Valkiria Network - Artykuły > Literatura > Wampir wampirowi nierówny

http://valkiria.net/index.php?type=special&area=14&p=articles&id=15151


Wampir wampirowi nierówny
 28-06-2009, 11:44
 miyove
 6718 x przeczytano

Już w najdawniejszych czasach ludzie wierzyli w istoty zagrażające życiu każdego człowieka – nic więc dziwnego, że wzbudzały w nich nieopisany lęk. Do takich stworzeń z całą pewnością zaliczyć można wampiry. I choć ich wizerunek zmieniał się przez setki lat, historie o nich przetrwały aż do dziś. Nie dziwi też fakt, że postać krwiożerczej bestii stała się inspiracją dla wielu poetów, pisarzy i reżyserów filmowych...

PIĘKNA (czy) BESTIA?

Za sprawą takich pisarzy jak Stephenie Meyer czy Anne Rice, wampiry znane są ze swych umiejętności, nieprzeciętnej inteligencji, a także... oszałamiającego wyglądu. Zawsze piękni, o idealnych rysach twarzy i wyrzeźbionych ciałach wymietli z naszej pamięci wcześniejszy obraz swoich pobratymców. A nie zawsze było tak pięknie... W dawnych czasach wampiry znane były przede wszystkim ze swojej... brzydoty! Niezwykle szpetni, posiadający zdeformowane ciało i potworny wyraz twarzy z całą pewnością nie przywodzili na myśl gorących kochanków. Dopiero z czasem te fantastyczne istoty zaczęły przypominać ludzi (w anime Karin nie mają nawet kłów, gdyż wyrastają im dopiero w chwili ataku) ,a nawet przewyższać je swoim wyglądem (Zmierzch wspomnianej wyżej S. Meyer, czy też Kroniki Wampirów A. Rice).

GADAM, LATAM – PEŁNY SERWIS

Niesamowicie szybki, silny, zręczny, a przede wszystkim... nieśmiertelny. To tylko kilka epitetów, jakimi można opisać wampira. Oprócz takich standardowych umiejętności, kolejni pisarze i reżyserowie dodają swoim postaciom dodatkowe możliwości... I tak na przykład w Hellsingu (Kohta Hirano) Alucard potrafi zmieniać się w tysiące nietoperzy czy odradzać się z własnych, porozrzucanych gdzie się da, szczątków. Wampiry Meyer czytają w myślach, przewidują przyszłość, sterują uczuciami ludzi, hipnotyzują, a nawet... zadają psychiczny ból.

Anne Rice również dolewa oliwy do ognia. Najpotężniejsze z jej wampirów porozumiewają się telepatycznie, manipulują wolą śmiertelników i lewitują. Nie wolno zapominać także o innych ciekawych umiejętnościach. Nosferatu z Kronik Wampirów potrafią opuścić swoje ciało i podróżować w najodleglejsze miejsca na świecie. Jednak najbardziej zabójczą ze wszystkich broni Krwiopijców jest dar ognia – ten, który go posiada, siłą swojej woli może podpalić krew innego wampira. W efekcie ofiara natychmiast staje w płomieniach i ginie. W Draculi Brama Stockera, wampiry posługują się nawet nekromancją, czyli przepowiadaniem przyszłości przez zmarłych. Do innych, znanych z różnych dzieł filmowych i literackich umiejętności należą: władza nad pogodą oraz niektórymi zwierzętami (szczurami, nietoperzami, lisami, wilkami), zmienianie się w mgłę i zwierzęta (np. w anime BLOOD+ wampir zmienia się w nietoperza), odporność na słońce, umiejętność pływania czy zmiana swojej wielkości.

CO Z TĄ KRWIĄ?

Każdy, kto wie, czym jest wampir, wie również, czym się żywi. Podstawowym i zarazem jedynym elementem wampirzej diety jest więc krew- i żywi się nią każdy Nieśmiertelny, bez względu na płeć, wiek czy pozycję w hierarchii.. To, jaką krew spożywa, zależy jednak od wizji osoby, która go stworzyła.

