Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Czym są gry fabularne i skąd się wzięły?
 26-06-2006, 17:09
 A.Borejko
 6763 x przeczytano

Czym są gry fabularne i skąd się wzięły?

Role Playing Games (RPG) gry w odgrywanie ról, w Polsce nazywane są grami fabularnymi. To rozrywka zupełnie niepodobna do jakiejkolwiek innej gry nie ma w niej plansz, pionków, czy żetonów. Gracze nie konkurują ze sobą, lecz współdziałają - gra toczy się w ich wyobraźni. Nie ma wyraźnego celu określającego zwycięstwo i nie są zamknięte sztywnymi ramami czasu, kiedy to można ukończyć ową grę. Jedna z grających osób wciela się w rolę Mistrza Gry, pozostali zależnie od konwencji, w której grają wcielają się w postacie charakterystyczne dla danego świata (fantasy - wojownicy, czarodzieje; groza - detektywi, antykwariusze; SF - piloci pojazdów kosmicznych, hackerzy itp). Mistrz Gry kieruje przebiegiem rozgrywki, kontroluje jej przebieg za pomocą zasad przedstawionych w podręcznikach i kości wyznaczających element losowy danych akcji. Zna on scenariusz prawdopodobnych wydarzeń, informuje graczy, co odbierają swoimi zmysłami, wcześniej przygotowuje się jak będzie przedstawiał, opisywał wydarzenia, jakie kłopoty i ułatwienia postawi przed postaciami graczy.

Z kolei gracze tworzą swoje postacie - ustalają ich charakterystyki, cechy: osobowości, fizyczne, intelektualne, sprawnościowe, ich zdolności, historię postaci itp.

Gdy już spotykają się w swoim gronie wspólnie tworzą interaktywną opowieść - gracze odgrywając swoje postacie oddziaływają na znany tylko Mistrzowi Gry wcześniej zarys możliwych wydarzeń, czyli scenariusz. Za to jak gracze odgrywali swoje postacie i jakich bohaterskich czynów te postacie dokonały MG nagradza graczy Punktami Doświadczenia, które pozwalają awansować postaciom w społecznej hierarchii, rozwijać współczynniki czy umiejętności. Niestety może się też tak zdarzyć, że nieodpowiedzialne kierowanie swą postacią sprawi, iż ta zejdzie z wyimaginowanego świata… wtedy nie pozostaje nic innego jak stworzyć nowego bohatera. Te gry trwają wiecznie, każde ze spotkań uczestników gry fabularnej generuje nowa przygodę z innym celem, innymi przeciwnikami, innymi sceneriami.

Wszystko zaczęło się od gier bitewnych, odzwierciedlających największe potyczki w historii naszych dziejów. Gary Gygax miłośnik gier bitewnych, w 60 latach ubiegłego wieku napisał kilka zbiorów reguł i zasad dotyczących rozgrywania bitew za pomocą miniaturek żołnierzy. Z kolei David Arnenson na podstawie pewnego opracowania o nazwie "Kolczuga" (ang. Chainmail), opracował zasady potyczek tete a tete w średniowiecznych realiach. Za pozwoleniem Arnensona, Gary na domowej drukarence wypuścił 1000 egz. gierki o nazwie "Lochy i Potwory" (ang. "Dungeons & Dragons"). Zawierała ona zasady, które odchodziły nieco od historycznych realiów – dorzucił kilka elementów zapożyczonych z fantasy i tak narodził się nowy gatunek gier oryginalnych i niezwykłych jak na owe czasy – gier fabularnych (z ang. Role Playing Games). Warto wspomnieć, iż kilka osób wcześniej spreparowało podobną grę i to im winien należeć się tytuł "ojców RPG", jednak ich projekt nie był komercyjny i tak szeroko rozpowszechniany na owe czasy jak D&D (1000 egz.!:)). Greyhawk i Blackmoor, bo takie przyjęli pseudonimy dwaj panowie, sprzedali cały nakład swojej niedopracowanej, potwornie zagmatwanej, pełnej niejasności gry. Z czasem D&D rozrosło się do 4 podręczników prezentujących zasady od najprostszych do najbardziej zaawansowanych. Za sprawą, Gygaxa ewulowały do AD&D, czyliż Advanced Dungeons & Dragons (co sprawiło, iż relacje miedzy dwoma Panami znacznie oziębły. Jak myślicie, o co poszło?). Przez szereg lat AD&D wyznaczało kanon w RPG, ukazały się setki dodatków, rozszerzających poszczególne elementy mechaniki (takie jak np. walka, magia, bestiariusze), pojawiło się wiele fantastycznych światów (Forgotten Realms, Dragonlance etc.) i wiele książek osadzonych w realiach tychże światów. Lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku przypadają na olbrzymi boom na gry fabularne. Lawinowo wręcz pojawiały się nowe gry (Tunels &Trolls, MERP, Runequest etc.). Pojawiła się druga edycja AD&D, potem trzecia i niedawno trzecia i pół. Co warte odnotowania po trzeciej edycji nazwa wróciła do swej pierwotnej nazwy D&D - marketingowcy stwierdzili iż "Advanced" to niezbyt fortunny człon nazwy, utrudniający sprzedaż. Pojawiła się, więc cała masa gier gier fabularnych osadzonych w najróżniejszych światach: fantasy(Warhammer, Middleearth), science fiction (Star Wars, Cyberpunk 2020) quasi-historycznych (Ars Magica, Pendragon), horroru (Zew Cthulhu, Ravenloft) komediowych (Toon, Paranoia). Nie sposób ich zliczyć, wydano drukiem setki gier, zaś systemów autorskich (publikowanych w sieci, czy wydaniach fanklubowych) są chyba tysiące… Gry fabularne w prawie niezmienionej formie egzystują po dziś dzień i mają się bardzo dobrze, Wiele z nich doczekało się wersji komputerowych przynoszących kolosalne zyski (Nevervinter Nights, Icewind Dale, Zew Cthulhu), inne niebawem się ukażą.

