Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Przybytek Wiedzy
 13-01-2008, 10:52
 Wiewiór
 4066 x przeczytano

PRZYBYTEK WIEDZY

Gmach Przybytku Wiedzy mieści się całkiem niedaleko rynku, dosłownie rzut beretem. Pozornie wygląda na jeden z wielu budynków w okolicy – zabudowa tego obszaru pochodzi z tych samych czasów, więc i ta kamienica przypomina sąsiednie. Jednak przeznaczenie Przybytku, jak i jego wystrój oraz przeprowadzone przebudowy różnią go kompletnie od jakiegokolwiek innego miejsca. W zamyśle, miał być to miejscowy uniwersytet albo - w najgorszym przypadku - szkoła niższej kategorii. Plany z założeniem w Brucknerfeld akademii jednak nie wypaliły, a zwykłe gimnazjum nie było rentowne w stosunku do nakładów, jakie poniesiono na remonty i wystrój. Postanowiono więc urządzić tu miejsce, w którym każdy mieszkaniec i przyjezdny mogli zetknąć się z kulturą i nauką. W ten właśnie sposób przed kilkudziesięciu laty założono Przybytek Wiedzy.

 

Jego umiejscowienie nie jest przypadkowe – budynek stoi na węźle, w którym krzyżują się podziemne cieki wodne, dzięki czemu gromadzi się tu spora ilość energii magicznej. Przyciąga to więc wielu magów, którzy z chęcią zatrzymują się w miejscu przesiąkniętym Mocą, aby zaczerpnąć jej nieco przed dalszą drogą albo misją, jaka czeka ich w mieście. Na najwyższym, czwartym piętrze gmachu mieszczą się dormitoria dla bakałarzy z akademii czarodziejskich w Nuln i Altdorfie, którzy urzędują w Brucknerfeld na stałe i opiekują się Przybytkiem Wiedzy oraz dla magicznie uzdolnionych gości. Tutaj energia płynąca spod ziemi osiąga ekstremum, dzięki budowie specjalnych kanałów wyłożonych jadeitem. Wąskie przejścia, podobne nieco do rur, ale utkwione bezpośrednio w ziemi i posiadające wyloty właśnie na najwyższym piętrze budynku, pozwalają skupiać Moc płynącą z węzła na powierzchnię i ukierunkować ją właśnie tu.

 

Oczywiście nie jest to miejsce przeznaczone tylko dla czarodziejów. Drugie i trzecie piętro zajmują sale wykładowe, laboratoria naukowe oraz bibliotek i czytelnie. Mimo że próba założenia w Brucknerfeld uniwersytetu nie powiodła się, nie zaniechano całkowicie idei nauczania w Przybytku Wiedzy i kilku poważanych profesorów, opłacanych z miejskiej kasy z chęcią wykłada kilka przedmiotów dla wszystkich zainteresowanych. Jako że wykłady są darmowe, to jest to świetny sposób na przygotowanie się do egzaminów wstępnych na uniwersytet w Altdorfie albo akademię w Nuln. Coraz częściej mówi się też w naukowych kręgach, że prędzej czy później w Brucknerfeld powstanie szkoła wyższa, dzięki staraniom kolejnych burmistrzów. Biblioteki również są bezpłatne, co zdecydowanie zwiększa poziom intelektualny tych mieszkańców, których interesuje taka możliwość, a laboratoria, pomimo że w większej części są zajęte przez stałych rezydentów, to jednak czasami również są dostępne i otwarte dla dyletantów, którzy pod czujnym okiem bakałarza mogą zgłębiać zagadnienia biologiczne, alchemiczne czy magiczne.

 

Pierwsze piętro oraz parter Przybytku Wiedzy przeznaczone są na wszelkiego rodzaju pomieszczenia związane z rozrywką, kulturą i sztuką kulinarną. W tej części budynku można znaleźć prawdziwy teatr z doskonałymi aktorami, którzy tłumnie zwalają się do Brucknerfeld na coroczny festiwal, pijalnię magicznie uzdatnionej wody oraz galerię sztuki, w której można obejrzeć obrazy miejscowych twórców – swoją drogą, dość zdolnych. Nie brakuje również kilku miejsc, w których można zaspokoić też potrzeby bardziej cielesne – mamy więc w Przybytku Wiedzy trzy lokale gastronomiczne, każdy o doskonałej marce, ale również o astronomicznych cenach. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii podsuniętych przez miejscową filię Gildii Inżynierów, udało się przenieść knajpy z okolicy, gdyż system wentylacyjny i kominowy, zaplanowany i wykonany przez krasnoludów daje rewelacyjne efekty i dzięki niemu możliwe jest wyrzucanie dymu z pieców na zewnątrz budynków, a nie na wyższe piętra. Poza gastronomią, na parterze i pierwszym piętrze Przybytku Wiedzy można znaleźć także dwie pijalnie wina. Jedna z nich – ta na parterze – specjalizuje się w wyrobach miejscowych oraz sprowadzanych z Krainy Zgromadzenia, natomiast druga – ta na piętrze – szczyci się najlepszymi trunkami importowanymi z Estalii i Tilei.

 

Gmach jest również wyposażony w dość rozległe podziemia – niewiele mniejsze od części nadziemnej, ale by o tym opowiedzieć człekowi nie starczyłoby śliny w gębie, więc przyjdźcie dzieci za tydzień jaki, może miesiączek, a opowiem wam, co się w owych podziemiach mieści.

 
Autor: Michał „Wiewiór” Musiał
Redakcja: Konrad „Hendley” Kołacki

Informacje dodatkowe:
 

Komentarze:


 
20-06-2009, 15:21 | avakarian | Komentarzy w sumie: 16
Pomysł dobry! Tylko jedno pytanie kto finansuje ten jakże cudowny przybytek i skąd ma, aż tyle kasy. Tylko błagam nie piszcie, że ratusz miejski bo nie uwieżeSkomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witaj na stronie Komandorii Warhammera!
Jeśli chcesz przysłużyć się Cesarzowi, zgłoś się do dowódcy w celu zyskania kolejnych wskazówek!
Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-Sklepie
Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 42

Statystyki wizyt:
Wizyty: 3451239
Dziś gości: 11
Ten miesiąc: 13118
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 194