Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Wilki i owce - recenzja
13-02-2008, 15:35 | 1406 x przeczytano | Randalo

Gdy wyszedłem z chałupy i zobaczyłem, że Staszek wyprowadził już na pole swoje czerwone owieczki, zacisnąłem nerwowo ręce. Moje cherlawe, żółte owce błąkały się leniwie po maleńkiej zagrodzie, gdzie im tam to tych czerwonych. Dosypałem paszy, zbiegło się do mnie jeszcze kilka moich zwierząt i poszedłem zobaczyć, co u innych słychać. Zdzichu na ganku też z zazdrością patrzył, jak stadko Stacha rośnie w oczach. A zdzichowe dwie czarne owce wzbudzały tylko politowanie. Z drugiej strony wsi Krycha starannie pielęgnowała swoje, ciągle powiększające się niebieskie stadko. Nagle złośliwy uśmiech pojawił się na moich ustach. Stado było przy samym lesie. A w lesie? Czai się wilk…

Wilki i owce autorstwa Philippe des Pallieres jest już grą z kilkuletnią tradycją na polskim rynku. Została wydana przez firmę GRANNA i to dowodzi, że jest skierowana do młodszych odbiorców. Oczywiście nie oznacza to, że dorośli nie będą dobrze się przy niej bawić.

Pierwsze wrażenia

Gra jest bardzo ładna i kolorowa, przyciąga i cieszy oko. Rysunki przypadają do gustu, a gra na stole wygląda bajecznie. W pudełku znajdziemy przejrzystą instrukcję, 77 dwustronnych kwadratów oraz woreczek z materiału. Klocki wykonane są z grubej tektury, ich jakość należy ocenić na solidną. Moje pierwsze wrażenie było takie, że gra przypomina bardzo uproszczoną wersję Carcassonne tyle, że bijącą w oczy żywymi kolorami.

Rozgrywka

Zasady Wilków i owiec są banalne. Na początku rozgrywki każdy z graczy losuje kolor swoich owieczek oraz losowe klocki. Następnie każdy po kolei dokłada klocki budując jak największe stado owiec w swoim kolorze. Gdy skończą się wszystkie klocki, grę wygrywa gracz, który ma największe, zamknięte w zagrodzie stado.

 

Jednak sama gra to coś więcej niż bezmyślne dokładanie klocków i tworzenie jak największego stada. Trzeba cały czas kontrolować poczynania przeciwników, czasami utrudniać im budowę stada, czy dokładać wilka. Trzeba się nieźle nakombinować aby zbudować duże, zamknięte w zagrodzie stado. Ważnym elementem gry jest dokładanie klocków w ten sposób, żeby przeciwnicy zbyt szybko nie zorientowali się jaki kolor ma każdy z graczy. Jeśli uczynią to szybko, to wiadomo, że wielkiego stada zbudować się nie uda. W Wilki i owce najlepiej gra się w cztery osoby. W przypadku dwóch i trzech osób zmniejszają się możliwości taktyczne, losowość staje się na tyle duża, że częściowo psuje rozgrywkę.

Podsumowanie

Grę polecam rodzicom, którzy chcą zachęcić dzieci do rozpoczęcia przygody z planszówkami. Grę, która zapewni rozrywkę w rodzinne popołudnia. Dorosłym raczej sama gra nie przypadnie do gustu, chyba że jako odpoczynek od cięższych tytułów. Irytujące w grze jest trzymanie kwadratów w rękach. Dla młodszych graczy może się to okazać nie lada problemem. Tu mojej córce służy zasłona dla MG z Warhammera. Sam woreczek na żetony mógłby być większy, przy pełnym załadunku ciężko włożyć do niego rękę.

Autor: Sebastian „Randalo” Woronowicz
Redakcja: Kornel „Hipiss” Bielawski 

Nazwa: Wilki i owce
Autor: Philippe des Pallieres
Wydawca: Granna
Wiek graczy: 7-99
Liczba graczy: 2-4
Średnia cena: 37 zł
Ocena: dla dzieci 85%, dla dorosłych 30%

Informacje dodatkowe:
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.