Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Gildie
Opis krasnoludzkich gildii.
 31-03-2004, 17:32
 Cino
 6400 x przeczytano

Spragnionyś wiedzy o gildiach naszych? Zatem słuchaj uważnie tego, co Ci teraz powiem. Drugi raz powtarzać nie będę!

Gildie powstały po to, aby zrzeszyć rzemieślników i podnieść poziom ich wyrobów, dzięki czemu usprawniona została współpraca pomiędzy poszczególnymi dziedzinami gospodarki. Jak np. jakiś Krasnolud potrzebuje kilku beczek piwa, to nie będzie tej sprawy załatwiać u poszczególnych rzemieślników, wystarczy, że zgłosi się do jednego miejsca – do Gildii Piwowarów.

Rozumiesz? Na razie nie ma czego nie rozumieć.

Gildie znacznie różnią się od siebie pod względem organizacyjnym. Bywa, że bez zezwolenia cechu, żaden Krasnolud nie może pracować w danym zawodzie, ale zdarza się również, że ową gildię tworzy kilku skrybów i urzędników opłacanych wspólnie przez rzemieślników. Ich zadaniem jest dokumentowanie, rachowanie oraz organizowanie kupców na wyroby rzemieślnicze.

Gildia Kowali Runów
Głęboko wewnątrz Karaz-a-Karak, w pobliżu serca góry, leży siedziba Mistrza Runów, Kragga Grima. Mistrz Runów rządzi kompleksem kopalni, kuźni oraz magazynów, w których jeszcze znajduje się gromril. Jego królestwo nazywa się Rhunriken Ankor. Kowale runów z innych twierdz przybywają, aby porozmawiać i poprzebywać z wielkim Kraggiem Grimem. Najwspanialszy i, jak dotąd, najstarszy żyjący kowal runów, opowiada wspaniałe opowieści o legendarnych czasach wielkiej świetności Krasnoludów. Każdy z kowali runów podlega Kraggowi, a Najwyższy Król ma do niego tak wielkie zaufanie i respekt, że pozwala mu, aby rządził swym małym królestwem w pełni autonomicznie.
Właśnie w Karaz-a-Karak znajdują się księgozbiory opisujące metody wykuwania rozmaitych runów. Zakaz wynoszenia ksiąg z biblioteki obowiązuje od wieku wielkich wojen z goblinami, kiedy to większość wiedzy została zgromadzona w bibliotekach Karaz-a-Karazk. Aktualnie jest to jedyna biblioteka na całym świecie, w której znajdują się opisy krasnoludzkiej sztuki wykuwania runów. Garak Guttrisson, ówczesny Mistrz Runów, wydał rozkaz zgromadzenia wszystkich ksiąg w jedynym bezpiecznym miejscu. Kowale mogą wynosić mityczną wiedzę tylko w swojej pamięci. Może być ona jednak przekazywana bezpośrednio na uczniów. Wielu kowali runów odbywa pełne niebezpieczeństw pielgrzymki do Rhunriken Ankor, aby ją zdobyć i spotkać się z Kraggiem Grimem.
W większości krasnoludzkich miast znajdują się Cechy Kowali Runów. Gildia składa się z kilku konkurujących ze sobą rodzin, podporządkowanych Mistrzowi Runów.

Gildia Kowali Runów jest nieliczną, aczkolwiek bardzo potężną organizacją.

Gildia Inżynierów
Każde krasnoludzkie miasto ma swoją filię oraz przedstawiciela Gildii w Karaz-a-Karak. Wszystkie filie tworzą Gildię Inżynierów. Burlok Damminson jest obecnym Wielkim Mistrzem Gildii. Wielki przywódca i tradycjonalista, tak jak jego poprzednicy, wierzy, że stara i wypróbowana droga jest najlepsza. Nowoczesne rozwiązania muszą być przedyskutowane, ale i tak zazwyczaj kończą się niepowodzeniem. Gildia Inżynierów z Karaz-a-Karak specjalizuje się w budowaniu machin wojennych, takich jak latające statki oraz działa ogniste. Kuźnia Gildii jest największa w całym Znanym Świecie. Jest kilka razy większa niż odnowiona kuźnia Richtofen Armaments z Nuln. Podróżni mają zakaz wstępu do kuźni. Tylko przybysze z innych twierdz mogą do niej wejść.
W hierarchii tuż za Karaz-a-Karak, znajduje się Gildia Inżynierów w Zhufbar. Status Gildii jest tak duży, że Mistrz Gildii Zhufbarskich Inżynierów, Grilmy Hammerfist z klanu Barakgrund, zasiada na królewskim tronie. Inżynierowie Zhufbarscy są trochę bardziej innowacyjni niż Burlok Damminson z Karaz-a-Karak, w wyniku czego, większość ciężkiej maszynerii, używanej w pozostałych twierdzach, była zaprojektowana i testowana w Zhufbar. Do tego typu maszynerii należą między innymi: hydraulicznie napędzane maszyny oraz pompy stosowane do usunięcia wody z zalanych kopalni.
Poszczególne Gildie Inżynierów są organizacjami bardziej niezależnymi. Mogą wykonywać różne prace i projekty bez konieczności powiadamiania Burloka Damminsona. Wielki Mistrz Gildii ma jasno określone przez regulamin Gildii prawa, w przeciwieństwie do Wielkiego Kowala Runów, który jest autorytetem nieograniczonym żadnymi prawami. Nikt nie może nadzorować prac budowlanych bez zezwolenia Gildii Inżynierów. Aby zostać pełnoprawnym członkiem Gildii, trzeba zdać egzamin z wiedzy teoretycznej oraz wykonać nieodpłatnie jakąś pracę.

