Slaider 01

Slider 02

Slider 03

Slider 04

Slider 05

Slider 06

Slider 07

Slider 08
Krzyżacka zawierucha - recenzja
16-07-2010, 15:20 | 12502 x przeczytano | ARTUT

600-lecie zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem, w której zjednoczone siły Polaków i całej masy sojuszników ze wschodu rozniosły dumną armię Zakonu Krzyżackiego oraz wspierających ich najemników i gości z zachodniej Europy jest świetnym powodem do wydania książki. Medialny szał z pewnością poniesie dzieło daleko w świat, a klienci rzucą się do zakupów. Nic zatem dziwnego, że Jacek Komuda, który zasłużenie dzierży w wydawnictwie Fabryka Słów berło pierwszego autora powieści i opowiadań historycznych, podjął się zadania stworzenia dzieła opartego na motywach zwycięskiej bitwy króla Władysława Jagiełły.

Autor nie byłby jednak sobą gdyby poszedł na łatwiznę i machnął szybciutko sienkiewiczowską historyjkę o płowowłosym Zbysiu, co zakochał się w nieletniej dziewczyneczce grającej na luteńce. Komuda swoim zwyczajem niby najprzedniejszy husarski ogier siłą zaprzęgany do poszóstnej kolasy, porwał „zaprzęg komercji” tak, że pozostałych pięć wałachów chrapami piach z traktu zbierało. Jacek postanowił bowiem opowieść rozpocząć od bitwy pod Chojnicami, kiedy to 18 września 1454 roku przeważające polskie siły zostały rozgromione przez najemników służących Krzyżakom.

Głównym bohaterem książki jest młody rycerz Bolko z Rożnowa, wnuk prześwietnego Zawiszy Czarnego, znanego w całej nieomal Europie. Dopiero co pasowany gołowąs, karmiony od kołyski ideałami wojowników bez skazy i zmazy, którzy z dumą i honorem gromią wrogów i ratują z opresji uciśnione niewiasty i płaczące dziateczki, poznaje prawdziwe, okrutne życie. Zostaje uwikłany w wielką politykę i przekonuje się, iż dawny świat się zmienia.

Byłbym głupcem gdybym starał się streścić fabułę powieści. Wartka akcja, soczyste i miodne opisy, wyborne dialogi i maksymalny realizm wiernie oparty na historycznych faktach to domena Jacka Komudy. Jak zawsze czytelnik wpada po same uszy w opowieść autora. Widzi prawdziwy świat, który przedstawia autor. Nic to dziwnego, bo jak wszystkim wiadomo Komuda dużo pije, bije się na miecze, szable, a i czasem ławą kogoś popieści. Jeździ konno, daje w pysk leniwej służbie i żyje jak pan.

Krzyżacka zawierucha bardzo mi się podobała, i o ile zawsze jestem nieco krzyw, gdy autor zamiast pisać powieści w realiach tak przeze mnie ukochanej Rzeczypospolitej Szlacheckiej, popełnia książkę o piratach, komunistach czy innych stworach fantasy (konia z rzędem temu kto pamięta jackową Czarną Cytadelę, na wspomnienie której autor zawsze chwyta za szablę i chce łby tłuc), o tyle tym razem wybornym zakończeniem Komuda ujął mnie za serce. Zabieg był to godny Ulissesa. Znać, że w młodości Jacka szpakami karmiono, bo frant z niego i statysta pierwszej wody!

Nic więcej nie rzeknę, bo i po co. Fani powieści Komudy będą zachwyceni, a ci co książek tego autora nigdy jeszcze nie czytali z pewnością po lekturze Krzyżackiej zawieruchy sięgną po inne.

Na osobne peany zachwytu tradycyjnie zasługuje ilustrator! Nie wyobrażam sobie książek Jacka bez grafik bezwzględnie niezrównanego Huberta Czajkowskiego. Ciarki idą po plecach gdy widzi się te rysunki. Vivat! Komuda! Vivat Czajkowski! Vivat Fabryka Słów!

 
Autor: Artur „ARTUT” Machlowski
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Krzyżacka zawieruchaTytuł: Krzyżacka zawierucha
Autor: Jacek Komuda
Wymiary: 125 x 195 mm
Liczba stron: 232
Oprawa: miękka
Seria: Bestsellery polskiej fantastyki  
ISBN-13: 978-83-7574-264-0

Informacje
 
Wydawca  
Premiera  
 16.05.2010
Cena  
27.90 PLN
 

Głosów:
 
Ogólna
95%
 
Ocena końcowa: 95%
 

 


 
28-09-2010, 00:03 | Rosita | Komentarzy w sumie: 3
W tym tygodniu mam w ręku właśnie tą książkę, i jako drugą pozycję "Banitę". Mówcie i piszcie co chcecie, ale "Banita wygrywa w konkurencji "Co lepiej mi się czytało". Nie mówię iż zła, ale jakoś jej rytm mną nie zakołysał. Trudno się mówi; A w najbliższej przyszłości poluje na 2 tom "Samozwańca"


 
23-07-2010, 09:16 | ARTUT | Komentarzy w sumie: 4706
Czyli co? Jeśli książka szalenie mi się podobała to co mam napisać? Cóż dziwnego w tym, że ogromna większość książek Komudy mnie zachwyciła skoro lubię historię i pióro tego autora? Ja np. nie piszę recenzji książek Lema, bo za każdym razem jak próbowałem je czytać to piekły mnie oczy :P

Inna sprawa, że polecam moją recenzję "Charakternika" Jacka Piekary. Ta książka zupełnie mi nie siadła i mimo "sarmackiego" klimatu przejechałem się po niej dość mocno :)


 
21-07-2010, 01:15 | Marian Kulig | Komentarzy w sumie: 3
Czytałem. Co więcej kilka kupiłem i nie żałuję wydanych pieniędzy. Po prostu dziwi mnie określanie słowem "recenzja" rytualnego zestawu "ochów" i "achów".


 
19-07-2010, 12:45 | ARTUT | Komentarzy w sumie: 4706
Pisane są na komputerze, to raz a dwa, to czy Marianie Kuligu czytałeś kiedyś książki Komudy? Widziałeś nakłady i sprzedaż tych książek? Słyszałeś o nagrodach, które Komuda otrzymał? To, że jeśli Tobie jakaś książka się nie podoba nie znaczy, że innym podobać się nie mogła :P


 
18-07-2010, 23:13 | Marian Kulig | Komentarzy w sumie: 3
Dlaczego wszystkie recenzje książek p.Komudy autorstwa ARTUTa zamiast atramentem pisane są wazeliną?


Skomentuj
Nie posiadzasz uprawnień by dodawać komentarze.