Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Historia Krasnoludów -4500 do -1500
 03-11-2007, 00:02
 dark kaczuszka
 8144 x przeczytano

Krasnoludy – jedna z najstarszych ras Starego Świata. Historia Khazadów, bo tak się ich czasem określa, jest bardzo dobrze udokumentowana. Przyczyną tego jest między innymi fakt, że krasnoludy jak nikt inny czczą pamięć swoich wielkich przodków oraz tęsknota za czasami kiedy to właśnie Khazadzi byli wielką potęgą w Starym Świecie. Skrupulatnie zapisują oni wszystkie odkrycia i wyczyny swych sławnych przodków. Ich zapiski są rzetelne, zawierają nie tylko sukcesy, ale i porażki swojej rasy. Każda twierdza posiada też bibliotekę, w której znajdują się liczne manuskrypty zapisane przez skrybów, zawierające najważniejsze wydarzenia z historii warowni. Chyba najsłynniejszymi spośród takowych ksiąg są Wielkie Księgi Żalu, traktujące o wojnach, walkach, sporach i niepokojach. Mówiąc prosto, gdyby chcieć opowiadać o całej historii krasnoludów, musiałoby powstać ogromne, wielostronicowe dzieło, dlatego też, tutaj przedstawiony zostanie zaledwie mały wycinek ich historii, tylko najważniejsze wydarzenia. Najłatwiej będzie udokumentować ich historię w postaci rocznika (lata dla ułatwienia podawane będą zgodnie z Kalendarzem Imperialnym).
 
Przed -4500
Nie ma wielu informacji o tych latach. W sumie nie ma się czemu dziwić – ciężko wtedy o jakąkolwiek formę pisemną. Legendy mówią, że w tym czasie krasnoludy rozpoczęły powolną kolonizację Gór Krańca Świata. Ten wiek dobiegł końca wraz z niespodziewanym nadejściem Chaosu oraz zniknięciem Grimnira na Pustkowiach Chaosu. Legendy Khazadów mówią, że to właśnie on jakimś sposobem zamknął Wrota Chaosu, jednocześnie ratując świat od pewnej zagłady. Niedługo przed jego zniknięciem, następuje pierwsze spotkanie krasnoludów z Wysokimi Elfami.
 
-4119
Rozpoczyna się współpraca między elfami a Khazalidami.  Malekith i Snorri Białobrody, Najwyższy Król Krasnoludów połączyli siły i walcząc ramię w ramię ostatecznie wygnali pozostałości Chaosu ze Starego Świata. Handel między krasnoludami a elfami rozkwitł. Widzimy wielki rozwój obu nacji
 
-2839
Król Elfów – Bel-Shanaar odwiedził Karaz-a-Karak, gdzie został powitany przez Snorriego Białobrodego. Dwaj królowie przysięgli sobie przyjaźń, a Malekith pozostał w twierdzy jako królewski ambasador. W Ulthuanie wybucha wojna domowa, elfy na ten czas opuszczają w większości Stary Świat. Krasnoludy dominują na kontynencie.
 
-2188
 Po wielu wiekach elfy wracają do Starego Świata. Krasnoludy dowiadują się szczegółów o wojnie domowej ludu z Ulthuanu. Dwie rasy na nowo rozwijają handel. Kolejny okres rozwoju obu ras.
 
-2005
Rozpoczyna się smutny okres w historii krasnoludów. Wielka Zdrada osłabia stosunki między Khazadami, a elfami. Kupcy są rabowani i mordowani, krasnoludzkie osiedla są plądrowane, zaś dostojni rzemieślnicy oszukiwani podczas zapłat za ich wyroby. Krasnoludy są pewne, że to elfy są temu winne. Nikt nie wiedział że tak naprawdę to Malekith nasyła na ich tereny Mroczne Elfy, by te siały nieufność i wrogość między dwoma, dotąd zaprzyjaźnionymi rasami. Wiele elfów zostaje zamordowanych przez krasnoludzkich podróżników i vice versa. Atmosfera jest napięta i czuć zapach zbliżającej się krwawej wojny.
 
-1997
Pokój wisi już na włosku. Król Gotrek Starbreaker wysyła ambasadora do Ulthuanu. Jest to ostatnia próba zapobieżenia wojnie. Krasnoludy jednak żądają uczciwej zapłaty za wyrządzone im krzywdy. Zostaje to uznane za arogancję i poseł zostaje wyrzucony. Jego broda zostaje zgolona. Ten incydent był zapalnikiem który rozpoczyna wojnę, zwaną później przez ludzi i elfy "Wojną o Brodę", zaś krasnoludy "Wojną o Zemstę" lub "Wojną przeciw Elfom".
 
-1974
Snorri Halfhand zostaje zabity przez Króla Caledora II po wyzwaniu elfa do pojedynku.
 
-1968
Morgrim, kuzyn Snorriego Halfhanda, zabija Imladrika w bitwie o Oeragor.
 
-1948
Elfie miasto – Athel Maraya zostaje doszczętnie złupione przez krasnoludzką armię, prowadzoną przez Morgrima. Khazadzi odchodząc podpalają miasto.
 
-1560
Największa, najbardziej krwawa bitwa całej wojny, zwana Bitwą Trzech Wież. Przy wrotach Tor Alessi, krasnoludy z ogromnymi stratami pokonują elfy, doszczętnie rozbijając ich armie. Gotrek Starbreaker zabija Króla Caledora II, mszcząc przy tym śmierć Snorriego Halfhanda i zabiera Koronę Feniksa jako rekompensatę za całe zło, które zostało wyrządzone Khazadom przez Wysokie Elfy. Azurianie po sromotnej porażce uciekają na Ulthuan lub ukrywają się w lasach Loren.
 
-1500
Wojna o Brodę dobiega końca, ale krasnoludy mają tylko kilka lat spokoju. Erupcje wulkanów zaczynają bezlitośnie gnębić Khazadów. Wiele zapisów z tych czasów zostało utraconych. Jedyne, co jest wiadome, to fakt, że wiele mniejszych osiedli Khazadów przestało istnieć. Większość twierdz zostało poważnie uszkodzonych, a podziemne tunele zalane zostały lawą, bądź zasypane kamieniami, co doprowadziło do odcięcia od siebie poszczególnych osiedli. To miało wielki wpływ na sytuację krasnoludów w następnych wiekach, które były naznaczone wielkimi wojnami z goblińskim pomiotem. Krasnoludzkie królestwa zostały zaatakowane również przez hordy orków, trolli i ogrów. Przeciwko takiej sile, osłabione królestwo nie mogło sobie poradzić. Pierwsza twierdza, która padła pod naporem wroga to Karak Ungor…
 
 
Autor: Piotrek „Dark kaczuszka” Krzystek
Redakcja: Michał „Wiewiór” Musiał

Informacje dodatkowe:
 

Komentarze:


 
03-11-2007, 18:45 | Armand de Morangias | Komentarzy w sumie: 434
Nie znam historii krasnali w WH, więc nie mogę się wypowiedzieć na temat merytoryki, ale czyta się to przyjemnie. Może nawet parę z tych imion zostanie mi w głowie ;)Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witaj na stronie Komandorii Warhammera!
Jeśli chcesz przysłużyć się Cesarzowi, zgłoś się do dowódcy w celu zyskania kolejnych wskazówek!
Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-Sklepie
Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 51

Statystyki wizyt:
Wizyty: 3509980
Dziś gości: 59
Ten miesiąc: 3379
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 100