Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
     
Orzeł Biały #2
Valkiria - Polub nas na Fejsie
     (0|0)
  
Anima Vilis - recenzja
14-04-2012, 23:36 | 1647 x przeczytano | LadyTrinity
Gdy sięgałam po książkę Anima Vilis, nazwisko Krzysztofa Dąbrowskiego nie mówiło mi w zasadzie nic. Jednak moje zamiłowanie do fantastyki oraz łaciny wzięło górę. Tytuł po polsku znaczy tyle co podła dusza, a takowych w książce znajdziemy naprawdę wiele. Gdy sam Dąbrowski opowiada o sobie, mówi, że nie wyobrażał sobie nudnego życia wypełnionego odtwórczą pracą, więc już za młodu śpiewał w kapeli rockowej, jak również mierzył się z zawodem reżysera. W końcu uznał, że pisanie horrorów jest tym, do czego został stworzony. Krzysztof Dąbrowski znany jest nie tylko w Polsce, doczekał się publikacji również za granicą, między innymi w USA, Rosji czy w Czechach.

Anima Vilis to druga książka Dąbrowskiego, zawierająca zbiór opowiadań. Publikacja obejmuje siedem tekstów, których akcja dzieje się w dość ciekawej scenerii. Teoretycznie, książkę można czytać według uznania. Jednak autor zaleca aby przynajmniej wybrane opowiadania poznawać w odpowiedniej kolejności, jako, że łączą się ze sobą fabularnie.

Tytułowe opowiadanie wprowadza nas w meandry książki. Dziewczynkę nawiedzają dziwne sny, w których występuje Mikołaj - niewiele mający wspólnego z przyjaznym staruszkiem. Przyznaję, że Dąbrowski zastosował w nim ciekawy zabieg, dotyczący dość zaskakującego zakończenia. Kolejne opowiadanie - A teraz bawcie się i świętujcie, porusza tematykę końca świata oraz zniewolenia ludzi przez obcych. Atmosfera przypomina nieco wydarzenia z filmu Constantine. Uprowadzenie to również wariacja na temat istot z innej planety. Tym razem nasz gatunek ocalić może tylko niejaki Stasiek, którego jak do tej pory interesowała jedynie wysokoprocentowa zawartość butelki. Opowiadanie to jest tyleż interesujące, co humorystyczne. Kolejne na liście jest Przeznaczenie znajdzie drogę – opowiadanie, które ciężko streścić, nie zdradzając nici fabularnej. Jest to jedna z najbardziej rozbudowanych historii w książce, z kilkoma wątkami. Ująć je można jako to, w którym wiele rzeczy przedstawionych w pierwszym opowiadaniu zaczyna nabierać sensu. Biwak, jak każdy horror, rozpoczyna się sielanką a kończy tragedią. W przeciwieństwie do tego, co zwykle prezentuje się w horrorach, ten nie ma dobrego zakończenia. Georgie, przenosi nas w rejony piaszczystej pustyni, opowiadając historię zagubionego wędrowca i jego towarzysza kanibala. Ostatnie opowiadanie to Losu dopełnienie, najdłuższe ze wszystkich, wyjaśniające watki do tej pory niejasne. Pieczętuje cały zbiór i w dość ciekawy, jak również zaskakujący sposób go zamyka.

Anima Vilis w założeniu prezentuje opowiadania z gatunku horrorów, czy straszy? Może nie do końca, na pewno książkę czyta się z ciekawością i nie małą przyjemnością. Fabuła może nie spędza nam snu z powiek, jeśli chodzi o poziom grozy, niemniej nie sposób nie docenić wyobraźni autora. Przyznaję, że puenty historii nieraz bardzo mnie dziwiły, jednak nie rozczarowały. Jeśli tylko będę miała okazję, na pewno sięgnę jeszcze po dokonania pana Dąbrowskiego. Książkę polecam każdemu kto lubi tematykę zjaw, czy zaskakujące zwroty akcji. Anima Vilis z jednej strony wykorzystuje motywy, które już gdzieś występowały, ale korzysta z nich w sposób dość nowatorski.

Autor: Monika „LadyTrinity” Matura
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy Wydawnictwu Initium za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Tytuł: Anima Vilis
Autor: Krzysztof Dąbrowski
Wydawca: Wydawnictwo Initium
Data premiery: 19 maja 2010
Cena: 31,90 złOcena:
 
Ogólna
70%
 
Ocena końcowa: 70%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria. Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy owocnej służby!!

* * *
Zaciągnij się do jednostki lub zostań jej dowódcą!

* * *

Szukasz kontaktu z V-Sztabem? Napisz do nas: kontakt[at]valkiria.net

* * *

Wrogą propagandę należy zwalczać! Do tego najlepiej nadaje się rakieta naprowadzana VX456.

* * *


Gdy zostaniesz ranny na polu bitwy, pamiętaj by wzywać Podsystem Medyczny tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia wszystkich funkcji życiowych. Nieuzasadnione wezwania będą karane!

* * *

W przypadku utraty łączności z Terminalem Głównym nie zapominaj o Podręcznym Zestawie Samobójczym!

* * *
Studia - jakie?
Co ostatnio przeczytałam(em)?
Ostatnio słuchałem...
W jaką planszówkę ostatnio...
gdzie kupujecie?
Assassin's Creed [x360]
Wiedźmin MMORPG
W co teraz gracie?
Najstarsze gry w jakie...
Przywita się..


Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Na służbie:
Żołnierze: 1
Grochu
Cywile: 26

Statystyki wizyt:
Wizyty: 2932672
Dziś gości: 129
Ten miesiąc: 3205
Rekord gości: 2237
Gości wczoraj: 178
Tako milczy Zaratustra - plansze


Saga o Atlasie i Axisie #3 - plansze


Ralph Azham #8: Nie pochwycisz płynącej rzeki - plansze


Ostatki - plansze


Layers of Fear - screeny


Najnowsze pliki

Interior #1
Interior jest biuletynem z fanowskimi materiałami do gry fabularnej...
Ja, Diablica - fragment
Ymar - fragment
Nowa Fantastyka 08/2010 - zapowiedź
Powrót do Katedry Szkarłatnych Witraży - raport z sesji Klanarchii

$$5#3... transmisja przerwana...

Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera
Magazyn Valkiria
Propaganda
V-Game
E-mail
Imię
Format

-->