Powszechną tezą jest ta, mówiąca o zamiłowaniu Krwiopijców do krwi ludzkiej. Według wielu pisarzy tylko ona jest w stanie w pełni zaspokoić pragnienie każdego Nosferatu. Anne Rice twierdzi na przykład, że spożywanie ludzkiej krwi przez wampira wywołuje w nim tak silne emocje, jak orgazm u przeciętnego człowieka. Dzieje się tak, ponieważ ogarnia go wtedy swoisty szał – nie jest w stanie zaprzestać wykonywanej czynności, a smak i zapach cieczy oraz spowalniające bicie serca konającej ofiary składają się na emocje, którym ciężko się przeciwstawić. Teorii tej nie zaprzecza Stephenie Meyer, ale mimo to posuwa się krok na przód. W sadze Zmierzchu główni bohaterowie żywią się bowiem krwią zwierzęcą – i chociaż jest ona w stanie ukoić pragnienie, wampir na takiej 'diecie' nigdy nie jest w pełni zaspokojony. Jego oczy stają się złociste i przez jakiś czas nie musi polować, ale ciągle jest bardzo wrażliwy na obecność ludzi. Dla głównego bohatera, Edwarda Cullena, krew Belli pachniała nawet bardziej smakowicie od innych. W książkach wspomniane jest również to, jak ciężko przestawić się z krwi ludzkiej na tę zwierzęcą.

TAK RODZI SIĘ POTĘPIONY

Nie istnieje określona zasada mówiąca o tym, jak stworzyć Nieśmiertelnego. Najpopularniejszym sposobem jest ugryzienie zwykłego śmiertelnika przez wampira. Jednak i od tej reguły są wyjątki. W Hellsingu samo ugryzienie człowieka nie wystarczało. Integra zwracając się do przedstawicieli wojska mówi: „drakulina narodzić się może tylko w przypadku, gdy drakul napije się krwi dziewicy, a męski wampir powstanie, gdy drakulina wyssie krew prawiczka. Wszyscy inni będą tylko pokarmem i skończą jako ghule [podwładni wampirów – coś na kształt zombie]”.

Wymyślono jednak bardziej nowatorskie sposoby na stworzenie Nosferatu – np. w Monice A. Pilipiuka wampiryzm jest cechą genetyczną, a w filmach takich jak Ganja & Hess czy Biohunter istnieje wirus, który powoduje zmianę człowieka w Krwiopijcę. Wampirem sztucznego pochodzenia staje się również bohaterka filmu Rabid', która po wypadku motocyklowym trafia do kliniki chirurgii plastycznej. Tam zostaje poddana eksperymentalnej operacji, która zmienia ją w łaknącą krwi bestię. Ze 'sztucznymi' wampirami spotkać się można także w Hellsingu oraz Cyber City Oedo 808. Nie należy zapominać o Dhampirach, czyli wampirach półkrwi. Istota taka powstaje w przypadku, gdy śmiertelna kobieta zajdzie w ciążę z wampirem, bądź zostanie przez niego ugryziona, będąc w ciąży. Dhampirami byli bohaterowie filmów: Blade, Vampire Hunter D oraz córka głównej bohaterki sagi Zmierzch.

