Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Barca. Za kulisami najlepszej drużyny świata - recenzja
20-08-2012, 06:31 | 2058 x przeczytano | Przemek Wasik
Piłkarskie ligi rozgrywają już pierwsze mecze nowego sezonu, zapoczątkowując kolejne miesiące emocji i rywalizacji na krajowych i międzynarodowych murawach. Wśród wielu emocjonujących lig i turniejów, jak co roku jedną z najciekawszych będzie rywalizacja o mistrzostwo Hiszpanii. Zarówno na Półwyspie Iberyjskim, jak i w ogólnoeuropejskich rozgrywkach, jednym z głównych faworytów jest FC Barcelona. Klub z Katalonii po kilku latach dominacji, w ostatnim sezonie musiał uznać wyższość innych. W przededniu nowego sezonu, wspomnijmy raz jeszcze ostatnie sukcesy tego klubu. Pomoże nam w tym książka Grahama Huntera Barca. Za kulisami najlepszej drużyny świata.

Celem przyświecającym autorowi, jak sam tytuł wskazuje, było ukazanie tych wszystkich aspektów klubu, które stanowią o jego sile. Całość podzielona jest na 12 rozdziałów poświęconych odrębnym zagadnieniom, wprowadzając tym samym swego rodzaju porządek. Choć zachwiana jest chronologia, to jednak zachowany został pewien ład i przejrzystość w kolejnych wywodach autora. Dodatkowo, pomiędzy rozdziałami zawarte są wspomnienia z najważniejszych meczów, czy krótkie charakterystyki niektórych piłkarzy - ikon Barcy. Książka opatrzona została również wysokiej jakości wkładkami zdjęciowymi. Ogólnie rzecz biorąc, oprawa graficzna jest dopracowana w najmniejszych detalach, dając przyjemny dla oka efekt.

Przechodząc do treści książki Huntera, zacznę od tytułu. W moim odczuciu jest on bowiem najlepszym podsumowaniem tej pozycji – w sumie spełniając swoją rolę. Jednak nie w tym rzecz. Jako zupełnie niezwiązany emocjonalnie z klubem FC Barcelona, mam nadzieję być obiektywnym. A z mojej perspektywy, autor nadając książce podtytuł Za kulisami najlepszej drużyny świata od razu wskazuje swoje subiektywne podejście do sprawy. Odniosłem wrażenie jakoby tytuł był swego rodzaju tezą, zaś treść książki kolejnymi argumentami, którymi Graham Hunter skłania nas do poparcia jego zdania, a może i uwierzenia w jego wizję. Nie umniejszając w żaden sposób Barcelonie, moim zdaniem ciężko uznać jakiś klub za ten najlepszy. Pomimo mistrzowskiej formy i nadzwyczajnych wyczynów, bijących wszelkie rekordy i ustanawiających niezwykłe statystyki, w kolejnym sezonie wszystko zaczyna się od nowa. I choć Barca przez długi czas utrzymywała się na samym szczycie, to ostatni sezon już nie świadczy o ich kompletnej dominacji. W związku z tym, niemożliwym jest uznanie któregoś zespołu z czołówki tym najlepszym, gdyż wszystko się zmienia, a wagę poszczególnych sukcesów różnych ekip ciężko porównać.

Choć otwarcie zarzucam Grahamowi Hunterowi subiektywne podejście w prezentacji kulisów Barcy, to nie odmawiam mu rzetelności i dokładności w przytaczaniu kolejnych  wątków. Autor zagłębia się w omawianą sprawę, prezentując ją z najdrobniejszymi szczegółami i licznymi ciekawostkami. A wszystko spisane przystępnym językiem, w klarowny i prosty sposób, ułatwiający czytanie. Nie sposób nie dostrzec przychylności pisarza wobec opisywanego klubu, jednak uwidocznia się to głównie w samym sposobie prowadzenia narracji. Nie uważam aby były pominięte mniej chwalebne aspekty, lub przeinaczone fakty. Jedynie forma, jaką Hunter stosuje, skupia się na tym co dowodzi wielkości klubu.

Uważam, iż opisywana przeze mnie pozycja jest obowiązkowa dla każdego sympatyka klubu z Katalonii. Z drugiej jednak strony, polecam ją także osobom negatywnie do niego nastawionym. Skrajne podejście autora może w ich przypadku odmienić nieco ich poglądy. Ostatecznie, wyczyny FC Barcelony z ostatnich lat, bez względu na sympatie kibicowskie, zmuszają do szacunku i na stałe zapisują się w historii sportu. Warto zaznajomić się z filozofią, strategią i wszelkimi kulisami tego klubu.

Autor: Przemek Wasik
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy wydawnictwu Sine Qua Non za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł:
Barca. Za kulisami najlepszej drużyny świata
Autor: Graham Hunter
Tłumaczenie: Piotr Czernicki-Sochal
Wydawca: Wydawnictwo SQN
Data wydania: 30 maja 2012
Cena: 39,90 zł


Ocena:
 
Ogólna
60%
 
Ocena końcowa: 60%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.