Slaider 01

Slider 02

Slider 03

Slider 04

Slider 05

Slider 06

Slider 07

Slider 08
Przemyśl 1656-1657 - recenzja
14-07-2009, 11:59 | 6433 x przeczytano | Islam Gerej III

W moim historycznym kąciku mam kolejną propozycje, w sam raz na lato. Chciałbym zaprezentować Wam opinię na temat wydanej już trzy lata temu książki Andrzeja Borcza Przemyśl 1656-1657. Czemu pasująca na tę porę roku? Ponieważ relacjonuje przebieg działań wojennych na Podkarpaciu we wspomnianych latach, ale tak się złożyło, iż za każdym razem ograniczały się one prawie wyłącznie do zimy. Nie widzicie związku? Pewnie, o dziwo, lubicie upały…

Czytelnicy oczywiście rozpoznają, że chodzi o Potop a dokładniej o jego mniej naświetlone epizody. Autor skupia się na działaniach szwedzkiego agresora na początku roku 1656, a także szczegółowo nakreśla punkt zwrotny w tejże wojnie, a mianowicie powstanie na Podkarpaciu. To właśnie ono spowodowało wyprawę odwetową Karola X Gustawa w okolice Przemyśla. Próby jego zdobycia przedstawiono nam szczegółowo, aczkolwiek każda wzmianka może za taką uchodzić, gdyż nie była to bitwa (zarówno liczbowo jak i pod względem zastosowanych manewrów) porównywalna z Jasną Górą czy Warszawą.

Natomiast rok później, te same okolice najechał książę siedmiogrodzki Jerzy II Rakoczy.  Wyprawa ta na interesującym nas terenie obfitowała w polu tylko w jedną bitwę (raczej chciałbym powiedzieć potyczkę) oraz próbę zdobycia nieszczęsnego Przemyśla.

Jak widać, choć Andrzej Borcz postarał się o temat nowy w jakże wyeksploatowanej przez historiografię wojnie, to stopień jego ciekawości nie jest wysoki. Mimo wszystko lekkie pióro autora pozwala za każdym razem odnaleźć się w sytuacji. Chyba jeszcze nigdy nie spotkałem się  z tak dobrym „zgraniem” tekstu i mapy.  Duże brawa za czytelnie naniesioną marszrzutę, tak przydatną w tej wyjątkowo marszowej wojnie.

W trakcie lektury mamy jednak wrażenie, iż autor niepotrzebnie sam sobie narzucił ograniczenie przestrzeni. Czytelnikowi może się wydawać, że wojska pojawiają się nagle na opisywanym terenie i znikają po chwili, gdy tylko go opuszczą. Brakuje szerszych kontekstów choć nie ma co ukrywać, iż w kilka chwil w innych opracowaniach każdy odnajdzie potrzebne mu informacje. Wiele pracy zostało włożone również w pierwszy rozdział, opisujący bardzo szczegółowo teren na którym przyszło się wadzić wspomnianym armiom. Mimo wszystko, po kilku stronach ów tekst zaczął mnie po prostu nudzić. Zupełnie inaczej sprawa ma się z aneksami, którymi szczodrze obdarował nas autor. Oprócz tradycyjnych list oddziałów (orde de bataile) otrzymujemy kilkanaście pełnych tekstów uniwersałów, wydanych w tymże okresie.  Nie muszę zaznaczać,  że to prawdziwa kopalnia wiedzy dla wszystkich badaczy-amatorów. Jeśli dodać do tego imponującą bibliografię, zawierającą zarówno klasyki, jak i mało znane publikacje, pozycja pana Borcza zyskuje coraz wyższą końcową notę.

Wyjątkowo nie mam się czego uczepić w kwestii wydania i korekty, dlatego monografię Przemyśl 1656-1657 mogę śmiało polecić fanatykom historii wojskowości XVII wieku.  Obawiam się jednak, iż nie jest to tytuł, który wciągnie mniej zaangażowane w temat osoby.


Autor: Łukasz „Islam Gerej III” Wrona
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Bellona za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Przemyśl 1656-1657Tytuł: Przemyśl 1656-1657
Autor: Andrzej Borcz
Oprawa: miękka
Liczba stron: 224
Wymiary: 130 x 200 mm
Seria: Historyczne Bitwy
ISBN: 83-11-10435-2


Informacje
 
Wydawca  
Premiera  
 Czerwiec 2006
Cena  
23.00 PLN
 

Głosów:
 
Ogólna
75%
 
Ocena końcowa: 75%
 

 
Skomentuj
Nie posiadzasz uprawnień by dodawać komentarze.