Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Anima Vilis - recenzja
14-04-2012, 23:36 | 1874 x przeczytano | LadyTrinity
Gdy sięgałam po książkę Anima Vilis, nazwisko Krzysztofa Dąbrowskiego nie mówiło mi w zasadzie nic. Jednak moje zamiłowanie do fantastyki oraz łaciny wzięło górę. Tytuł po polsku znaczy tyle co podła dusza, a takowych w książce znajdziemy naprawdę wiele. Gdy sam Dąbrowski opowiada o sobie, mówi, że nie wyobrażał sobie nudnego życia wypełnionego odtwórczą pracą, więc już za młodu śpiewał w kapeli rockowej, jak również mierzył się z zawodem reżysera. W końcu uznał, że pisanie horrorów jest tym, do czego został stworzony. Krzysztof Dąbrowski znany jest nie tylko w Polsce, doczekał się publikacji również za granicą, między innymi w USA, Rosji czy w Czechach.

Anima Vilis to druga książka Dąbrowskiego, zawierająca zbiór opowiadań. Publikacja obejmuje siedem tekstów, których akcja dzieje się w dość ciekawej scenerii. Teoretycznie, książkę można czytać według uznania. Jednak autor zaleca aby przynajmniej wybrane opowiadania poznawać w odpowiedniej kolejności, jako, że łączą się ze sobą fabularnie.

Tytułowe opowiadanie wprowadza nas w meandry książki. Dziewczynkę nawiedzają dziwne sny, w których występuje Mikołaj - niewiele mający wspólnego z przyjaznym staruszkiem. Przyznaję, że Dąbrowski zastosował w nim ciekawy zabieg, dotyczący dość zaskakującego zakończenia. Kolejne opowiadanie - A teraz bawcie się i świętujcie, porusza tematykę końca świata oraz zniewolenia ludzi przez obcych. Atmosfera przypomina nieco wydarzenia z filmu Constantine. Uprowadzenie to również wariacja na temat istot z innej planety. Tym razem nasz gatunek ocalić może tylko niejaki Stasiek, którego jak do tej pory interesowała jedynie wysokoprocentowa zawartość butelki. Opowiadanie to jest tyleż interesujące, co humorystyczne. Kolejne na liście jest Przeznaczenie znajdzie drogę – opowiadanie, które ciężko streścić, nie zdradzając nici fabularnej. Jest to jedna z najbardziej rozbudowanych historii w książce, z kilkoma wątkami. Ująć je można jako to, w którym wiele rzeczy przedstawionych w pierwszym opowiadaniu zaczyna nabierać sensu. Biwak, jak każdy horror, rozpoczyna się sielanką a kończy tragedią. W przeciwieństwie do tego, co zwykle prezentuje się w horrorach, ten nie ma dobrego zakończenia. Georgie, przenosi nas w rejony piaszczystej pustyni, opowiadając historię zagubionego wędrowca i jego towarzysza kanibala. Ostatnie opowiadanie to Losu dopełnienie, najdłuższe ze wszystkich, wyjaśniające watki do tej pory niejasne. Pieczętuje cały zbiór i w dość ciekawy, jak również zaskakujący sposób go zamyka.

Anima Vilis w założeniu prezentuje opowiadania z gatunku horrorów, czy straszy? Może nie do końca, na pewno książkę czyta się z ciekawością i nie małą przyjemnością. Fabuła może nie spędza nam snu z powiek, jeśli chodzi o poziom grozy, niemniej nie sposób nie docenić wyobraźni autora. Przyznaję, że puenty historii nieraz bardzo mnie dziwiły, jednak nie rozczarowały. Jeśli tylko będę miała okazję, na pewno sięgnę jeszcze po dokonania pana Dąbrowskiego. Książkę polecam każdemu kto lubi tematykę zjaw, czy zaskakujące zwroty akcji. Anima Vilis z jednej strony wykorzystuje motywy, które już gdzieś występowały, ale korzysta z nich w sposób dość nowatorski.

Autor: Monika „LadyTrinity” Matura
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy Wydawnictwu Initium za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Tytuł: Anima Vilis
Autor: Krzysztof Dąbrowski
Wydawca: Wydawnictwo Initium
Data premiery: 19 maja 2010
Cena: 31,90 złOcena:
 
Ogólna
70%
 
Ocena końcowa: 70%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.