Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Kujawy i ziemia dobrzyńska (spis urzędników)
04-07-2005, 16:57 | 18772 x przeczytano | Lisowszczyk


URZĘDNICY KUJAWSCY I DOBRZYŃSCY


BRZEŚĆ


CHORĄŻY

Marcin Tolibowski 1589 – 1603 rip.
Piotr Grabski z nominacji 1603 – 1606, potem starosta kruszwicki
Grzegorz Grabski z nominacji 1606 – 1617 rip.
Piotr Grabski (ponownie) 1617 – 1628 rezygnuje; 1649 rip.
Maciej Grabski z nominacji 1628 – 1651 potem kasztelan Słoński
Łukasz Grabski 1653 – 1658 rip.
Jan Sebastian Osiecki z nominacji 1658 – 1687; 1689 rip.

CZEŚNIK

Stanisław Rysiński 1599 – 1620 potem kasztelan kruszwicki
Aleksander Wichrowski z nominacji 1620 – 1651
Adam Trzebuchowski sędzia grodzki kruszwicki 1652 – 1694

KASZTELAN

Łukasz Kretkowski przedtem chorąży brzeski 1589 – 1603 rip.
Bartłomiej Tylicki starosta Rogoziński, człuchowski 1605 – 1609 rip.
Jan Janusz Sierakowski przedtem kasztelan kruszwicki 1610 – 1620 rip.
Jarosław Wojciech Sokołowski przedtem kasztelan bydgoski 1621- 1625 rip.
Krzysztof Wysocki przedtem kasztelan nakielski 1625 – 1633 rip.
Andrzej Kretkowski przedtem podkomorzy brzeski; 1632 – 1637 awans na wojewodę brzeskiego
Jan Szymon Szczawiński starosta łęczycki; z nominacji 1637 – 1643 awans na wojewodę brzeskiego
Jan Szymon Dębski przedtem kasztelan Konarski kujawski 1643 – 1660 rip.

ŁOWCZY

Stanisław Grochowicki 1597 – 1623 rip.
Adam Wysocki 1623 – 1630 rip.
Stanisław Kołudzki z nominacji 1630 - ?
Mateusz Grabski 1634 - ?
Andrzej Siewierski 1642 – 1659
Aleksander Wysocki 1659 – 1661

MIECZNIK

Andrzej Głębocki 1597 – 1603
Wojciech Głębocki 1604 – 1632
Stanisław Kiełczowski 1634 – 1641
Wacław Kiełczowski 1642
Stanisław Czosnowski 1643 – 1649 potem podczaszy brzeski
Marcin Grabski 1650 – 1654
Adam Pstrokoński 1655 – 1658 rip.
Marcin Wnorowski sędzia grodzki kowalski 1658 – 1680 rip.

PISARZ ZIEMSKI

Sebastian Tolibowski z nominacji 1552 – 1602 rip.
Jan Obałkowski 1603 – 1624 rip.
Stanisław Sokołowski z nominacji 1624 – 1627 rezygnuje i przenosi się na urząd surogatora poznańskiego, Potem kasztelan bydgoski
Marcin Tolibowski z nominacji 1627 – 1630 awans na sędziego brzeskiego
Jan Rysiński z nominacji 1630 – 1640 awans na stolnika inowrocławskiego
Stanisław Kiełczewski przedtem miecznik brzeski z nominacji 1641- 1649 awans na podsędka brzeskiego
Stanisław Kościelski z nominacji 1650 – 1658 rip.
Stefan Grochowicki z nominacji (po rip. S. Kościelskiego) 1662 – 1676 następnie wybrany na podsędka brzeskiego




PODCZASZY

Adam Jaranowski z nominacji 1585 – 1605 rip.
Jan Tchorzewski z nominacji 1605 – 1633 rip.
Michał Siewierski 1633 – 1644 rip.
Wojciech Siewierski przedtem skarbnik inowrocławski;
z nominacji 1644 – 1649
Stanisław Czosnowski przedtem miecznik brzeski 1650 – 1656 rip.
Jan Kołudzki przedtem podstoli brzeski 1658 – 1670 rip.

PODKOMORZY

Jakub Łowicki starosta gnieźnieński; 1590 – 1609,potem kasztelan kowalski
Krzysztof Rysiński starosta nakielski; 1611 – 1620 rip.
Jan Łowicki przedtem sędzia brzeski; z nominacji 1620 – 1623 rezygnuje i zostaje starostą brzeskim
Andrzej Kretkowski z nominacji 1623 – 1632 awans na kasztelana brzeskiego
Marcin Tolibowski przedtem sędzia brzeski, z nominacji 1635 – 1649 rip.
Aleksander Grabski z nominacji 1650 – 1659 rip.
Spytek Regocjan Pstrokoński przedtem stolnik brzeski,
z nominacji 1660 – 1680 awans na kasztelana brzeskiego