OSIKOWY KOŁEK I SPÓŁKA

To, że wampira da się zabić, jest wiadome nie od dziś, a sposobów na jego zniszczenie jest co najmniej kilka. Jeszcze do niedawna na Nieśmiertelnego wystarczył osikowy kołek albo srebro. Z tego drugiego korzystał między innymi Alucard z mangi Hellsing, gdyż broń której używał, nabita była 13 mm pociskami, wytopionymi ze srebrnego krzyża z katedry Lanchester. Na silniejszych osobników niepozorny kołeczek z pewnością nie wystarczy. Z pomocą przychodzi nam jednak ogień i słoneczna pogoda – przyjęło się bowiem, że Wampira należy spalić .W sadze Zmierzch Stephenie Meyer Krwiopijcy co prawda mogą przebywać na Słońcu i nie grozi to transformacją w kupkę prochu, ale poćwiartowania i spalenia nie przetrwa żaden... Z tego, że krew Potępionego źle reaguje na promienie UV skrzętnie korzystali zaś bohaterowie filmu Underworld, nabijając bronie ultrafioletowymi pociskami. Co robić, gdy pod ręką nie ma ani kołka, ani spluwy, a słońca jak nie było, tak nie ma? W takim wypadku pozostaje nam odciąć głowę Nosferatu... no chyba, ze jest ich kilku. Wtedy jedynym ratunkiem jest znalezienie najstarszego z klanu, wampira – stwórcę. Zabijając go, możemy być pewni, że unicestwimy tym samym całą gromadkę, którą udało mu się stworzyć. Pamiętajmy jednak o tym, że najstarszy wampir jest tym najsilniejszym i najbardziej doświadczonym...

Co ciekawe, w różnych krajach istnieją całkiem odmienne sposoby na uśmiercenie Nieśmiertelnego. Oto kilka przykładów:

Szkocja – według tamtejszych legend, można było zabić wampira zimnym żelazem (z tym, że musiało być kute podczas obróbki, a nie przetapiane). Skuteczne też było włożenie cytryny w usta wampira.
Irlandia – tu skuteczną metodą było ułożenie stosu kamieni na grobie, aby zapobiec wydostaniu Kainity na powierzchnię ziemi.
Syria – aby zabić wampira, Syryjczycy albo odprawiali egzorcyzmy albo używali kołka.
Niemcy – według naszych sąsiadów, skutkowało rozsypanie nasion maku na grobie.
Serbia – należało odciąć wampirowi palce u nóg i przebić jego szyję.
Bośnia – tutaj należało pochować wampira na rozstaju dróg.
Indie – zabicie wampira było możliwe po odprawieniu egzorcyzmów lub wystawienie na promienie słońca.
Rumunia – tu z kolei skuteczną metodą było wycięcie serca, przecięcie go na dwie części, włożenie czosnku do ust i przebicie głowy.
Macedonia – a sposobem na zabicie wampira było wylanie mu wrzącego oleju na ciało i przebicie pępka.
Węgry – aby zgładzić wampira, trzeba było przebić mu serce kołkiem i przybić do świątyni.
Bułgaria – zabicie wampira było możliwe dzięki otoczeniu grobu dzikimi różami oraz wezwanie czarownika, który rozkaże duszy wampira wlecieć do butelki, którą następnie wrzucić do ogniska.
Polska/Rosja – zarówno u nas jak i w Rosji, aby zabić wampira, trzeba było go spalić. Kiedy zaś upiór spłonie, jego ciało eksploduje uwalniając wiele małych ohydnych stworzeń (robaki, szczury itp.), które trzeba złapać i zabić. Jeżeli któreś ucieknie, zabierze ze sobą "duszę" wampira i będzie on mógł powrócić. W Polsce skutkowało też zakopanie twarzą do dołu.

KOCHA, NIE KOCHA...

Czy to możliwe, aby krwiożercza bestia przejawiała jakiekolwiek pozytywne uczucia? Okazuje się, że tak i wcale nie kończy się na radości czy sympatii. Przez wielu ludzi Wampir uważany jest za symbol licznych dewiacji czy nawet perwersji. Sadyzm, nekrofilia czy eretofonofilia – to tylko kilka pojęć związanych z postaciami Nieśmiertelnych. Uważani za doskonałych kochanków nie stronili od seksu, nawet grupowego. Kilku twórców stwierdziło, że w tym przypadku pożądanie i miłość mogą, a nawet powinny iść w parze. I tym sposobem z tyrana, Wampir stał się subtelnym kochankiem zdolnym nawet obdarzyć uczuciem zwykłego śmiertelnika (Edward i Bella ze Zmierzchu)...

