Valkiria Network - Artykuły > Literatura > Wampiryzm przez wieki

http://valkiria.net/index.php?type=special&area=14&p=articles&id=15264


Wampiryzm przez wieki
 14-09-2009, 09:12
 Diana
 7556 x przeczytano

Wampiry. Stworzenia od wieków budzące w ludziach strach, przerażenie, a zarazem fascynację. Inspiracja wielu twórców filmów, pisarzy, muzyków i malarzy. Co tak naprawdę my, zwykli ludzie, wiemy o tych niezwykłych istotach? Skąd się wywodzą? Gdzie biorą swój początek? I – co najważniejsze – czy istnieją?

Wampiry, a sprawa chrześcijan

Wzmianka o nich pojawiła się już na kartach Biblii. Nieśmiertelny znajduje się tam pod nazwą Aluqa(h) (Prz 30, 15- przyp. autorki). Początkowo dosłownie oznaczał Pijawkę, dopiero później uzyskał miano wampira. Aluqa(h) to ucieleśnienie demona-kobiety, ssącej ludzką krew.

Jedna z teorii mówi też, iż wampiry wywodzą się bezpośrednio od Kaina (Kain to syn Adama i Ewy, który zabił swego brata, Abla, za co został potępiony). Po popełnionej zbrodni ukrywa Krwawe Znamię - symbol swego grzechu i ucieka z domu rodzinnego, by założyć pierwsze miasto - Nod. Właśnie stamtąd prawdopodobnie przybyli Zimnokrwiści, tajemnicza rasa. Niewykluczone, że Nieśmiertelni to po prostu potomkowie Kaina.

Lilith to również odmiana wampira, występująca w starożytnej, hebrajskiej Biblii oraz jej interpretacji. Została opisana w Księdze Izajasza, jednakże przypuszcza się, iż jej korzenie wywodzą się z babilońskiej demonologii.  Był to potwór, polujący na ciężarne kobiety i noworodki pod osłoną nocy, w postaci sowy. Mówi się, iż Lilith to sama Ewa, która za nieposłuszeństwo stałą się demonem kąsającym swych potomków. Istnieje również wierzenie, iż żona biblijnego Adama domagała się równych praw (pierwsza feministka) pomiędzy nią, a mężczyzną, jednakże jej żądania zostały opacznie zrozumiane, toteż przemieniono ją w krwiożerczą wampirzycę.

Starożytne Wizje

Dowody na istnienie Kainitów możemy odnaleźć na ziemiach starożytnej Mezopotamii, pomiędzy Eufratem a Tygrysem, na glinianych, asyryjskich tabliczkach, znalezionych na ziemi Ur Chaldeans – Ur Chaldejskiego (prawdziwy dom Abrahama - przyp. autorki). Odniesienia do nich znajdziemy również na terytoriach antycznych cywilizacji Morza Śródziemnego, np. w Egipcie, Grecji czy w Rzymie. W Grecji wampiry występowały jako strzygi lub lamie (znów kobiety). W mitologii Lamia to kochanka Zeusa, która wałczyła z jego żoną, Herą. W obłąkańczym szale zgładziła swego potomka, po czym zaczęła polować nocą na inne dzieci, zabijając je i spijając krew.

Kolejna historia opowiadana w Rzymie i Grecji, mówi o młodym mężczyźnie, zwanym Mennipus.  Podczas jego ślubu doszło do pewnego zdarzenia. Jednym z gości obecnych podczas ceremonii był filozof Apollonius Tyana. W pewnym momencie, po bacznym przyglądaniu się pannie młodej, oskarżył ją o bycie wampirem. Dziewczyna, pod ostrzałem zarzutów, przyznała się co do swoich powiązań z wampiryzmem, oraz że chciała poślubić młodzieńca, żeby otrzymać jego krew.

Wampiry możemy również znaleźć w starożytnych Chinach, jako kiang shi, Indiach, Nepalu. W tym ostatnim znajdują się nawet malowidła naścienne, przedstawiające postaci pijące krew. Pan Śmierci pokazany jest jako osoba trzymająca puchar z ludzkiej czaski, stojąc w wypełnionym po brzegi basenie krwi. Niektóre z nich pochodzą z 3000 roku p.n.e.! W kulturze starożytnych Indii występuje Rakshasas, opisany w świętych księgach indyjskich (Vedas, sprzed 1500 lat p.n.e. - przyp. autorki). Natomiast Baital to stworzenie wiszące głową do dołu (przypominające nietoperza), pozbawione własnej krwi.

Malaje (azjatycka cywilizacja) utrzymują, iż istnieje potwór zwany Penanngalem. Zbudowany był z głowy i wnętrzności, a żeby przeżyć, musiał żywić się krwią, najczęściej niemowląt. Afrykańskie plemiona twierdzą, iż zmarli mogą powstawać z grobów i pozostawać z nami dzięki ,,życiodajnemu napojowi”.