Do lat 90 w Polsce gry fabularne były rozrywką elitarną - jedynie nieliczni wiedzieli, słyszeli, bądź grali na konwentach fantastycznych w takie gry. Po Polsce krążyły kserówki z kser kopii z kopii ksera gry - mi udało się być szczęśliwym posiadaczem takiego pieczołowicie pielęgnowanego "podręcznika"... Dopiero w 90 latach za sprawą pisma Magia i Miecz, które to opublikowało drukiem pierwszą grę fabularną "Kryształy Czasu" lawina poczęła toczyć się i w Polsce... Ale to temat na zupełnie inną historię…


tekst: A. Borejko
redakcja: Armand


Informacje dodatkowe:
 

Ocena artykułu:
Ten artykuł jak dotąd oceniło 8 żołnierzy, średnia ocena: 5.3.
Komentarze:


 
20-12-2008, 12:11 | ThEvil | Komentarzy w sumie: 17
Dobry artykuł, jest jasny, konkretny i porusza chyba wszystkie najważniejsze kwestie dla tego tematu. Dla tej licznej grupy osób, które nie potrafią sobie wyobrazić, że ktoś gra w RPG i nie używa do tego komputera w sam raz, żeby wyjaśnić z czym to się je :)


 
28-06-2006, 12:16 | A.Borejko | Komentarzy w sumie: 30
Pisz na zdrowie !


 
27-06-2006, 19:05 | Mustafa | Komentarzy w sumie: 416
Borejko byłbym Ci bardzo wdzięczny, gdybyś tekst "jak wygląda sesja zostawił mnie :) Po prostu zacząłem już coś pisać i jak tak teraz patrzę, to da radę to jeszcze przerobić.


 
27-06-2006, 15:20 | Mustafa | Komentarzy w sumie: 416
To w sumie też niezły patent :) Ten tekst jest tylko mocno ogólnikowy a później poruszone w nim tematy można rozwinąć na dwa następne arty :) Albo chociaż ten "Czym jest RPG".


 
27-06-2006, 14:20 | A.Borejko | Komentarzy w sumie: 30
Każdy ma ten sam problem Mustafa...Cięzko napisać tekst jeśli gra się w gry od lat i je rozumie, ale Twoja uwaga jest bardzo cenna, jeśli ktoś mnie nie ubiegnie wcześniej po Czym są gry fabularne, spiszę Czym właściwie jest sesja czy cóś w ten deseń


 
27-06-2006, 13:32 | Mustafa | Komentarzy w sumie: 416
Nareszcie coś się ruszyło :)
Z wad- wydaje mi się, że troszkę za mało poruszony jest temat na czym RPG polega. Nie mówie o jakimś dokładnym opisywaniu jak wygląda sesja, ale chociaż mniej- więcej wyjaśnić na czym to polega a tu ten temat jest raczej mniej poruszony niż historia RPG. Ale może tylko mi się tak wydaje. Trudno mi teraz spojrzeć z punktu widzenia laika i określić jak ktoś taki zweryfikuje tekst. A może za bardzo przeżywam, że coś się wreszcie w temacie ruszyło :)


 
26-06-2006, 21:33 | Guaranga | Komentarzy w sumie: 172
wreszczecie cos nadajacego sie do KPRPG :)

Dlugosc w porzadku (nierozwleczony za nadto), tresc tez nie od rzeczy (bo duzo koniecznych informacji, bez zaglebiania sie w szczeguly).

Tak trzymac :)Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria. Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy owocnej służby!!

* * *

BACZNOŚĆ!
W lewym menu jest dostępna sekcja "Szkolenie", w której znajdziecie podstawowe informacje na temat serwisu Valkiria Network oraz instrukcje dotyczące publikowania na jego łamach Waszych prac (wieści, artykułów itp.)

* * *
Żołnierzu! Koniecznie zaloguj się na Oficjalną Polską Stronę gry Warhammer: Mark of Chaos
* * *
Gdy zostaniesz ranny na polu bitwy, pamiętaj by wzywać Podsystem Medyczny tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia wszystkich funkcji życiowych. Nieuzasadnione wezwania będą karane!

* * *
Wrogą propagandę należy zwalczać! Do tego najlepiej nadaje się rakieta naprowadzana VX456.

* * *
Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-Sklepie
Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 36

Statystyki wizyt:
Wizyty: 2950685
Dziś gości: 94
Ten miesiąc: 4257
Rekord gości: 11493
Gości wczoraj: 255