Star Wars: Complete saga

Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
     
 
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Star Wars: Dziedzictwo Mocy #7: Furia - recenzja
 29-01-2010, 12:00
 Sharn
 6303 x przeczytano

Dziewięcioksiąg ze świata Star Wars, zwany Dziedzictwo Mocy, tworzony przez trójkę autorów (Aaron Allston, Karen Traviss i Troy Denning), wszedł w ostatnią, trzecią fazę. Po sześciu niezwykle ciekawych książkach przyszedł czas na część siódmą, czyli trzecią pozycję napisaną przez Allstona właśnie w tym cyklu. Czy Furia potrafi utrzymać ciężar poziomu swoich poprzedniczek? O tym za chwilę.

Zacznijmy od szybkiego wprowadzenia w fabułę. Jacen Solo, czyli teraz już Darth Caedus, kontynuuje swoją bezwzględną walkę ze wszystkimi, którzy nie chcą się podporządkować jego woli. Postanawia zemścić się na Królowej Matce - Tenel Ka - za zdradzenie go i porywa ich wspólną córkę Allanę, stawiając przy tym swojej byłej kochance ultimatum. Rycerze Jedi planują rozprawienie się z Jacenem, a Jaina, Jagged i Zekk nadal polują na Alemę Rar…

Nie można autorowi odmówić umiejętności panowania nad wszystkimi wątkami, bo oprócz tych głównych pojawiają się jeszcze poboczne, z wieloma znanymi czytelnikowi postaciami. Na tych zaledwie 270 stronach dzieje się naprawdę dużo i właściwie nie ma mowy o nudzie, choć ma się wrażenie pewnego niedosytu, poczucie, że autor ciągnie historię w automatyczny sposób. Sprawdziło się to w części pierwszej, bo było świeże i zaskakujące, dawało też radę w tomie czwartym, chociaż budziło już mniejszy entuzjazm. Teraz także sobie radzi, ale coś tam zgrzyta. Ma się wrażenie, że Allston pisze od pewnego szablonu. Niby zgrabnie ciągnie wszystkie swoje wątki, ale da się przewidzieć co będzie za chwilę, gdzie autor skieruje akcję i w stronę jakich postaci.

Ograniczona liczba stron powoduje, że zaczyna brakować miejsca na głębsze przemyślenia czy dylematy moralne bohaterów, co było wcześniej mocną stroną serii Dziedzictwo Mocy. Zdarzało się to wcześniej w tym cyklu, ale teraz jest to już bardzo wyraźne. Książka prezentuje tylko czystą akcję, bez rozmyślania nad konsekwencjami działań postaci, spłycając ich w zasadzie do roli automatów. Aż się prosi o ukazanie niektórych bohaterów miotających się przed dokonaniem wyboru i podjęciem decyzji, która tak czy inaczej będzie zła. Szkoda, bo świetnie zapowiadająca się seria zmierza w kierunku przeze mnie niepożądanym i z mojego punktu widzenia tandetnym, niszcząc wypracowany do tej pory klimat. Jedyna nadzieja w tym, że Karen Traviss uratuje całość w kolejnej odsłonie.

Aby zrekompensować czytelnikowi małą ilość stron, przed właściwą lekturą na prawie 30 stronach dodano streszczenie całej fabuły ze świata Gwiezdnych Wojen - od Ery Sithów po Dziedzictwo Mocy. Zabieg bardzo dobry, bo można było sobie po wielu latach przypomnieć szereg wydarzeń. Co prawda w opracowaniu znalazły się drobne błędy merytoryczne, ale i tak szacunek do A.S. za spisanie całości.

Podsumowując, Furia  rozczarowuje, bo choć kipi z niej akcja i nie ma szans na nudę, to i tak dojrzały czytelnik, który na książkach z ulubionego uniwersum zjadł zęby, pozostaje zawiedziony. Tak to już jest, że kiedy na początku dostajemy coś bardzo dobrego, to oczekiwania nasze rosną. W Dziedzictwie Mocy niestety obserwujemy tendencję spadkową i powieść można nazwać zaledwie dobrą. Pozostaje mieć nadzieję, że ostatnie dwie części pójdą w odpowiednim kierunku, czego sobie i Wam życzę. Niech Moc będzie z Wami.


Autor: Marcin „Sharn” Byrski
Redakcja: Łukasz „Mol” Pleśniarowicz

Dziękujemy wydawnictwu Amber za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Star Wars: Dziedzictwo Mocy #7: FuriaTytuł: Star Wars: Dziedzictwo Mocy #7: Furia
Autor: Aaron Allston
Liczba stron: 304
Oprawa: miękka
Wymiary: 123 x 190 mm
ISBN: 978-83-241-3454-0 

Zobacz recenzję: Star Wars: Dziedzictwo Mocy #1: Zdrada
Zobacz recenzję: Star Wars: Dziedzictwo Mocy #2: Braterstwo krwi
Zobacz recenzję: Star Wars: Dziedzictwo Mocy #3: Nawałnica
Zobacz recenzję: Star Wars: Dziedzictwo Mocy #4: Wygnanie
Zobacz recenzję: Star Wars: Dziedzictwo Mocy #5: Poświęcenie
Zobacz recenzję: Star Wars: Dziedzictwo Mocy #6: Piekło


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Sierpień 2009
Cena  
32.80 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
70%
 
Ocena końcowa: 70%
 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witamy na stronie Polish Star Wars Fans' Center.

Always a pleasure to meet a Jedi.

Zarejestruj się, aby poznać tajniki Mocy!


Zapraszamy do lektury najnowszych artykułów:

Wektor #1
The Force Unleashed Ultimate Sith Edition
Dziedzictwo Mocy #7: Furia
Dziedzictwo #5: Ukryta świątynia

May the Force be with You!
Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-Sklepie
Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 73

Statystyki wizyt:
Wizyty: 3510368
Dziś gości: 55
Ten miesiąc: 348
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 93