Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
Zakazana wyspa - recenzja
 15-01-2012, 00:26
 dark kaczuszka
 3464 x przeczytano


Według legendy, starożytny lud Archean posiadał wielką moc, jaką była możliwość kontrolowania żywiołów. Pomagały im w tym cztery potężne artefakty: Kryształ ognia, Posążek wiatru, Kielich oceanu oraz Kamień ziemi. Panowanie nad żywiołami dać może niewyobrażalną siłę. Toteż z obawy przed tym, by przedmioty te nie dostały się w niepowołane ręce, Archeanie ukryli je na zakazanej wyspie - niegdyś niedostępnej części ich ogromnego imperium. Jako dodatkowe zabezpieczenie postanowiono, iż w przypadku zjawienia się na wyspie kogoś z zamiarem wykradnięcia artefaktów, ta ma samoistnie zatonąć. Czy uda się komukolwiek zdobyć skarby, zanim wyspa zniknie w odmętach oceanów?

Zakazana wyspa jest typową grą kooperacyjną. Gracze nie mają ze sobą konkurować, a raczej działać wspólnie dla osiągnięcia zamierzonego celu, razem przeczesując tonącą wyspę w poszukiwaniu artefaktów. Uczestnik do wyboru ma kilka postaci. Może wcielić się w rolę pilota, inżyniera, posłańca, nawigatora, nurka lub odkrywcy. Każda z nich ma swoją szczególną zdolność, która potrafi znacznie zmienić obraz gry. Twórcy ustalili, iż gra będzie przeznaczona dla osób od lat dziesięciu wzwyż, choć osobiście nie widzę jakichkolwiek powodów, by nie mogły brać w niej udziału młodsze dzieci.

Jak już wspomniałem, Zakazana wyspa jest grą kooperacyjną. Ma to swoje dobre oraz złe strony. Z jednej, brak rywalizacji między graczami może sprawić, że dla niektórych rozgrywka będzie mało atrakcyjna. Mogę zapewnić jednak, iż twórcy na szczęście postarali się, by zabawa nadal była ekscytująca i bardzo dynamiczna. Zalet tego rodzaju gier jest co najmniej kilka. Nie budzi ona negatywnych emocji wśród grających. Nikt nikomu nie przeszkadza, bo tylko współpracując można osiągnąć sukces. Dzięki takiej właśnie formie, posiada także walory wychowawcze. Grając z dziećmi, możemy uczyć je współdziałania. Można też śmiało wykorzystać ją do zbadania relacji w grupie. Myślę, że nie przesadzę mówiąc, iż gra byłaby świetnym materiałem pomocniczym dla psychologów oraz pedagogów szkolnych. Zakazana wyspa dostarcza wiele rozrywki zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym graczom. Jej przebieg jest niezwykle dynamiczny, a wtajemniczenie kogoś w zasady gry zajmuje, dosłownie, parę chwil. Gra jest przeznaczona dla dwóch do czterech graczy. Oczywiście czym więcej osób, tym rozgrywka jest przyjemniejsza, choć zasadniczo ich ilość nie wpływa na poziom trudności. Wprawdzie, przy większej liczebności łatwiej jest zdobyć artefakty, jednak wyspa tonie znacznie szybciej. Jeśli miałbym porównać Zakazaną wyspę do jakiejś innej gry, to bez wahania wskazałbym Pandemic. Temat wprawdzie inny, lecz mechanika bardzo podobna. Ta zbieżność nie jest przypadkowa, gdyż obie są autorstwa Matta Leacocka . Zakazana wyspa jest trochę prostsza, lecz przy tym nie mniej emocjonująca. Nie można też nie wspomnieć o jakości wydania. Otrzymujemy zestaw naprawdę świetnie zrobionych i pomalowanych kart i znaczników. Do tego dochodzą ładne figurki skarbów. Wszystko to zamknięte w eleganckiej blaszanej puszce. Pojawił się jednak mały zgrzyt – 2 z 6 kart zostały częściowo źle wydrukowane (w języku czeskim), nie przeszkadza to w jakikolwiek sposób w grze i nie mają na nią wpływu. Na stronie polskiego wydawcy zamieszczona została o tym informacja, wraz z zapewnieniem dosłania na życzenie poprawionych kart.

Stanowczo mogę polecić Zakazaną wyspę. Jest to gra dla każdego, niezależnie od wieku. Polecałbym jednak szczególnie młodszym graczom oraz ich rodzicom. Poza oczywistymi walorami rozrywkowymi, niewątpliwie posiada walory wychowawcze.

Autor: Piotr „dark kaczuszka” Krzystek
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy wydawnictwu REBEL.pl za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Wydawca: REBEL.pl
Projektant: Matt Leacock
Czas gry: ok. 30 min.
Instrukcja: polska
Waga: ok. 1 kg

Informacje dodatkowe:
 
Cena  
89,95 zł
 

Ocena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria. Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy owocnej służby!!

* * *
Zaciągnij się do jednostki lub zostań jej dowódcą!

* * *

Szukasz kontaktu z V-Sztabem? Napisz do nas: kontakt[at]valkiria.net

* * *

Wrogą propagandę należy zwalczać! Do tego najlepiej nadaje się rakieta naprowadzana VX456.

* * *


Gdy zostaniesz ranny na polu bitwy, pamiętaj by wzywać Podsystem Medyczny tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia wszystkich funkcji życiowych. Nieuzasadnione wezwania będą karane!

* * *

W przypadku utraty łączności z Terminalem Głównym nie zapominaj o Podręcznym Zestawie Samobójczym!

* * *


Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

$$5#3... transmisja przerwana...

Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 28

Statystyki wizyt:
Wizyty: 2933575
Dziś gości: 15
Ten miesiąc: 4108
Rekord gości: 2237
Gości wczoraj: 176