PODSĘDEK

Andrzej Tolibowski 1599 – 1605 potem sędzia brzeski
Jan Trzebuchowski 1608 – 1613 rip.
Piotr Buszkowski 1613 – 1622 rip.
Stanisław Piekarski 1622 – 1634
Świętosław Wilkostowski przedtem miecznik inowrocławski;
z nominacji 1640 – 1648; potem chorąży inowrocławski
Stanisław Kiełczyński przedtem pisarz brzeski; z nominacji 1649 – 1659
Sebastian Jaranowski 1662 – 1676 następnie wybrany na sędziego brzeskiego

PODSTOLI

Jan Borucki sędzia grodzki kruszwicki 1606 – 1617 potem starosta przedecki
Andrzej Borucki 1618 – 1644 rip.
Jan Kołudzki 1648 – 1661 potem podczaszy brzeski
Walenty Kołudzki 1656 – 1670 awans na sędziego inowrocławskiego
Tomasz Kazimierz Gąsiorowski 1670 tego roku też rezygnuje
Wojciech Ruszkowski z nominacji 1670 – 169


SĘDZIA ZIEMSKI

Hieronim Biliński sędzia grodzki przedecki; z nominacji 1567 – 1606 rip.
Andrzej Tolibowski przedtem podsędek brzeski; 1608 – 1618 awans na starostę bobrownickiego
Jan Łowicki sekretarz królewski; z nominacji 1618 – 1620; awans na podkomorzego brzeskiego
Daniel Tolibowski przedtem sędzia inowrocławski; z nominacji 1621 – 1630
Marcin Tolibowski przedtem pisarz brzeski; z nominacji 1630 – 1635 awans na podkomorzego brzeskiego
Andrzej Sułkowski przedtem stolnik inowrocławski; z nominacji 1640 – 1658 .
Aleksander Wysocki przedtem łowczy brzeski; 1662 – 1669

SKARBNIK

Kacper Galicki sędzia grodzki brzeski; 1596 – 1605 rip.
Jan Głębocki z nominacji 1605 – 1622 rip.
Jakub Pstrokoński z nominacji 1622 – 1634 awans na kasztelana słońskiego
Sebastian Głębocki z nominacji 1634 – 1651
Wojciech Kiełczowski 1656 – 1659
Seweryn Trzebuchowski 1659 – 1660 rip.
Jan Seweryn Linowski pisarz grodzki inowrocławski; sędzia grodzki brzeski; z nominacji 1660 – 1662 awans na podsędka inowrocławskiego

STAROSTA

Michał Sokołowski kasztelan gostyński, starosta Rogoziński;
z nominacji 1589 – 1619 rip.
Wacław Leszczyński wojewoda kaliski, podkanclerzy koronny; 1619 - 1622 cesja na rzecz Adama Grocholskiego
Adam Grocholski z nominacji 1622 rip. Nie zdążył obrać starostwa bo zmarł.
Wacław Leszczyński podkanclerzy koronny; z nominacji 1622 – 1623 cesja na rzecz Jana Łowickiego
Jan Łowicki przedtem podkomorzy brzeski i starosta bobrzyński, równocześnie kasztelan lędzki; z nominacji 1623 – 1630 cesja na rzecz Samuela Grabskiego
Samuel Grabski z nominacji 1630 – 1644 awans na podkomorzego inowrocławskiego
Paweł Ludwik Szczawiński kasztelan inowrocławski, wojewoda inowrocławski; z nominacji 1644 – 1678
Aleksander Trzebuchowski przedtem chorąży inowrocławski; 1678 – 1679
Aleksander Załuski wojewoda rawski; 1680 – 168


STOLNIK

Jan Jarand Wilkostowski z nominacji 1599 – 1617 awans na kasztelana konarsko - kujawskiego.
Adam Dąmbski 1617 – 1640 awans na kasztelana Słonimskiego
Krzysztof Ruszkowski z nominacji 1640 – 1655
Spytek Rogacjan Pstrokoński 1658 – 1660 awans na podkomorzego brzeskiego
Kazimierz Aleksander Zapolski, z nominacji 1660 – 1667 awans na podkomorzego sieradzkiego.
Władysław Zapolski 1668 – 1686 rip.
 
WOJEWODA

Andrzej Leszczyński, starosta nakielski od 1602; z nominacji 1591 – 1606 rip.
Michał Działyński, przedtem wojewoda inowrocławski; 1609 – 1617 rip.
Jan Gostomski, przedtem wojewoda inowrocławski; z nominacji 1620 awans na wojewodę kaliskiego
Jakub Szczawiński starosta łęczycki; z nominacji 1620 – 1637 rip.
Andrzej Kretkowski przedtem kasztelan brzeski; z nominacji 1637 – 1643 rip.
Jan Szymon Szczawiński przedtem kasztelan brzeski,
z nominacji 1643 – 1655 rip.
Władysław Wierzbowski przedtem kasztelan inowłodzki, starosta bobrownicki; z nominacji po rip. J.S. Szczawińskiego 1656 – 1657 rip.
Hieronim Wierzbowski przedtem kasztelan sieradzki; z nominacji 1657 – 1661 awans na wojewodę sieradzkiego