Średniowieczne przesądy

Średniowiecze to dość trudny okres dla wszelkiego typu ,,inności”. Obawiano się herezji, magii, stworzeń fantastycznych, a przede wszystkim - wampirów. Wiara w Krwiopijców nasiliła się po przyjęciu chrztu i porzuceniu pogańskiego całopalenia (wierzono, iż tylko w ten sposób można uniknąć ,,mrocznej przemiany” i zabić wampira).  Znaleziono więc ,,uniwersalne” rozwiązanie. Osoby, które były podejrzewane o ,,czynienie zła” natychmiast palono na stosie. Obawiano się również zmarłych dzieci zrodzonych z nieprawego łoża przez rodziców – bękartów –  i posądzano o wampiryzm. Aby uniknąć ,,konfrontacji”, zakopywano ich twarzą do dołu, a czasami dla pewności odcinano nieszczęśnikom głowy.

Jeżeli chodzi o średniowiecze, wampiryzm ściśle łączył się z chorobą, nazywaną porfirią. Chory człowiek  cierpi najczęściej na bezsenność, jest blady, wychudzony, ma zniekształconą twarz, często tez popada w stany paranoiczne. Miewa halucynacje. W tamtym okresie chorych na porfirię oskarżano o bycie wampirem i natychmiast zgładzano. W dzisiejszych czasach wiemy już, iż opisane wyżej objawy niekoniecznie świadczą o powiązaniu z nieczystymi siłami.

Współczesne wierzenia

Dzisiaj wampiry są dla nas ciekawostką, nikt nie przywiązuje do nich większej wagi, tak jak robili to nasi przodkowie. Często odniesienia do nich znajdujemy w literaturze, filmie czy muzyce. Jednakże w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie odróżnić pewne rodzaje wampiryzmu.

Sanguinarianizm - psychosomatyczne uzależnienie od ludzkiej krwi. Występuje w wielu subkulturach, w których członkowie chcą za wszelka cenę upodobnić się do wampirów, pijąc ludzką krew. Znajdują sobie ,,dawcę”, który udostępnia im ją, po czym spijają w małych dawkach. Po pewnym czasie uzależniają się od tej czynności, podobnie jak palacz od tytoniu. Często nie zdają sobie sprawy, iż ich poczynania są związane nie z wampiryzmem, lecz chorobą psychiczną.

Wampiryzm psychologiczny - potoczna nazwa w psychologii na notoryczne uświadamianie społeczeństwu własnych wad, kompleksów, niepowodzeń i złego samopoczucia w celu wywołania uczucia litości u innych. Wampiry psychologiczne (emocjonalne) są często zakompleksione, mają niską samoocenę, bądź cierpią na depresję.

Wampiryzm energetyczny - polega na pobieraniu energii z otocznia, przeważnie od innych ludzi. Wampiry energetyczne żywią się gwałtownymi emocjami, głównie miłością i nienawiścią. Wszędzie, gdzie się znajdują, powodują osłabienie i zmęczenie oraz senność. Zjawisko wampiryzmu energetycznego jest potwierdzony przez wielu egzorcystów.

Wampiry istnieją w prawie wszystkich dawnych jak i obecnych kulturach. Ich historia jest niepewna, nie wiadomo czy są wytworem ludzkiej wyobraźni czy też istnieją naprawdę, jednakże fascynujący jest fakt, iż my wszyscy jesteśmy połączeni jedną legendą - legendą o istnieniu wampirów. Może, jak w większości podań, jest w tym ziarnko prawdy? Może Nieśmiertelni nie są tylko wytworem naszej fantazji, a znajduję się gdzieś nieopodal nas? Być może nie występują w takiej postaci, jaką wykreowały wierzenia ludzkie, literatura i masowe media? Być może są PRAWIE takie jak my? Z wyjątkiem faktu, iż jako stworzenia pasożytnicze (sam wyraz ,,wampiryzm” oznacza formę pasożytnictwa) żywią się naszą krwią, bądź emocjami i energią? To już pozostawiam waszej indywidualnej ocenie…

Autor: Patrycja ,,Diana” Wacławik
Redakcja: Michał „Wiewiór” Musiał

Informacje dodatkowe:
 

Komentarze:


 
24-02-2010, 02:34 | dusza1993 | Komentarzy w sumie: 1
Interesujące. Czytałam gdzieś na tmat Lilith. Istnieje wiele ról jakie się jej przypisuje. Podobno była to pierwsza żona Adama, która jednak zbuntowała się przeciw dominacji męża i odeszła. W złości na Ewę-swoją późniejszą następczynię porywała jej dzieci i piła ich krew...brak obecności Lilith w Biblii tłumaczy się że tak powiem petriarchatem i innymi takimi w decydowaniu co prawdziwe a co nie.


 
14-09-2009, 19:11 | offca | Komentarzy w sumie: 14
o, well done :)
szczególnie ciekawią mnie te przekazy kultur bardzo od nas odległych. Jak to się takie dziwadło zakorzeni w psychice człowieka i siedzi, no...


 
14-09-2009, 12:15 | Ferrara | Komentarzy w sumie: 64
Brawo Diana, dobra robota!
Pewnie bardzo dużo czasu włożyłaś w napisanie tej pracy :)


 
14-09-2009, 09:18 | Wiewiór | Komentarzy w sumie: 942
Ciekawa i rzetelna praca, którą warto przeczytać nawet jeśli nie interesujesz się wampirami - ot, żeby poszerzyć własną wiedzę.Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.