Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
Slavika - recenzja
 13-10-2012, 15:28
 dark kaczuszka
 2157 x przeczytano

Swojski klimat prasłowiańskiej kniei kusił od zawsze ludzi. Oczywiście mało kto zgodziłby się na chłód, brud, krwawe wojny i męczący tryb życia jaki wtedy się wiodło, jednak z pewnym sentymentem spogląda się na tamte czasy. Osobiście znam pokaźną grupę ludzi, która para się rekonstrukcją historyczną tamtego okresu. Mało tego, jeden z moich znajomych nawet otwarcie twierdzi, że wierzy w Peruna i innych słowiańskich bogów. Dlaczego tak jest? Trudno jednoznacznie na to odpowiedzieć, ale okres ten miał swój niepowtarzalny klimat. Ludzie wtedy wierzyli w znacznie większym stopniu w różnego rodzaju potwory, strzygi i inne dziwactwa. W grze Slavika przyjdzie nam przenieść się do świata podobnego klimatem, gdzie ludzie będą musieli stanąć oko w oko z różnego rodzaju baśniowymi maszkaronami.

Fabuła gry Slavika jest bardzo prosta. Oto umiera książę, który utrzymywał równowagę nad światem dzięki amuletowi o nazwie Slavika. Po jego śmierci amulet został pozbawiony mocy. Napełnić go może ponownie jego córka. To jednak musi potrwać kilka miesięcy. Do tego czasu potężne rody muszą same walczyć z potworami opuszczającymi swoje dotychczasowe kryjówki, które atakują miejsca zamieszkane przez ludzi. Rody walczą też o pierwszeństwo nad innymi. Ten który przysłuży się najbardziej ludziom, najśmielej walcząc z potworami, ten będzie mógł wydać jednego ze swoich synów za księżniczkę i będzie mógł dysponować siłą potężnego amuletu.

Gra składa się ze 120 różnych kart, które przedstawiają między innymi potwory, krainy czy członków różnych rodów oraz z plansz gry i różnego rodzaju żetonów. W środku znajdziemy również dwie instrukcje obsługi. Jedna w języku polskim a druga w angielskim. Rozgrywka wygląda następująco: po tym jak gracze wybiorą już swój ród, tworzona jest plansza z rożnego rodzaju krainami. Każdy gracz ma w jednej rundzie 3 akcje do wykorzystania. Pierwsza to dołożenie bohatera (jeśli jest to niemożliwe to gracz opuszcza tę akcje). Druga to dołożenie bohatera lub jeśli to niemożliwe - potwora. Trzecia to dołożenie potwora. Należy pamiętać jednak, iż nie można dawać kart w miejsca gdzie dawało się je już wcześniej w tej turze. Zarówno potwory jak i członkowie rodów mają różne specjalne zdolności. Na przykład łucznik sprawia, że potwory nie mogą mieć siły większej niż cztery, rusałka z kolei usuwa jednego bohatera z gry. Za oswobodzenie krain zdobywa się skarby oraz punkty chwały. Ilość tych drugich zależy od udziału w oswobodzeniu krain, oraz siły potworów, które trzeba było pokonać. Gra toczy się aż do wyciągnięcia 5 kart miesiąca z kart skarbów. Wtedy podlicza się zdobyte punkty i wskazuje zwycięzcę.

Po przeczytaniu fabuły gry Slavika sądziłem, iż będzie to typowa gra kooperacyjna. Nie jestem zbyt wielkim fanem tego typu rozgrywki, toteż mile zaskoczyłem się gdy okazało się, że polega ona bardziej na przeszkadzaniu oponentowi i walce o rękę księżniczki, niż wspólnym przeciwstawianiu się złu. Oczywiście przez to bywa czasami i tak, że gra zaczyna się poważnie przeciągać, bo kolejne pojedynki wygrywają potwory. Największy wpływ na długość rozgrywki mają jednak karty miesiąca. Może się zdarzyć tak, że gra będzie się przeciągać nieznośnie długo, a może rozegrać się w pierwszych kilku turach. Zależy to od ustawienia ich w talii skarbów. Slavika stanowczo najlepiej spisuje się przy większej liczbie graczy. Jest wtedy znacznie więcej kombinowania. W dość nieoczekiwany sposób, również dużo zabawy mogą dać nazwy bohaterów. Przedstawiają one wariacje na temat słowiańskich imion jak Luboradż czy Wszebora. Grając nie mogliśmy się powstrzymać od przechrzczenia naszych bohaterów na nazwy dużo zabawniejsze, choć nie zawsze nadające się do publikacji w recenzji.

Co do jakości wykonania, to do niewielu rzeczy można się przyczepić. Grafiki zarówno potworów, jak i członków rodów wyglądają bardzo przyzwoicie i myślę że mogą się podobać. Również instrukcja jest bardzo czytelna. Małe pudełko jest bardzo poręczne. Jedyną rzeczą do której mógłbym się przyczepić to plansza gracza i sposób liczenia zdobytych punktów przez przesuwanie po niej żetonów. Niestety, gdy ją potrącimy, te wysuwają się ze swoich miejsc i nie mamy pewności ile punktów zdobyliśmy. Lepszym pomysłem byłoby gdyby była ona magnetyczna, tak by żetony nie zmieniały miejsc przy poruszeniu się. Warto mieć karteczkę i na wszelki wypadek zapisywać wyniki.

Gra jest całkiem udana. Bardzo prosta a jednocześnie dająca sporo satysfakcji i dużo możliwości uprzykrzania innym graczom życia. Zarówno klimat gry, jak i jej ilustracje bardzo przypadł mi do gustu. Polecam.

Autor: Piotr „dark kaczuszka” Krzystek
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł: Slavika
Autor: Marcin Wełnicki
Wydawca: Rebel
Liczba graczy: 2-5 osób
Minimalny wiek graczy: 10 lat
Czas rozgrywki: ok. 30 min.
Cena: 59,95 zł

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria. Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy owocnej służby!!

* * *
Zaciągnij się do jednostki lub zostań jej dowódcą!

* * *

Szukasz kontaktu z V-Sztabem? Napisz do nas: kontakt[at]valkiria.net

* * *

Wrogą propagandę należy zwalczać! Do tego najlepiej nadaje się rakieta naprowadzana VX456.

* * *


Gdy zostaniesz ranny na polu bitwy, pamiętaj by wzywać Podsystem Medyczny tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia wszystkich funkcji życiowych. Nieuzasadnione wezwania będą karane!

* * *

W przypadku utraty łączności z Terminalem Głównym nie zapominaj o Podręcznym Zestawie Samobójczym!

* * *


Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

$$5#3... transmisja przerwana...

Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 29

Statystyki wizyt:
Wizyty: 2933574
Dziś gości: 14
Ten miesiąc: 4107
Rekord gości: 2237
Gości wczoraj: 176