BYDGOSZCZ

CHORĄŻY

Adam Niemojewski 1603 – 1641 rip.
Łukasz Pławiński podwojewodzi inowrocławski; z nominacji 1641 – 1660 rip.
Jan Kobierzycki 1657
Remigiusz (Remigian) Żaboklicki 1660 – 1665 rip.
Seweryn Pogroszewski z nominacji 1665 – 1669


 
KASZTELAN

Adam Baliński starosta kruszwicki; 1590 – 1602 rip.
Jan Janusz Grzymułtowski starosta średzki; z nominacji 1602 – 1617 rip.
Jarosław Wojciech Sokołowski starosta radziejowski; 1618 – 1621 awans na kasztelana brzeskiego
Abraham Ciświcki z nominacji 1621 – 1627 awans na kasztelana śremskiego
Jan Sokołowski starosta radziejowski; z nominacji 1628 – 1636
Stanisław Sokołowski starosta Dybowski 1643 – 1644
Jan Sierakowski przedtem kasztelan santocki; z nominacji 1649 - ?
Konstanty Lubostowski przedtem starosta kruszwicki; 1657 – 1674
Andrzej Gąsiorowski starosta radziejowski do 1681; z nominacji 1678 – 1685
 
STAROSTA

Maciej Smogulecki z nominacji 1600 – 1617 rip.
Andrzej Przyjemski kasztelan gnieźnieński, marszałek nadworny koronny, starosta kowalski, kruszwicki; z nominacji 1617 – 1618 rip.
Władysław Sędziwój Czarnkowski z nominacji 1620
Piotr Żeroński cześnik nadworny koronny, kuchmistrz koronny; 1621 – 1629
Jerzy Ossoliński kanclerz wielki koronny; z nominacji (po rip. Żerońskiego) 1632 – 1645 cesja na rzecz syna
Franciszek Ossoliński syn poprzedniego; z nominacji 1645 – 1648 rip.
Zygmunt Denhoff, zięć Jerzego Ossolińskiego; 1649 – 1654 awans na starostę wieluńskiego
Jan Żelęcki łowczy koronny 1665; z nominacji 1654 – 1673 rip.


INOWROCŁAW

CHORĄŻY

Jan Rusinowski 1590 – 1612
Andrzej Ruszkowski przedtem cześnik inowrocławski; 1613 – 1630 awans na podkomorzego inowrocławskiego.
Bartłomiej Kaczkowski przedtem podczaszy inowrocławski;
z nominacji 1630 – 1649 rip.
Świętosław Wilkostowski przedtem podsędek brzeski; 1649 – 1664 rip.


CZEŚNIK

Jan Gosławski 1595 – 1610 rip.
Andrzej Ruszkowski 1612 potem chorąży inowrocławski
Jan Grabski 1612
Stanisław Przyłubski 1614 – 1633 rip.
Jan Szymon Dąmbski 1630 – 1635 awans na kasztelana konarskiego kujawskiego
Mikołaj Sokołowski 1636 – 1643 rip.
Jakub Wojciech Trzebuchowski sędzia grodzki bydgoski;
z nominacji 1643 – 1646 potem kasztelan kowalski
Marcin Stanisław Czaplicki 1647 rezygnuje
Piotr Kazimierz Bielicki 1648
Seweryn Bielicki 1649 – 1654
Mikołaj Sokołowski 1652 – 1658
Jakub Trzebuchowski 1660
Aleksander Trzebuchowski 1660 – 1664
Zygmunt Dąmbski z nominacji 1668 – 1670 awans na podkomorzego inowrocławskiego

KASZTELAN

Krzysztof Kościelecki z nominacji 1584 – 1626 rip.
Janusz Witosławski z nominacji 1626 – 1632 rip.
Jan Łowicki, przedtem kasztelan lędzki; z nominacji 1633 – 1640 rip.
Andrzej Ruszkowski przedtem podkomorzy inowrocławski;
z nominacji 1640 – 1652
Wojciech Kadzidłowski starosta radziejowski 1658; 1655 – 1666 rip.
Paweł Ludwik Szczawiński starosta brzeski; z nominacji 1666 – 1669 awans na wojewodę inowrocławskiego.

ŁOWCZY

Stanisław Witosławski 1586 – 1604 rip.
Jan Górski z nominacji 1604 – 1618 rip.
Jan Borucki 1615 – 1618 awans na podsędka inowrocławskiego
Adam Grabski z nominacji 1618 – 1649
Jan Skarbek 1650 – 1651
Wojciech Zboży Radajewski 1654 – 1665 awans na chorążego inowrocławskiego
Zygmunt Świecki 1667 – 1678 rezygnuje


MIECZNIK

Winiecki ? – 1602 rip.
Piotr Ostrowski z nominacji 1602
Jan Rusinowski 1603 – 1623
Piotr Kołudzki 1631 – 1637 rip.
Świętosław Wilkostowski z nominacji 1637 – 1640 awans na podsędka brzeskiego
Stanisław Moszczeński 1640 – 1656 rip.
Adam Trzebuchowski 1658 – 1661 rip.

