Valkiria Network - Artykuły > Literatura > Bella Swan

http://valkiria.net/index.php?type=special&area=14&p=articles&id=15011


Bella Swan
 03-05-2009, 20:07
 alice.cullen
 4479 x przeczytano

Bella Swan jest główną bohaterką sagi Zmierzch. Nie ma rodzeństwa, poznajemy ją, gdy przyjeżdża do małego miasteczka Forks w stanie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych. Zmusiła ją do tego sytuacja rodzinna – jej rodzice rozwiedli się, gdy była małym dzieckiem. Zamieszkała wtedy w Phoenix z matką, która później wyszła za mąż po raz drugi. Mama Belli musiała z nią zostawać w domu, podczas gdy ojczym dziewczyny – Phil – często wyjeżdżał ze względu na to, że jest baseballistą. Swan nie chciała patrzeć, jak Renee cierpi, więc postanowiła wyprowadzić się do ojca, Charliego. Gdy ją poznajemy, ma 17 lat.

Bella ma około 163 cm wzrostu, jest szczupła, ale nie wysportowana. Ma brązowe włosy o mahoniowym odcieniu i czekoladowe oczy. Jej mama jest w połowie albinosem, przez co jej córka ma bardzo jasną karnację. Sama siebie określa jako niezbyt urodziwą. Nie lubi zakupów, eleganckich ubrań, nie nosi makijażu. Jest niezdarna, zawsze się o coś potyka, gdzieś skaleczy, o coś uderzy.

Przychodząc pierwszy raz do nowej szkoły, zauważa tajemniczą rodzinę – Cullenów. Podczas lekcji biologii zaniepokoiło ją dziwne zachowanie jednego z jej członków – Edwarda. Chłopak nie przywitał się z nią, gdy usiadła do jego ławki, zachowywał się, jakby miał wobec niej głęboki uraz, co było bardzo dziwne – nigdy wcześniej nawet się nie spotkali. W oprawie wielu wydarzeń ich relacje stopniowo się ocieplają, aż w końcu zostają parą.

Bella była odważna – nie bała się związać z wampirem, którym okazał się Edward. Nie przejęła się, że jej najlepszy przyjaciel to wilkołak. Edward określał to "kompletnym brakiem instynktu samozachowawczego". Nie wahała się przed wyjazdem do Włoch, by uratować ukochanego, mimo że bardzo ją zranił. Wolała oddać własne życie, byleby tylko odciągnąć od niego Victorię, z którą walczył. Nie zgodziła się na usunięcie ciąży, ponieważ pokochała swoje nienarodzone jeszcze dziecko. Nie obchodziło jej to, że płód ją zabijał. Była pełna nadziei na to, że wszystko skończy się dobrze.

Zaprzyjaźniła się z wszystkimi członkami rodziny Cullenów, nawet z Rosalie, która z początku jej nie lubiła.

Bardzo ważną cechą charakteru Belli jest dojrzałość – to ona opiekowała się domem, była bardziej odpowiedzialna niż jej mama. Cechowała ją stałość w uczuciach. Wpadła w depresję, gdy jej ukochany wyjechał. Nie potrafiła się z tym pogodzić. Była rozdarta między uczuciem, jakim darzyła Jacoba – jej najlepszego przyjaciela – i Edwarda. Nie chciała nikogo zranić, obchodziło ją ich dobro innych, a nie swoje – za wszelką cenę chciała uratować córeczkę przed śmiercią z rąk Volturi. Jest inteligentna i obdarzona ironicznym poczuciem humoru. Lubi czytać, jej ulubieni autorzy to, między innymi, Jane Austen i William Shakespeare.

Po przemianie w wampira wykazuje się zadziwiającym opanowaniem, potrafi powstrzymać się przed rzuceniem na człowieka, nawet w trakcie polowania, co jest bardzo trudne dla starego wampira, a dla nowonarodzonego – wręcz niemożliwe. Według Carlisle'a, jest to zasługa przygotowania do tego, kim się stała.

Jest też obdarzona specjalnymi umiejętnościami – oprócz niesamowitej siły i szybkości, potrafi rozciągać tarczę i chronić nią siebie i innych przed atakiem mentalnym. Wyjaśnia to, dlaczego za czasów, gdy była człowiekiem, Edward i Aro nie potrafili czytać jej w myślach, a Jane nie była w stanie zadać jej bólu. Jej tarcza jednak nie jest odporna w stu procentach – Renesmee jest w stanie pokazywać jej swoje myśli. Z pomocą jednej z Amazonek, Zafriny, uczy się "zdejmować" ową tarczę. Jest to jednak niezwykle trudne.

Autorka: Alice.Cullen
Redakcja: Michał „Wiewiór” Musiał

Informacje dodatkowe:
 

Komentarze:


 
09-05-2009, 15:25 | Olik_21 | Komentarzy w sumie: 115
heh, świetne :)


 
05-05-2009, 19:48 | alice.cullen | Komentarzy w sumie: 36
Dziękuję :) Też mam nadzieję, że nie ostatni :p


 
04-05-2009, 12:18 | Ferrara | Komentarzy w sumie: 64
Świetny tekst, mam nadzieje, że nie jedyny, prawda Alice? :D

Wiewiór, to bierz się do czytania "Zmierzchu" a potem pozostałych części, zanim całą treść poznasz z opisów ;P


 
03-05-2009, 20:12 | Wiewiór | Komentarzy w sumie: 942
Bardzo udany tekst! Chociaż ciągle nie miałem okazji przeczytać Zmierzchu, to właśnie takie ciekawe i dokładne, choć pozbawione dłużyzn opisy, zachęcają mnie do przełożenia sagi z półki kolejkowej "W nieokreślonej przyszłości" na "Niedługo" :-)Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.