Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
  
Galaktyka w ogniu - recenzja
Cykl "Herezje Horusa"
 30-11-2012, 22:57
 diedia
 5345 x przeczytano

Umysł pozbawiony celu będzie błądził po mrocznych miejscach.

Oczekiwanie na kolejną odsłonę Herezji Horusa, dla mnie, w końcu się zakończyło. A było to oczekiwanie niecierpliwe i zajmujące moje myśli. Ben Counter i Galaktyka w ogniu to kontynuacja opowieści o wojnie totalnej, która zmieniła wszechświat w jeszcze bardziej przykre miejsce, a Imperatora w boga. Jest to zarazem powieść podnosząca poprzeczkę jeszcze wyżej.

 

Miarą sukcesu jest krew – twoja lub wroga

 

Nie ma już odwrotu. Sprzeciw wobec woli Imperatora osiąga punkt krytyczny. Słowne utarczki między różnymi stronami przeradzają się w ogień bolterów i ciosy mieczy. To dość smutne - a zarazem niewyobrażalnie pociągające - obserwować rozłam wśród bohaterów, których zdążyło się już poznać i polubić. Finalny cios pada w układzie Istvaan, gdzie za rozkazem Horusa brat obróci się przeciw bratu.

 

Życie to więzienie, śmierć to uwolnienie.

 

Mówi się, że astartes może pokonać jedynie inny astartes. Ta sentencja miała na celu pokazanie, iż Imperium ma w swoich szeregach najpotężniejszą broń we wszechświecie. Niestety, równa się to niewyobrażalnie krwawej i niszczycielskiej wojnie domowej. Dla czytelnika oznacza, że bohaterowie będą umierać. I to nie tylko ci pozytywni. Choć nauczony lekturą innych pisarzy (głównie George’a R.R. Martina) starałem się nie sympatyzować z postaciami, nie udało mi się przejść obojętnie obok zdrady czy śmierci kilku ulubieńców. Najmocniej w całej książce poruszył mnie jednak opis nekrowirusa - broni masowej zagłady. Prawdopodobnie najbardziej przerażającej, jaką ludzki umysł jest w stanie spłodzić.

 

Modlitwa oczyszcza duszę, a ból oczyszcza ciało.

 

Tymczasem usilne starania Mistrza Wojny do ukrócenia wiary w boskość Imperatora przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Dzięki Euphrati Keeler, którą okrzyknięto świętą, Lectitio Divinitatus zyskuje na popularności wśród członków Krucjaty. Wizja ukazana Prymarsze przez kapłana Erebusa jest coraz bliżej ziszczenia, właśnie z winy samego Mistrza, nieświadomie wpędzającego swoją załogę w zamęt i dezinformację, od którego jedynym uwolnieniem zdaje się być wiara.

 
Lepiej, by człowiek się bał, niż był szczęśliwy.*
 

Galaktyka w ogniu to, jak do tej pory, najmocniejsza pozycja serii. Fabuła w niej zawarta wprowadza ogromne zmiany, pełna jest zwrotów akcji, zdrad, aktów braterstwa oraz niesamowitego napięcia i tempa. Wszystko to w świetnej oprawie i – oczywiście – w zgodności z uniwersum Warhammera 40000. Jest to po prostu świetna fantastyka – niebanalna, żywa, zdecydowanie warta polecenia.

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji!
 
Autor: Wojciech „diedia” Dziedzic
Korekta: Jakub "Zgred" Krasny
 


Autor: Ben Counter
Tłumaczenie: Przemysław Bieliński
data wydania: 2012-09-28
cena: 39,90

*Cytaty pochodza z gry Warhammer 40000 Dawn of War
 

Ocena:
 
Ogólna
100%
 
Ocena końcowa: 100%
 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witaj na oficjalnej stronie gry Warhammer: Mark of Chaos."Strzeżcie się mnie, śmiertelnicy, gdyż jam jest Namaszczony, Ulubiony Syn Chaosu, Plaga tego świata.
Przy mnie gromadzą się armie bogów, i moja wola oraz mój miecz sprawią, że wasze słabowite narody upadną."
 
Archaon, lord Czasów Końca
 
 
"Widzę w Waszych oczach, że boicie się tego wroga. Widzę w Waszych oczach zapytanie o to, jak walczyć z tak przerażającymi monstrami. Żołnierze Imperium, znam na to odpowiedź. Będziemy z nimi walczyć naszą stalą i naszą odwagą, ale przede wszystkim będziemy z nimi walczyć naszą wiarą w Sigmara."
 
Magnus Pobożny,
podczas bitwy u Bram Kislevu
Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited.

Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Darkblade, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Golden Demon, Great Unclean One, GW, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Lord of Change, Mark of Chaos, Nurgle, the Nurgle logo, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Tomb Kings, Twin Tailed Comet Logo, Tzeentch, the Tzeentch logo, Warhammer, Warhammer Online, Warhammer World logo, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Warhammer world are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2006, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.