PISARZ ZIEMSKI

Stanisław Sierski z nominacji 1592 – 1627 rip.
Stefan Włosinowski z nominacji 1627 1645 rip.
Andrzej Głębocki komornik graniczny inowrocławski;
z nominacji 1645 – 1670 rip.

PODCZASZY

Mateusz Sierski sędzia grodzki inowrocławski; 1591 – 1601
Jan Zboży Zakrzewski sędzia grodzki inowrocławski; 1606 – 1609; 1614 rip.
Wojciech Brański 1612 – 1628 rip.
Bartłomiej Kaczkowski 1629 – 1630 awans na chorążego inowrocławskiego
Hieronim Kołudzki z nominacji 1630 – 1640
Wojciech Zboży Zakrzewski ? – 1642 rip.
Stanisław Zboży Zakrzewski z nominacji 1642 – 1653
Kazimierz Zakrzewski 1658 – 1697

PODKOMORZY

Jan Grabski z nominacji 1597 – 1630 rip.
Andrzej Ruszkowski przedtem chorąży inowrocławski; z nominacji 1630 – 1640 awans na kasztelana inowrocławskiego
Andrzej Tuczyński z nominacji 1640 – 1642 rip.
Andrzej Grudziński 1643 – 1644 awans na wojewodę rawskiego
Samuel Grabski przedtem starosta brzeski; 1645 – 1660 rip.
Paweł Ponętowski przedtem sędzia inowrocławski; z nominacji 1660 – 1661
Marcin Grudziński wybrany w 1663 – 1670 rip.




PODSĘDEK

Andrzej Witosławski 1589 – 1618 rip.
Jan Borudzki przedtem łowczy inowrocławski; z nominacji 1618 – 1621 awans na sędziego inowrocławskiego
Wojciech Trzebuchowski sędzia grodzki brzeski; z nominacji 1621 – 1630 awans na sędziego inowrocławskiego
Maciej Tolibowski z nominacji 1630 – 1641 rip.
Jan Tolibowski przedtem skarbnik inowrocławski; 1643 – 1650 rip.
Kazimierz Kadzidłowski z nominacji 1650
Stanisław Ponętowski 1657 – 1660 rip.
Jan Seweryn Linowski przedtem skarbnik brzeski; z nominacji 1662 – 1670

PODSTOLI

Sebastian Grabski 1599 – 1611 rip.
Stanisław Grabski 1612 – 1652 rip.
Jan Stanisław Dąmbski 1655 – 1676

SĘDZIA ZIEMSKI

Daniel Tolibowski z nominacji 1599 – 1621 awans na sędziego brzeskiego
Jan Borucki przedtem podsędek inowrocławski; z nominacji 1621 – 1626 rip.
Maciej Włodek przedtem sędzia grodowy bydgoski; z nominacji 1627 – 1629
Wojciech Trzebuchowski przedtem podsędek inowrocławski;
z nominacji 1630 – 1651 rip.
Paweł Ponętowski 1656 – 1660 awans na podkomorzego inowrocławskiego
Stefan Jaranowski przedtem cześnik dobrzyński; z nominacji 1662 – 1669 awans na kasztelana kowalskiego

SKARBNIK

Jan Mierczyński 1599 – 1608
Stanisław Jemielski 1608 – 1613 potem stolnik inowrocławski
Andrzej Moszczyński 1615 – 1633 rip.
Jan Tolibowski z nominacji 1633 – 1642 potem podsędek inowrocławski
Wojciech Siewierski 1642 – 1644 awans na podczaszego brzeskiego
Łukasz Jaranowski podwojewodzi brzeski 1647 – 1662 rip.
Andrzej Gąsiorowski z nominacji 1662 – 1664 awans na chorążego inowrocławskiego
Stanisław Gąsiorowski 1667 – 1670


STAROSTA

Andrzej Czarnkowski kasztelan kamieński, nakielski, Rogoziński, kaliski, wojewoda kaliski; z nominacji 1592 – 1608 cesja na syna Jana Czarnkowskiego
Jan Czarnkowski z nominacji 1608 – 1613 rip.
Zygmunt Grudzieński wojewoda rawski; z nominacji 1613 – 1617 cesja
Andrzej Przyjemski marszałek nadworny koronny, starosta kruszwicki, bydgoski, wcześniej starosta kowalski; z nominacji 1617 – 1618 rip.
Zygmunt Ponętowski podkomorzy łęczycki; 1619 – 1620 cesja
Jan Opaliński kasztelan kaliski, poznański, wojewoda poznański;
z nominacji 1620 – 1637 rip.
Aleksander Opaliński syn poprzedniego; z nominacji 1637 – 1647 rip.
Paweł Działyński przedtem starosta kowalski 1648 – 1649 rip.
Mikołaj Ostroróg podczaszy koronny; z nominacji 1649 – 1650 cesja Zygmuntowi Działyńskiemu
Zygmunt Działyński łowczy koronny 1660, wojewoda brzeski 1661, kaliski 1678; z nominacji 1650 – 1685 rip.

