Slaider 01

Slider 02

Slider 03

Slider 04

Slider 05

Slider 06

Slider 07

Slider 08
Wybryki Xinophixeroxa - recenzja
20-03-2012, 23:40 | 6032 x przeczytano | Kaiou
Pewna pisarka, Marta Likk, zawarła umowę z nieczystymi siłami, by zyskać niespotykany talent i sławę. Kiedy jednak przyszła pora na spłatę długu, Marta po raz wtóry uciekła się do podstępu: za radą niezwykłej olbrzymki z lasu ukrywa się przed piekielnymi mocami – zaszywa się w małym domku znajdującym się w sielskiej wiejskiej dolinie. Zło jednak nigdy nie odpuszcza i Marcie nie będzie dane zaczerpnąć oddechu; podłe knowania niepozornego demona o imieniu Xinophixerox sprawią, że wokół pisarki zaczną dziać się niestworzone rzeczy. Czarny diabełek przekształci życie mieszkańców wsi w koszmar, a jego tajemne zamiary mogą okazać się dużo groźniejsze, niż komukolwiek może się początkowo wydawać.

„Wybryki Xinophixeroxa” to trzeci już na naszym rynku komiks utalentowanego meksykańskiego twórcy Tony'ego Sandovala. Treści jego dzieł - zwykle rozpoczynających się niepozornie i spokojnie - szybko dochodzą do momentów drastycznych, nawiązujących do wszelkiego rodzaju mistyki i horroru. Zaletą komiksów Sandovala jest to, że czytelnik nigdy nie może spodziewać się, co nastąpi dalej. Dziejące się kolejno niesamowite zdarzenia zadziwiają i intrygują, zachęcając do dalszej lektury, mimo że często komiksy Tony’ego do zbyt skomplikowanych nie należą. Scenariusz broni się bowiem raczej prostotą i specyficznym rodzajem szaleństwa, niż bogactwem budowy i inteligentnymi dialogami. Postaci najczęściej są zaledwie symboliczne i pełnią rolę pionków w grze losu.

Mimo prostoty scenariusza, Sandoval umie zwrócić uwagę na swoje komiksy cudowną kreską. Jego z pozoru pasujące bardziej do książki dla dzieci niż horroru rysunki stanowią wspaniałą ilustrację do przedstawianych treści. Lekkość, jaką osiąga Tony, stawiając mnóstwo malutkich kreseczek, składających się na cały obraz, wyśmienicie tworzy kontrast między treścią a formą graficzną. Bo czy jest coś straszniejszego od widoku niewinnych, słodkich dzieci uczestniczących w koszmarze?

Dodatkową zaletą rysunków Tony'ego jest kolor, który autor nakłada tradycyjnymi metodami, bez użycia komputerów i innych narzędzi elektronicznych zabierających zawsze część "duszy" grafice. Szczególnie, że sam szkic może byłby ciekawy i pomysłowy, ale to dzięki farbom nabiera życia i głębi. Dlatego też po przeczytaniu „Wybryków Xinophixeroxa” można wielokrotnie kartkować komiks, ciesząc oko wybrykami samego autora. Całe szczęście polska edycja została wydana w sposób, do którego nie można mieć zarzutów; gdzie zarówno format komiksu, jak i twarda oprawa sprawiają, że z przyjemnością trzyma się go w ręku.

Zatem jeśli szukacie szalonej opowieści grozy, która nie będzie zbyt skomplikowana ani nie będzie epatowała niepotrzebnymi pseudointeligentnymi scenami, „Wybryki Xinophixeroxa” powinny Was zadowolić. Jego jedyną wadą jest dość wysoka cena, jednak patrząc na jakość wydania oraz ilość nakładu, nie można mieć wydawcy tego za złe. Komiks wart jest swojej ceny, ponieważ każdy obrazek z osobna stanowi malutkie dzieło sztuki.

Dziękujemy wydawnictwu Timof i cisi wspólnicy za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Autor: kaiou
Redakcja: Marcin "Sharn" Byrski


Rysunki i Scenariusz: Tony Sandoval
Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska i Małgorzata Margo Sajdakowska
Liczba stron: 148
Oprawa: twarda

Informacje
 
 

 
Skomentuj
Nie posiadzasz uprawnień by dodawać komentarze.