Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
  
Fulgrim - recenzja
Piąty tom cyklu Herezja Horusa
 30-05-2013, 16:18
 diedia
 9054 x przeczytano

Graham McNeill powraca, a wraz z nim Herezja Horusa w piątym już tomie, zatytułowanym Fulgrim. Czytelnikom zaznajomionym z tematem imię jednego z Prymarchów od razu zasugeruje na którym Legionie skupia się autor. Oto opowieść o wkładzie Dzieci Imperatora w Wielką Krucjatę a także o upadku najdoskonalszych z Astartes.

Kluczową rolę w wydarzeniach odgrywa planeta Laeran. Tam Astartes III Legionu udają się, by wytępić wężowatych ksenosów i zaanektować świat w imieniu Imperatora. Standardowa procedura, która odbyła się już nie raz podczas podboju kosmosu daje jednak początek wielu nieprzewidzianym zdarzeniom. Za upadek Wilków Luny odpowiedzialne było zwątpienie. Podwładni Fulgrima, zwanego Feniksem, swoją drogę ku spaczeniu wybrukowali pychą. W swoim dążeniu do doskonałości Dzieci Imperatora wypaczyły jego rzeczywisty sens. Stąd też, między innymi, konsyliarz Fabiusz był gotów eksperymentować z organami Laerów i Astartes, a kapitanowie Legionu wpaść w podziw obcej świątyni. Dość jednak zdradzania szczegółów.

Podobnie jak we wcześniejszych tomach, akcja ukazana jest nie tylko ze strony nieśmiertelnych wojowników, ale również z perspektywy innych uczestników ekspedycji. W części Krucjaty podległej Fulgrimowi swoje miejsce znaleźli również upamiętniacze. Co więcej, traktowani są oni bardzo przychylnie. Naturalnym następstwem zdaje się fakt, iż to artyści, na równi z Astartes, odegrają ważną rolę w kreacji przyszłości Legionu. Choć poza jednym aktem rola ta zdaje się nieznaczna, warto zwrócić uwagę na wpływ jaki pomniejsze sytuacje wywierają na bohaterach. Piąty tom Herezji Horusa to w dużej mierze szczegóły, bez których nie mogłaby powstać wymyślona przez autora całość.

McNeill
stworzył obraz niepomiernie wciągający, ale zarazem okropnie odrzucający. Co mam przez to na myśli? Fulgrim to właściwie ponad 600 stron opisywania zdrady. Oczywiście, do samego aktu bratobójczej walki nie dochodzi na pierwszej stronie, ale mimo wszystko jest to opis stopniowego niszczenia wyznawanych przez Dzieci Imperatora wartości, który niechybnie doprowadza do tytułowej Herezji. Czytając opisy deprawacji tego, co jeszcze kilka stron wcześniej było święte miałem ochotę rzucić książką o ścianę. Niejednokrotnie łapałem się na sympatyzowaniu ze skrajnie negatywnymi bohaterami na równi z tymi pozytywnymi. Byłem (i jestem do tej chwili) oczarowany całym tym złem... To kunszt Grahama McNeilla umożliwił tak pokrętne przeżywanie lektury.

Fulgrim to nie tylko opowieść o galaktycznej wojnie, zdradzie i sprzeniewierzeniu ideałów. Co smutne, jest to bardzo dobra lekcja, którą niektórzy pojęli za późno. Piąty tom Herezji to przede wszystkim opowieść o dramatach jednostek. Porażkach świadomych i utajonych. I to właśnie, poza świetnymi scenami batalistycznymi, czyni ją lekturą naprawdę wartą uwagi, a cykl coraz to lepszym i bogatszym.

Autor: Wojciech „diedia” Dziedzic
Redakcja: Jakub "Zgred" Krasny

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji!autor: Graham McNeill
tytuł: Fulgrim
data wydania: 2013-05-06
Liczba stron: 496

Ocena:
 
Ogólna
100%
 
Ocena końcowa: 100%
 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witaj na oficjalnej stronie gry Warhammer: Mark of Chaos."Strzeżcie się mnie, śmiertelnicy, gdyż jam jest Namaszczony, Ulubiony Syn Chaosu, Plaga tego świata.
Przy mnie gromadzą się armie bogów, i moja wola oraz mój miecz sprawią, że wasze słabowite narody upadną."
 
Archaon, lord Czasów Końca
 
 
"Widzę w Waszych oczach, że boicie się tego wroga. Widzę w Waszych oczach zapytanie o to, jak walczyć z tak przerażającymi monstrami. Żołnierze Imperium, znam na to odpowiedź. Będziemy z nimi walczyć naszą stalą i naszą odwagą, ale przede wszystkim będziemy z nimi walczyć naszą wiarą w Sigmara."
 
Magnus Pobożny,
podczas bitwy u Bram Kislevu
Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited.

Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Darkblade, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Golden Demon, Great Unclean One, GW, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Lord of Change, Mark of Chaos, Nurgle, the Nurgle logo, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Tomb Kings, Twin Tailed Comet Logo, Tzeentch, the Tzeentch logo, Warhammer, Warhammer Online, Warhammer World logo, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Warhammer world are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2006, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.