STOLNIK

Jerzy Trzebiński 1599 – 1614 rip.
Stanisław Jemielski, przedtem skarbnik inowrocławski; 1618 – 1619 awans na kasztelana kowalskiego
Kacper Sułkowski z nominacji 1619 – 1640 awans na sędziego brzeskiego
Jan Rysiński przedtem pisarz brzeski; z nominacji 1640 – 1641 awans na kasztelana kruszwickiego
Jan Zboży Zakrzewski 1642 – 1653
Kazimierz Kadzidłowski starosta radziejowski do 1655; 1654 – 1655
Mikołaj Tolibowski 1658 – 1660 awans na kasztelana słońskiego
Jan Tuczyński z nominacji 1660 – 1661 przeszedł do stanu duchownego.
Stanisław Tulczyński z nominacji 1661 – 1672

WOJEWODA

Michał Działyński z nominacji 1602 – 1608 potem wojewoda brzeski
Jan Gostomski starosta wałecki, warecki; 1611 – 1620 awans na wojewodę brzeskiego
Zygmunt Grudziński przedtem kasztelan międzyrzecki; z nominacji 1621 – 1628 awans na wojewodę kaliskiego
Stanisław Przyjemski przedtem wojewoda poznański, Starosta generalny Wielkopolski; z nominacji 1628 – 1630 awans na marszałka nadwornego koronnego
Hieronim Radomicki przedtem kasztelan Krzywiński; z nominacji 1631 – 1652
Jakub Hieronim Rozdrażewski przedtem kasztelan kaliski; 1655 – 1662 rip.

WOJSKI

Wojciech Mierczyński z nominacji 1598 – 1619 rip.
Andrzej Moszczyński z nominacji 1619 – 1641 rip.
Aleksander Jan Jaranowski z nominacji 1641 – 1650 rip.
Marcin Markowski 1650 – 1675 rip.


KOWAL


KASZTELAN

Janusz Rysiński przedtem wojski kaliski; z nominacji 1577 - 1608
Jakub Łowicki przedtem podkomorzy brzeski; 1612 – 1619 rip.
Sanisław Jamielski przedtem stolnik inowrocławski; z nominacji 1619 – 1646
Jakub Wojciech Trzebuchowski przedtem cześnik inowrocławski;
1647 – 1665
Jan Urbański z nominacji 1665 – 1669 rip.

STAROSTA

Andrzej Przyjemski kasztelan gnieźnieński, marszałek nadworny koronny, starosta kruszwicki; z nominacji 1593 – 1615 cesja na rzecz syna
Adam Olbracht Przyjemski syn poprzedniego, oboźny koronny;
z nominacji 1615 – 1623 cesja na rzecz P. Działyńskiego
Paweł Działyński z nominacji 1623 – 1633 cesja na rzecz W. Stamirowskiego
Wawrzyniec Stamirowski podczaszy gostyński; z nominacji 1633 – 1639
Stanisław Witowski podkomorzy łęczycki, kasztelan sandomierski; przez przysięgę 1641 – 1649
Jan Laskowski przez przysięgę 1650 – 1655
Stefan Koryciński kanclerz wielki koronny; 1656 – 1658 rip.
Jan Andrzej Morsztyn referendarz koronny 1658, starosta warecki 1661, podskarbi koronny 1668; z nominacji 1658 – 1672






KRUSZWICA



KASZTELAN

Zygmunt Grudziński z nominacji 1593 – 1601 awans na wojewodę rawskiego
Jan Janusz Sierakowski, przedtem kasztelan Konarski kujawski; z nominacji 1602 – 1608 potem kasztelan brzeski
Wojciech Krzykowski przedtem podsędek sieradzki, sędzia grodzki przedecki;
1609 – 1613 rip.
Łukasz Sierakowski przedtem łowczy kaliski; z nominacji 1613 – 1620 awans na kasztelana lędzkiego
Stanisław Rysiński przedtem cześnik brzeski; z nominacji 1620 – 1637 rip.
Andrzej Rysiński 1637 – 1641 rip.
Jan Rysiński przedtem stolnik inowrocławski (brat poprzedniego);
z nominacji 1641 – 1653 rip.
Samuel Konstanty Kazimierz Szczawiński z nominacji 1653 – 1693 rip.

STAROSTA

W latach 1600 – 1628 starostwo było podzielone na dwie części i równocześnie występowało dwóch starostów !!!

