Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
  
Warhammer: Piętno Chaosu - recenzja
 05-03-2007, 12:03
 Mol
 7461 x przeczytano

Hroth Skrwawiony odrąbał głowę żołnierza. Kolejna czaszka do Tronu Czaszek Khorne’a. Krew trysnęła z szyi ofiary i splamiła pancerz straszliwego wojownika Chaosu, który poczuł, jak wzbiera w nim furia i moc bogów. Wbił swą broń w krocze kolejnego, nadbiegającego człowieka. Tymczasem Stefan von Kessel ciął demona, a z dziury w brzuchu piekielnej bestii wyskoczył mały stwór o zepsutych zębach i trupim zapachu, który zwymiotował żółcią i krwią na buty kapitana...

To nie jest fragment powieści Piętno Chaosu, ale właściwie moje wypociny niespecjalnie odbiegają od treści książki Anthony’ego Reynoldsa. Fabuła, oparta na grze Warhammer Mark of Chaos, jest prosta. Stefan von Kessel, młody kapitan armii Imperium morduje hordy Chaosu, a hordy Chaosu mordują niewinnych mieszkańców Imperium. Konfrontacja jest nieunikniona. No dobra, przy okazji nasz Stefan poszukuje prawdy na temat ciążącego na nim piętna – jego dziadek oskarżony o służenie mrocznym bogom, został niegdyś spalony na stosie.

Ale w rzeczywistości to wszystko pretekst do zaprezentowania czytelnikowi kolejnych rzezi. Doszło do tego, że każdego dłuższego dialogu i innych fragmentów, które nie były opisami bitew i pojedynków w klimacie „gore”, chwytałem się jak tonący brzytwy. Poza tym, mamy do czynienia z wzajemnym mordowaniem się przeciwników, co prowadzi do zdobycia miecza, którym zaszlachtuje się następnych, albo czegoś w tym stylu. Pojawiają się też niekonsekwencje i motywy, właściwie bez większego sensu i celu. Po prostu są. A nie podaję przykładów tylko dlatego, że w recenzji nie wypada zdradzać elementów zakończenia. Nawet jeśli to porażka pisarza.

Największą zaletą powieści jest to, że dosyć sprytnie przekłada na papier kolejne zdarzenia z gry. Tyle że niestety autor traktuje to jako dodatek i dekorację krwawej jatki. A niestety: co ujdzie na sucho programowi komputerowemu, w którym starcia ogromnych armii są esencją zabawy, nie ujdzie już literaturze.

Wydawnictwo na okładce twierdzi, że powieść „zaspokoi oczekiwania łaknących bitewnych emocji miłośników gier komputerowych i Warhammera”. Chyba tych bardzo mało wymagających, bo ja jestem fanem i Młotka, i strategii wojennych, a mówiąc krótko i delikatnie, odradzam.

 
Autor: Łukasz „Mol” Pleśniarowicz
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Copernicus Corporation za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji


Warhammer: Piętno ChaosuTytuł: Piętno Chaosu
Autor: Anthony Reynolds
Powieść oparta na grze komputerowej Warhammer Mark of Chaos
Liczba stron: 336 stron
Format: 105 x 170 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-86758-81-3


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Grudzień 2006
Cena  
29.00 PLN
Możliwość zakupu  
 

Ocena:
 
Ogólna
15%
 
Ocena końcowa: 15%
 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witaj na oficjalnej stronie gry Warhammer: Mark of Chaos."Strzeżcie się mnie, śmiertelnicy, gdyż jam jest Namaszczony, Ulubiony Syn Chaosu, Plaga tego świata.
Przy mnie gromadzą się armie bogów, i moja wola oraz mój miecz sprawią, że wasze słabowite narody upadną."
 
Archaon, lord Czasów Końca
 
 
"Widzę w Waszych oczach, że boicie się tego wroga. Widzę w Waszych oczach zapytanie o to, jak walczyć z tak przerażającymi monstrami. Żołnierze Imperium, znam na to odpowiedź. Będziemy z nimi walczyć naszą stalą i naszą odwagą, ale przede wszystkim będziemy z nimi walczyć naszą wiarą w Sigmara."
 
Magnus Pobożny,
podczas bitwy u Bram Kislevu
Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited.

Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Darkblade, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Golden Demon, Great Unclean One, GW, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Lord of Change, Mark of Chaos, Nurgle, the Nurgle logo, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Tomb Kings, Twin Tailed Comet Logo, Tzeentch, the Tzeentch logo, Warhammer, Warhammer Online, Warhammer World logo, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Warhammer world are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2006, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.