Gildia Piwowarów
Cech Piwowarów nie ma zcentralizowanej władzy. Kontakty pomiędzy koncernami browarów nie są utrzymywane – nie ma takiej potrzeby. W każdej krasnoludzkiej osadzie można znaleźć piwowara, bądź Cech Piwowarów. Żaden Krasnolud nie może ważyć piwa bez licencji. Gildia Piwowarów to unia kilku lub nawet kilkunastu browarów, które zjednoczone lepiej wywiązują się z umów. W skład Cechu wchodzą także gorzelnie. Każda twierdza, każdy Cech może się poszczycić swoimi najlepszymi gatunkami piwa. Niektóre trunki warzą się w beczkach nawet po pięćset lat, ale wiedz człeczyno, że nie jest to tak dużo dla nas, jak dla waszej rasy. W Karak Ankor znanych jest obecnie około dwóch tysięcy marek piwa – znana krasnoludzka karczmienna zabawa polega na powiedzeniu jak największej ilości ich rodzajów.

Poza legendarnym Bugmanem, najlepsze krasnoludzkie àle można znaleźć w Karak Osiem Szczytów. Mistrzem Warzenia jest Harkow Surehandi z klanu Zahrrgorogów. Jego głęboko czerwone àle, „Krew Goblina”, może rozgrzać Krasnoluda na cały wieczór, a całkiem możliwe, że i na całą noc. Innym specjałem Mistrza jest „Smoczy Oddech”. Piwo to jest bardzo pożądane przez Krasnoludów, niewielu szczęściarzy miało przyjemność zasmakowania tego złocistego, cierpkiego trunku, a przyznam się, człeczyno, że ja miałem taką okazję.

Gildia Jubilerów
Największe Cechy Jubilerów znajdują się w miastach, gdzie wydobywa się kamienie szlachetne, czy półszlachetne. Najpotężniejsza organizacja tego typu istniała w Karaz Azgal, a jej wyroby do dziś znane są w całym Starym Świecie. Cech Jubilerów zajmuje się organizowaniem galerii, na które są zapraszani kolekcjonerzy.
Każdy z jubilerów sam decyduje, które ze swoich dzieł przeznaczyć na handel poza granicami twierdzy. Zazwyczaj dzieje się tak z tymi o gorszej jakości – te lepsze są sprzedawane lub dawane jako podarki znajomym Krasnoludom, lub umieszczane w skarbcu Gildii czy klanu. Poza tym mogą oni dyktować astronomiczne sumy za swe wyroby ludzkim kolekcjonerom i szlachcicom. Mistrz Jubilerów z Karak Osiem Szczytów, Borin Dadrinson z klanu Galazlok, jest sławny w Imperium oraz społeczności Marienburga dzięki swym wspaniałym wyrobom, które zazwyczaj posiadają jego inicjały wykonane z rubinów, szafirów oraz topazów.

Przedstawiłem Ci, drogi przyjacielu, najważniejsze cechy, ale wiedz że jest ich dużo, dużo więcej. Gildie Górników, Stolarzy, Kamieniarzy, Ochroniarzy czy Kowali są za mało dla Ciebie ważne, aby o nich wspominać.Redakcja: Saovin

Informacje dodatkowe:
 

Komentarze:


 
05-11-2007, 15:48 | Meduzzzz | Komentarzy w sumie: 12
Gram krasnoludem inzynierem i info bardzo przydatne :) thxSkomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witaj na stronie Komandorii Warhammera!
Jeśli chcesz przysłużyć się Cesarzowi, zgłoś się do dowódcy w celu zyskania kolejnych wskazówek!
Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-Sklepie
Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 55

Statystyki wizyt:
Wizyty: 3510819
Dziś gości: 5
Ten miesiąc: 799
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 87