Adam Baliński przedtem chorąży inowrocławski, równocześnie kasztelan bydgoski, ożeniony z Elżbietą Oporowską, córką Stanisława;
z nominacji 1583 – 1600 cesja połowy starostwa na rzecz zięcia A. Przyjemskiego, na pozostałej części utrzymał się aż do śmierci 1602 rip.
Andrzej Przyjemski kasztelan gnieźnieński, marszałek nadworny koronny, starosta kowalski, bydgoski, ożeniony z Zofia Balińską, córką Adama; z nominacji 1600 – 1618; Po cesji A. Balińskiego połowy starostwa w 1601 uzyskał zgodę na wykup połowy starostwa od spadkobierców Elżbiety Oporowskiej, żony A Balińskiego. W 1618 przekazuje cesją swoją część starostwa na rzecz syna A. O. Przyjemskiego
Feliks (Szczęsny) Kryski referendarz wielki koronny; Po śmierci A. Balińskiego nominowany na jego część starostwa 1603 – 1606 cesja na rzecz
P. Grabskiego
Piotr Grabski przedtem chorąży brzeski 1606 – 1617 cesja na syna Macieja, potem ponownie chorąży brzeski.
Maciej Grabski syn poprzedniego; z nominacji 1617 – 1628 cesja na rzecz
J. Kucieńskiego; potem chorąży brzeski
Adam Olbracht Przyjemski oboźny koronny syn Andrzeja; z nominacji po cesji ojca na połowę starostwa 1618 – 1621 cesja na rzecz brata Stanisława
Stanisław Przyjemski brat poprzedniego; 1621 – 1622 cesja na rzecz
J. Kucińskiego
Jerzy Kucieński z nominacji po cesji S. Przyjemskiego 1622 – 1633 rip.
W 1628 dostaje nominacje na drugą część starostwa po cesji M. Grabskiego – w ten sposób skupił w swoich rękach całe starostwo.
Adam Lubstowski z nominacji 1633 – 1635 rip.
Konstanty Lubstowski syn poprzedniego; 1636 – 1655 cesja na rzecz syna Mikołaja; potem kasztelan bydgoski
Mikołaj Lubstowski syn poprzedniego; 1657 – 1685 cesja synowi Adamowi Lubstowskiemu

WOJSKI

Wacław Bełdowski z nominacji 1594 – 1626 rip.
Jan Ostrowski 1625 – 1659
Chryzostom Więckowski 1662 – 1668 rezygnuje


KUJAWY


KASZTELAN KONARSKI

Jan Janusz Sierakowski 1598 – 1602 awans na kasztelana kruszwickiego
Kaczkowski ? (możliwe że Andrzej) z nominacji 1602 rip.
Andrzej Dąmbski pisarz grodzki brzeski; z nominacji 1602 – 1617
Jan Jarand Wilkostowski przedtem stolnik brzeski; z nominacji 1617 – 1635
Jan Szymon Dąmbski przedtem cześnik inowrocławski;
z nominacji 1635 – 1643 awans na kasztelana brzeskiego
Stanisław Gorzewski z nominacji 1643 – 1659 rip.
Stefan Łaszcz z nominacji 1668 – 1675 rip.



PRZEDECZ


STAROSTA

Marcin Sierakowski kasztelan inowłodzki; 1597 – 1611 cesja na rzecz syna
Jan Jausz Sierakowski syn poprzedniego 1611 – 1613 rip.
Feliks (Szczęsny) Kryski podkanclerzy koronny, kanclerz wielki koronny, wcześniej starosta kruszwicki; z nominacji 1613 – 1617 cesja na następcę
Wojciech kryski syn poprzedniego z nominacji 1617 – 1637
Przemysław Jaksa Bykowski chorąży sieradzki, kasztelan łęczycki, sieradzki; z nominacji 1637 – 1649 rip.
Wojciech Łubieński kasztelan sieradzki; 1649 – 1653
Stanisław Jaksa Bykowski wojewoda inowrocławski 1688; 1655 – 1690


RADZIEJÓW


STAROSTA

Jarosław Wojciech Sokołowski kasztelan bydgoski 1598 – 1620 cesja na rzecz syna
Jan Sokołowski kasztelan bydgoski syn poprzedniego; z nominacji 1620 – 1629 cesja na rzecz brata
Maciej Sokołowski brat poprzedniego; z nominacji 1629 – 1643 rip.
Andrzej Ruszkowski kasztelan inowrocławski;
z nominacji 1642 – zrezygnował bądź nie przyjął starostwa
Kazimierz Kadzidłowski stolnik inowrocławski; 1644 – 1655 cesja na rzecz brata
Wojciech Kadzidłowski kasztelan inowrocławski; z nominacji 1655 – 1658
Stanisław Oleśnicki 1658 – 1663 rip.





