Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Słów kilka o armiach
11-12-2007, 19:37 | 4448 x przeczytano | Wiewiór

Skoro już zdecydowaliście się spędzić te kilka(set) chwil dowodząc najpotężniejszymi armiami Starego Świata, to trzeba żebyście wybrali stronnictwo, za którym się opowiecie. Każde z nich wymaga bowiem, odmiennego podejścia i specyfiki gry. Poniżej pierwsze kilka spośród dostępnych armii wraz z krótką charakterystyką.

Bretonnia – jest to armia raczej ofensywna, na co wskazuje szeroki wybór kawalerii. Od tej najlżejszej, poprzez uboższą szlachtę, aż na ciężkozbrojnym rycerstwie kończąc. Łącznie pięć różnych oddziałów jazdy i dodatkowo jeszcze dywersyjno-szturmowa jednostka pegazów. Świetne wspomaganie zapewniają im paladyni, którzy dzięki cnotom, jakie mogą wykupić są naprawdę całkiem skuteczni i mogą wprowadzić niezłe zamieszanie w szeregach wroga. Mimo to, można jednak stworzyć również defensywną armię Bretonni. Tak jak pierwsza oparta była na rycerstwie, tak druga składać będzie się głównie z chłopstwa. Lekka piechota, którą możemy uzbroić na kilka rodzajów, całkiem nieźli łucznicy i harcownicy oraz arcyciekawi i wbrew pozorom, całkiem skuteczni pielgrzymi wraz z relikwią, dzięki wsparciu ogniowemu ze strony trebusza mogą się naprawdę nieźle bronić.

 

Chaos – w tym wypadku werdykt jest jednoznaczny – Chaos to chyba najbardziej ofensywnie ukierunkowana armia spośród wszystkich. Praktycznie same jednostki przeznaczone do walki wręcz i brak oddziałów strzeleckich (poza nielicznymi wyjątkami) determinuje jednoznaczny wygląd armii. Jedyną możliwością stworzenia defensywnej armii, to jak największa ilość magów Tzeentch’a wspierana przez jego demony. Ogromny wybór oddziałów pozwala skonstruować jednak bardzo różnorodne armie – od nielicznych, elitarnych, ciężkozbrojnych rycerzy i wojowników Chaosu, przez przerażające demony o niesamowitych umiejętnościach, aż do hord zwierzoludzi, którzy sieją postrach wśród mieszkańców północnego Imperium.

 

Ciemne Elfy – chodzą głosy, że jest to najsłabsza armia. Jednak przynajmniej w kilku punktach nie mogę się zgodzić z takim twierdzeniem. Wszystkie armie elfów stawiają na wyjątkowo dobrze wyszkolone jednostki, relatywnie drogie w porównaniu z innymi stronnictwami. Mimo to, wszystkim oddziałom i bohaterom towarzyszy jedna wielka wada, która poważnie okulawia możliwości – niska wytrzymałość. Elfa jest zranić tak łatwo, że nie trzeba się nawet specjalnie ku temu wysilać. Stąd też trudność gry tą armią – drogie, bardzo dobre jednostki, ale ginące często zanim w ogóle dojdzie do starcia. Same Ciemne Elfy są raczej armią ofensywną, choć istnieją też, rzecz jasna pewne warianty defensywne. Świetna lekka kawaleria, równie dobra, choć zawodna ciężka oraz rydwany, przy wsparciu ze strony szybkiej piechoty, albo latających stworów, mogą opasać armię przeciwnika na tyle szybko, że ten nie zdąży nawet sformować porządnej obrony. Oczywiście, jak już pisałem, możemy stworzyć armię raczej obronną – opartą na kusznikach, balistach i czarodziejach.

 

Krasnoludy – jedna z lepszych armii w defensywie. Krasnoludy dzięki swojej niebagatelnej wytrzymałości oraz wspaniałemu opancerzeniu mogą długo bronić się przed szarżami przeciwnika. Dodatkowo, wsparcie wielu rodzajów artylerii, która może być wspomagana magicznymi runami i specjalnie wyszkolonymi inżynierami, zapewne poradzi sobie z większością przeciwników w natarciu, a reszta rozbije się o mur wojowników chroniących oddziały strzeleckie. Piechota krasnoludów jest świetnie wyszkolona, niesamowicie odważna i z wsparciem swoich potężnych bohaterów może swobodnie wysiekać sobie korytarz wśród wrogów. Istnieje bardzo niewiele pomysłów na armie ofensywne krasnoludów, przede wszystkim oparte na magicznym kowadle, gdzie potężny kowal wykuwa runy wspomagające naszych wojaków, lub potężnych, ale obłąkanych zabójcach, których jedynym celem jest śmierć w godnej walce.

 

Imperium – Imperium jest chyba najbardziej wszechstronną armią spośród innych. Potężne zaplecze artyleryjskie i niezłe jednostki strzeleckie pozwalają na skonstruowanie armii defensywnej, natomiast szeroki wybór ciężkiej kawalerii i bardzo dobry oddział lekkiej, umożliwiają z kolei stworzenie ofensywnej armii. Skupmy się jednak na razie na tej pierwszej. Armaty, moździerze, wyrzutnia rakiet, czołg parowy i śmiercionośny Hellblaster, w połączeniu z licznymi oddziałami taniej i nienajgorszej piechoty oraz ze wsparciem ze strony magów pozwala urządzić krwawą łaźnię przeciwnikowi zanim dotrze do linii naszych wojsk. Problem pojawia się, gdy przeciwnik atakuje od tyłu… Jeżeli natomiast nad mozolne wystrzeliwanie armii przeciwnika przedkładacie porządne młócenie i tratowanie jego jednostek, to z pewnością warto będzie spojrzeć w sekcję kawalerii, jaką oferuje nam Imperium. Pięć rodzajów jazdy – ciężka doskonale opancerzona i posiadająca miażdżący impet w szarży, lekka natomiast szybka jak wiatr i doskonale wyposażona, świetna elitarna piechota i szybcy bohaterowie, osadzeni na latających wierzchowcach to to, czego potrzebujesz, aby wgnieść armię przeciwnika w ziemię.

 

Ciąg dalszy za niedługo nastąpi.

 

Autor: Michał „Wiewiór” Musiał
Redakcja: Piotrek „Dark kaczuszka” Krzystek


Informacje dodatkowe:
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.