Valkiria Network - Artykuły > Komiks > Star Wars: Dziedzictwo #2: Kawałki - recenzja

http://valkiria.net/index.php?type=review&area=6&p=articles&id=14679


Star Wars: Dziedzictwo #2: Kawałki - recenzja
 15-12-2008, 08:34
 Sharn
 4256 x przeczytano

Nadeszła pora na drugi tom komiksowego cyklu osadzonego w świecie Gwiezdnych WojenDziedzictwo. Tym razem album nosi tytuł Kawałki i nie jest, jak jego poprzednik – Złamany – jedną całością, a zbiorem pięciu opowiadań. Oczywiście wszystkie umiejscowione są w czasach około 130 lat po Nowej Nadziei. Do wszystkich opowieści scenariusz przygotował John Ostrander, natomiast zmieniają się rysownicy.

Rozpoczynamy historią Sprzymierzeńcy, gdzie poznajemy kulisy obalenia Roana Fela i spisek, jaki powstał przeciwko niemu wśród jego popleczników. Na pierwszy plan wychodzi moff Nyna Calixte, która wraz ze swym kochankiem – admirałem Morlishem Veedem – dążą do przejęcia tronu imperatora. Niestety, to sam przywódca Sithów na nim zasiada, co doprowadza do kolejnych intryg i snucia podstępów.
To najsłabsza z pięciu historii, ale najsłabsza nie oznacza wcale, że słaba. Sprzymierzeńcy, nie dość, że ujawniają nam kilka ważnych informacji na temat odsunięcia od władzy Fela, to jeszcze są niejakim wprowadzeniem, a raczej przedstawieniem postaci wyrachowanej i bezwzględnej Nyny Calixte, która odegra jeszcze niejedną, znaczącą rolę w galaktyce. Rysunkami w tym odcinku zajął się Adam DeKraker. (75%)

Kolejna historia to Nowy, którą mogliśmy już znaleźć w Star Wars Komiks #2. To najbardziej poboczna ze wszystkich opowieści, odsunięta zupełnie od głównego wątku. Poznajemy tu szturmowca Ansona Traska, który jest „kotem” przydzielonym do oddziału weteranów, wyruszającego na niebezpieczną misję.
Ostrander miał bardzo ciekawy pomysł na scenariusz, pokazując czytelnikom, że Dziedzictwo to nie tylko główne wątki związane z Cadem, Roanem i Kraytem, ale także wiele zdarzeń pobocznych. Tutaj mamy walkę szturmowców, ze… szturmowcami. Siły nowego imperatora walczą z armią byłego władcy. Pokazanie tej historii z perspektywy żołnierza uświadamia, jak trudnych wyborów musieli czasem dokonywać zwykli mieszkańcy galaktyki. Do tego odcinka ilustracje wykonał Travel Foreman. (85%) 

Trzecia opowieść – Kwestia zaufania – sprowadza nas na właściwe tory. Wracamy do postaci Nyny Calixte, choć tylko na chwilę. Trwają poszukiwania Cade’a Skywalkera, a pani moff wysyła na taką misję Morrigan Corde…
Całkiem zgrabna historia o dwóch oddzielnie pracujących imperialnych agentach, którzy działając w jednej sprawie nie mogą sobie ufać. Na tle dosyć ważnych wydarzeń dla galaktyki dwoje silnych osobowości prowadzi między sobą niebezpieczną grę. Na dodatek, końcówka przyniesie nam kilka bardzo istotnych informacji… Rysunki w tym odcinku są kreski Colina Wilsona. (90%) 

Gotów na śmierć to historia Dartha Kruhla, bezwzględnego siepacza nowego imperatora, który przygotowuje się do zamachu na Roana Fela, nie dbając o własne życie, lecz o powodzenie misji.
Opowieść ta została posklejana jakby z dwóch krótszych, gdzie łącznikiem jest właśnie postać Sitha. Pierwsza przedstawia wydarzenia na planecie Munto Codru, gdzie dosyć prymitywna społeczność nie chce podporządkować się władzy Imperium, druga zaś przenosi nas na Bastion, czyli główne miejsce stacjonowania sił Fela. Oczywiście ciekawsza jest ta druga… Ponownie rysunki wykonał Colin Wilson. (80%) 

No i zostało nam ostatnie opowiadanie – Duchy – będące bezpośrednią kontynuacją wątków ze Złamanego. Cade Skywalker ucieka do ruin Akademii Jedi na Ossus, by tam oddawać się ćpaniu i użalaniu się nad swoim losem. W swych narkotycznych wizjach spotyka bardzo ciekawe postaci…
Jak zapewne się domyślacie, rysunki do tej historii wykonała Jan Duursema, która razem z Ostranderem stworzyła opowiadanie do części pierwszej. W Duchach napotkamy mniej akcji, a więcej przemyśleń głównych bohaterów, bowiem fabuła dociera do takiego momentu, że Cade musi się określić, jaką drogą podążyć. Ale spojrzenie w siebie i dokonywanie moralnych wyborów wcale nie musi być nudne. Twórcy już o to zadbali… (95%)

Dostajemy zatem do rąk komiks bardzo, ale to bardzo dobry, który powinien zadowolić większość fanów Star Wars. Nie znajdziemy w nim infantylnych wstawek, za to dużo brutalnych zdarzeń, pojedynków, brudów wojny, podstępnych intryg i głębokich przemyśleń. Na dodatek przewija się w nim sporo informacji, tak cennych dla miłośników Gwiezdnych Wojen. Wszystko to zostało okraszone świetnymi ilustracjami czterech rysowników, pełnymi dynamiki, mrocznych postaci i spektakularnych pojedynków. Co ciekawe, na pierwszy rzut oka, lub przy szybkim kartkowaniu kreska w opowieściach wydaje się prawie taka sama (może najmniej u Travela Formana). Daje to poczucie, że czytamy i oglądamy jedną całość – spójny świat, który niesie wiele dobrej zabawy. Polecam i niech Moc będzie z Wami…


Autor: Marcin „Sharn” Byrski
Redakcja: Michał „Wiewiór” Musiał

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


Star Wars: Dziedzictwo #2: Kawałki 
Tytuł: Star Wars: Dziedzictwo #2: Kawałki
Scenariusz: John Ostrander
Rysunki: Adam DeKraker, Jan Duursema, Colin Wilson, Travel Foreman
Przekład: Maciej Drewnowski
Oprawa: miękka
Liczba stron: 172
Format: 170 x 260 mm
ISBN: 978-83-237-2529-9 

Zobacz recenzję: Star Wars: Dziedzictwo #1: Złamany


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Grudzień 2008
Cena  
39.00 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
 

Komentarze:


 
16-12-2008, 21:16 | XeroBoy | Komentarzy w sumie: 1286
To się nazywa szybka recka ;)Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.