ZIEMIA DOBRZYŃSKA


BOBROWNIKI


STAROSTA

Piotr Kornkowski podkomorzy płocki; z nominacji 1585 – 1604 rip.
Dadźbog Kornkowski syn poprzedniego, wojewoda derpski;
z nominacji 1604 – 1615 cesja na rzecz P. Orłowski
Paweł Orłowski podsędek dobrzyński; z nominacji 1615 – nie objął urzędu wcale lub rychło zrezygnował
Michał Działyński wojewoda brzeski 1616 – 1617 rip.
Andrzej Tolibowski przedtem sędzia brzeski; z nominacji 1618 – 1623 rip.
Jan Łowicki podkomorzy brzeski; z nominacji 1623 – tegoż roku cesja na rzecz J. Czerskiego; potem starosta brzeski
Jan Czerski z nominacji 1623 – 1635 cesja na rzecz syna Wojciecha
Wojciech Czerski syn poprzedniego, kasztelan chełmiński;
z nominacji 1635 -1655 rip.
Władysław Wierzbowski wojewoda brzeski 1656 cesja na M. Wierzbowskiego
Mikołaj Wierzbowski z nominacji 1656 - ?
Mikołaj Wojciech Tolibowski przedtem stolnik dobrzyński;
z nominacji 1658 – 1677


DOBRZYŃ

CHORĄŻY

Bartłomiej Chełmicki z nominacji 1588 – 1608
Maciej Chełmicki przedtem stolnik dobrzyński 1611 – 1612 potem sędzia dobrzyński
Bartłomiej Kuczborski ? – 1630 rip.
Tomasz Kuczborski z nominacji 1630 – 1641 rip.
Jakub Ubysz z nominacji 1641 – 1645 rip.
Zygmunt Ubysz z nominacji 1645 – 1664 rip.
CZEŚNIK

Wawrzyniec Bobrzymiński 1615 – 1628
Stanisław Chrabicki przedtem miecznik dobrzyński; 1629 rip.
Stanisław Żelski; z nominacji 1629 – 1535
Stefan Jaranowski 1658 – 1662 awans na sędziego inowrocławskiego

KASZTELAN

Feliks Żelski przedtem kasztelan rypiński; z nominacji 1577 – 1605
Adam Czerski 1607 – 1608
Stanisław Kornowski przedtem podkomorzy dobrzyński 1616 – 1642 rezygnacja
Stanisław Karnkowski z nominacji 1642 – 1655
Piotr Działyński 1658 – 1663 awans na wojewodę chełmińskiego
Franciszek Ciświcki z nominacji 1663 – 1667 awans na kasztelana międzyrzeckiego

ŁOWCZY

Jan Głowiński 1600 – 1602 rip.
Walenty Sumiński z nominacji 1602 – 1603
Mateusz Żelski 1604 – 1607 rip.
Michał Chełmicki 1607 – 1608
Stanisław Grabski ? – 1627 rip.
Stanisław Borzewski z nominacji 1627 – 1631 potem podsędek dobrzyński
Dadźbóg Tolibowski 1631 – 1634 rip.
Stanisław Konstanty Gembart 1641 – 1646
Wojciech Gembart 1647 – 1666 awans na podczaszego dobrzyńskiego

MIECZNIK

Andrzej Bloch 1607 – 1624 rip.
Stanisław Chrabicki z nominacji 1624 - ? ; potem cześnik dobrzyński
Seweryn Żelski 1653 – 1673 awans na wojskiego dobrzyńskiego

PISARZ ZIEMSKI

Walenty Orłowski 1596 – 1604 awans na sędziego dobrzyńskiego
Melchior Sumiński z nominacji 1604 – 1625 rip.
Stanisław Paweł Rokitnicki z nominacji 1625 – ?
Łukasz Chełmicki przedtem podsędek dobrzyński; 1630 – 1633 potem sędzia dobrzyński
Stanisław Orłowski 1640 - ?
Jakub Zboiński 1648 – 1658 awans na sędziego dobrzyńskiego
Wojciech Orłowski z nominacji 1659 – 1673 rip.

PODCZASZY

Stanisław Żelski 1588 – 1624 rip.
Andrzej Kruszewski z nominacji 1624 – 1637
Franciszek Czerski 1639 – 1661 – utracił urząd jako infamis !!!
Franciszek Lubowiecki z nominacji 1661 – 1666 rip.

PODKOMORZY

Stanisław Karnkowski 1597 – 1615 potem kasztelan dobrzyński
Mikołaj Działyński 1618 – 1624 rip.
Piotr Działyński z nominacji 1624 – 1651 potem kasztelan dobrzyński
Mikołaj Orłowski z nominacji 1659 – 1689 rip.

PODSĘDEK

Andrzej Czapski 1576 – 1602 rip.
Paweł Orłowski z nominacji 1602 – 1623 awans na sędziego dobrzyńskiego
Łukasz Chełmicki z nominacji 1624 - ?; potem pisarz dobrzyński
Stanisław Borzewski przedtem łowczy dobrzyński; 1632 – 1640
Andrzej Chełmicki 1655 – 1668 rip.