Nie wolno zapominać również o homoseksualnym aspekcie miłości Wampirów. Pary damsko-damskie i męsko-męskie nie są może zbyt często spotykane, ale mimo wszystko istnieją. Przykładem są chociażby Laura i Carmilla z opowiadania Josepha Sheridana Le Fanu. Autor doskonale zarysowuje relacje między drapieżnikiem i jego ofiarą, ukazując tym samym drugą stronę stosunków obu dziewcząt. Do filmów poruszających ten temat należy chociażby Vampyros Lesbos .

Kwestią sporną staje się sprawa przyjemności płynącej z seksu. Anne Rice w swoim powieściach jednoznacznie stwierdza, że Potępiony jest w stanie zaspokoić człowieka, ale sam nie przeżywa żadnych uniesień (jedynie wypicie ludzkiej krwi jest w stanie dostarczyć mu takiej przyjemności). Piłeczkę odbija pani Meyer, czyniąc z Edwarda Cullena istotę o wiele bardziej ludzką. Główny bohater cyklu Zmierzch może więc uprawiać seks z obiektem swoich uczuć, przeżywając przy tym tak silne emocje, że cierpi przy tym nie tylko jego dziewczyna, ale i umeblowanie. Ta sama para spodziewa się wkrótce potem dziecka. Wielu uznałoby takie posunięcie za czystą herezję, ale nie tylko im udaje się stworzyć hybrydę tego typu. Postać Dhampira, a więc pół-wampira posiadającego nieśmiertelnego ojca i ludzką matkę, przewija się również w takich pozycjach jak Vampire Hunter D czy Blade.

COŚ NA ZĄB I WREDNE KUNDLE...

Ludzka krew od początku istnienia Wampirów była jedynym składnikiem ich diety. Śmiertelnicy jednak nie zawsze poddawali się bez walki, a z czasem nawet polowali na fantastyczne stworzenia, nazywając siebie Łowcami (Łowcy Wampirów, Nocny Drapieżca, Buffy – postrach wampirów). Misja taka nie kończyła się klęską, o ile ludzie wiedzieli, jak się za to wszystko zabrać. Uzbrojeni po zęby w bronie i różne gadżety, mające wypłoszyć Krwiopijcę (czosnek, krzyże), ruszali w biały dzień na nic nie podejrzewających Nosferatu. Brzmi śmiesznie? Być może... z biegiem czasu wizerunek Potępionych zmienił się diametralnie. Nie dość, że stali się niemalże niezniszczalni, to tak jak w anime Black Blood Brothers potrafili koegzystować z ludźmi. Nie zmienił się jedynie ich stosunek do Wilkołaków. W filmie Uderworld dwóch braci przewodniczyło całkiem odmiennym, wrogim rasom. Marcus dowodził wampirami, William zaś wilkołakami i nie obyło się rzecz jasna bez widowiskowych, krwawych pojedynków. Rosalie ze Zmierzchu pieszczotliwie nazwała wilki 'cuchnącymi Kundlami', a te, nie pozostając dłużne, okrzyknęły Nieśmiertelnych zwykłymi Pijawkami. W tym wypadku członków dwóch odmiennych 'gatunków' chronił pakt, lecz gdyby nie to, z całą pewnością nie obyłoby się bez poważnych uszkodzeń. Co ciekawe, we wcześniej wspomnianym filmie Underworld pojawia się hybryda wampira i wilkołaka, co samo w sobie jest czymś absurdalnym, a jednak tak ciekawym i ujmującym.

LEPSZY MODEL

Wampiry przetrwały do dziś, jednak nie w swojej pierwotnej postaci. Potworność zastąpiono idealnymi rysami twarzy i ciałem atlety, trumny wymieniono na luksusowe domy i apartamenty, charakterystyczne kły bezlitośnie spiłowano, a żądzę krwi zgaszono gorącym uczuciem. W dzisiejszych czasach wampiry przedstawia się jako gwiazdy rocka (Queen of the Damned), sąsiadów zza ściany (Fright Night) przybyszy z kosmosu (Lifeforce), melancholijnych arystokratów (Wywiad z Wampirem) czy zwykłych kryminalistów (From Dusk Till Dawn).

Jednak nadal istnieje kilka kwestii spornych. Do takich należy na przykład kolor oczu. Jedni twierdzą, że oczy śmiertelnika nie zmieniają się po przemianie, a jedynie wyostrzają. Inni uzależniają barwę oczu Nieśmiertelnego od tego, czy jest spragniony (Zmierzch), lub od takich czynników jak, na przykład, zagrożenie (u bohaterki Underworld tęczówki z niebieskich zmieniały się w niemalże białe). Kolejną sprawą jest odbicie w lustrze. W niektórych przypadkach utrzymuje się, że Potępieni takowego odbicia nie posiadają. Tłumaczeń takiej anomalii jest wiele. Z pomocą spieszy nam między innymi Cardinal Siqueros mówiąc: "Wampir nie odbija się w lustrze, gdyż jego widok jest obrazą Boga". Do jednomyślności daleko również w takich aspektach jak posiadanie serca i duszy, śmiertelna moc promieni słonecznych (w Zmierzchu Krwiopijcy nie stają w płomieniach na Słońcu, a jedynie się świecą) czy strach przez świątyniami, czosnkiem i krzyżami.

Reasumując, wampiry które znamy, to doskonalsze wersje potworów znanych naszym przodkom. Zmieniło się w nich dosłownie wszystko. Niektóre rzeczy zostały wymazane, a niektóre poprawione, ale mimo wszystko każdy element nadal składa się na tę samą istotę – tak bardzo intrygującą i tajemniczą. Nie ważne, co jeszcze się w nich zmieni, Nieśmiertelni będą towarzyszyć nam po wsze czasy przepełniając serca widzów i czytelników tą samą dawką grozy, tragedii i tęsknoty za wiecznym uczuciem.

Autor: miyove
Redakcja: Michał „Wiewiór” Musiał

Komentarze:


 
05-07-2009, 17:16 | Sowelo | Komentarzy w sumie: 10
Zajefajny artykuł:)


 
29-06-2009, 16:32 | Diana | Komentarzy w sumie: 69
Oj, udało Ci się, udało!;)


 
29-06-2009, 13:47 | Eithene | Komentarzy w sumie: 3
Naprawdę ciekawy tekst :) gratuluje :)


 
29-06-2009, 11:12 | miyove | Komentarzy w sumie: 71
ano zapomniałam.. Artykuł pisałam dość szybko i starałam się pisać całość lekkim językiem. teksty o takiej objętości odstraszają.. a przez ten o dziwo da się przebrnąć ;DDD udało mi się ^^


 
28-06-2009, 22:56 | Wiewiór | Komentarzy w sumie: 942
Z pewnością przeczytam go z nie mniejszym zainteresowaniem :-)


 
28-06-2009, 20:21 | Diana | Komentarzy w sumie: 69
Bardzo ciekawy artykuł, szkoda jednak, że nie napisałaś nic o pochodzeniu tych nieśmiertelnych istot, że wzmianka o nich występowała już w Biblii... ja też zaczęłam pisać artykuł na ten temat, lecz niestety ty mnie wyprzedziłaś... Pełen podziw! To może ja o tym napiszę...?;)


 
28-06-2009, 11:50 | Wiewiór | Komentarzy w sumie: 942
Naprawdę jestem pod wielki wrażeniem merytorycznego i narracyjnego przygotowania autorki! Żałuję tylko, że dopiero tak późno przysiadłem do tego tekstu, aby go zredagować. Dodam jeszcze, że liczę na więcej tego typu soczystych kawałków historii! :]Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.