PODSTOLI

Bartłomiej Żelski z nominacji 1588 – 1600
Wojciech Rętfiński sędzia grodzki bobrownicki; 1605 – 1620 rip.
Maciej Żelski z nominacji 1620 – 1635
Ludwik Borzewski 1648 – 1660 rip.

SĘDZIA ZIEMSKI

Zygmunt Sumiński przedtem pisarz dobrzyński; 1596 – 1604 awans na kasztelana słońskiego
Walenty Orłowski przedtem pisarz dobrzyński; z nominacji 1604 – 1606
Maciej Chełmicki przedtem chorąży dobrzyński; 1613 – 1623 rip.
Paweł Orłowski przedtem podsędek dobrzyński; z nominacji 1623 – 1628
Łukasz Chełmicki przedtem pisarz dobrzyński; 1633 – 1643
Krzysztof Sumiński 1652 – 1658 rip.

SKARBNIK

Piotr Żelski z nominacji 1580 – 1604 rip.
Łukasz Żelski 1608 – 1611
Stanisław Chełmicki 1620 – 1627 rip.
Łukasz Grochowalski z nominacji 1627 – 1636 rip.
Adrian Chełmicki z nominacji 1636 – 1650 rip.
Stefan Gembart 1650 -1651
Piotr Świętosławski przedtem pisarz grodzki bobrownicki; 1658 – 1670 awans na wojskiego dobrzyńskiego

STOLNIK

Stanisław Chełmicki 1588 – 1605
Maciej Chełmicki sędzia grodzki Kruszwicki; 1605 – 1611 potem chorąży dobrzyński
Marcin Chełmicki podwojewodzi brzeski; 1612 – 1614 rip.
Wojciech Gembart z nominacji 1614 – 1637 rip.
Piotr Chełmicki 1628 – 1632
Stanisław Sieczyński 1639 – 1643
Mikołaj Wojciech Tolibowski 1550 – 1658 awans na starostę bobrownickiego
Mikołaj Wierzbowski z nominacji 1658 – 1661 rezygnuje
Władysław Wierzbowski z nominacji 1661 – 1665 rip.


RYPIN

KASZTELAN

Stanisław Głowiński z nominacji 1584 – 1613 rip.
Stanisław Jan Starorypiński 1611 – 1619 rip.
Erazm Karnkowski przedtem podkomorzy łęczycki; 1618 – 1634 rip.
? Sumiński 1640 – 1641
Damian Franciszek Kretkowski 1660 – 1663 awans na kasztelana chełmińskiego
Jan Kuczborski 1669 – 1697 rip.


SŁOŃSK


KASZTELAN

Erazm Łochocki przedtem sędzia dobrzyński;1568 – 1604 rip.
Zygmunt Sumiński przedtem sędzi dobrzyński; z nominacji 1604 – 1606
Wacław Jankowski 1606 – 1620
Andrzej Łoś z nominacji 1621 – 1634 rip.
Jakub Pstrokoński przedtem skarbnik brzeski; z nominacji 1634 – 1642 rip.
Adam Dąmbski przedtem stolnik brzeski; 1640 – 1651
Maciej Grabski przedtem chorąży brzeski; 1654 – 1660 rip.
Mikołaj Tolibowski przedtem stolnik inowrocławski; z nominacji 1660 – 1688
Żródło:
"Urzędnicy dawnej Rzeczypospolitej XII - XVIII wieku." Tom VI "Kujawy i ziemia Dobrzynska", Zeszyt 2 "Urzędnicy Kujawscy i Dobrzyńscy XVI - XVIII wieku". Biblioteka Kórnicka, Kórnik 1990.

Informacje dodatkowe:
 

Ocena artykułu:
Ten artykuł jak dotąd oceniło 2 żołnierzy, średnia ocena: 5.
 


 
14-12-2011, 20:15 | Sarmata99 | Komentarzy w sumie: 9
Jaśnie Wielmożny Panie Bracie! W onym zacnym spisie, nie dodałeś wacpan pewney rzeczy. Chodzi zali o to iż po JWP Zygmuncie Ubyszu, zmarłym w 1664 chorążym dobrzyńskim nie wymieniasz acan kolejnego, a mianowicie Jakuba Stanisława Rokitnickiego, rotmistrza koronnego, któren to urząd zacny pełnił w latach od 1664 do chwili śmierci w 1688.


 
05-11-2006, 12:42 | GTH | Komentarzy w sumie: 3
Komentarz
Szanowny Panie, wymienia Pan wśród urzędników kujawskich kasztelana i podczaszego gostyńskiego, natomist Gostyń (lokowany w 1278) leży w Wielkopolsce. Czy chodziło Panu o starostę i podczaszego gostynińskiego? Jakoś geograficznie pasuje tu bardziej Gostynin.
Nie mam Panu omyłki za złe, bo ten błąd popełnia wielu sławnych historyków.
Pozdrawaim MK


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.