Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Lilith
 07-12-2005, 20:38
 Tuethan
 6961 x przeczytano

Wstęp
Postać Lilith ma szczególne znaczenie w skomplikowanej kosmologii Świata Mroku ze względu na jej uniwersalizm – zarówno magowie, jak i wampiry uważają swoje nadnaturalne zdolności za dar Lilith. Nie jest ona obca zmiennokształtnym i faerie, wykazuje też dziwne podobieństwo do figury Szkarłatnej Królowej z mitologii Krain Wschodu. Również mitologiczna Lilith jest postacią wspólną wielu kręgom kulturowym, co prezentuje Tuethan w swoim artykule. Zapraszamy do lektury!
Armand de MorangiasNajstarsze wzmianki o Lilith, a raczej Lilitu, bowiem takie było jej pierwotne imię, pochodzą ze starożytnego Sumeru, gdzie była czczona jako bogini wiatru (stąd latawica?) i żona Lilu- boga burzy. Późniejsze mity sumeryjskie przedstawiają ją już jako sukkuba, który dręczy młodych mężczyzn nie dając im spełnienia miłosnego. Najniebezpieczniejsza była siódmego dnia każdego miesiąca.
Demon o imieniu Lilitu występuje też w eposie o Gilgameszu. Bóg Inanna chciał ściąć drzewo zasadzone w świętym ogrodzie Uruku, by sporządzić sobie z niego tron i łoże. Nie mógł tego zrobić gdyż w korzeniach zagnieździł się wąż, na wierzchołku drzewa było gniazdo albatrosa Zu, a w środku siedziała Lilitu. Gilgamesz zaoferował Inannie pomoc, swoim toporem, ważącym siedem talentów i siedem min (215 kilo!) zabił węża oraz przepłoszył ptaka i Lilitu, która uciekła na pustynię.
Tradycja żydowska, która widzi w Lilith pierwszą żonę Adama – zarazem pierwszą kobietę która sprzeciwiła się męskiej dominacji (niektóre źródła podają wprost, że chodziło o uległą pozycję podczas stosunku płciowego). Za swe nieposłuszeństwo Lilith została wygnana na morze Czerwone, gdzie żyła na skale, spółkując z Samaelem i Asmodeuszem i rodząc tysiące demonicznych dzieci. Lilith była zazdrosna o swą następczynię u boku Adama - Ewę. Porywała jej dzieci i zabijała je (inne źródła podają, że po prostu oszalała i twierdziła, że to Bóg nakazał jej zabijać niemowlęta). Dla zgładzenia Lilith Bóg wysłał trzech aniołów o imionach: Senoi, Sansenoi i Samangelof, którzy jednak oszczędzili ją, wymusiwszy przysięgę, że nie tknie dzieci chronionych ich imionami. Amulety dla noworodków opatrzone imionami owych aniołów są znajdowane aż w Skandynawii, a podobno w niektórych miejscach używa się ich do dzisiaj. Innymi sposobami na ochronę przed Lilith było narysowanie nad kołyską dziecka lub na drzwiach domostwa pentagramu z imionami Adama i Ewy lub po prostu wypisanie hasła: „Adam, Ewa, precz Lilith”. Jeśli dziecko śmiało się w noc szabatu lub Nowego Księżyca, był to niechybny znak, że bawi się z nim Lilith, należało wtedy odprawić stosowne egzorcyzmy. 
Talmud mówi o Lilith: „Żaden mężczyzna nie może samotnie spać w domu, ktokolwiek śpi w domu sam, ten niechybnie dostanie się w sidła Lilith...”. Hebrajczycy wierzyli, że Lilith i jej córki nazywane wspólnym imieniem Lilin nawiedzają mężczyzn podczas snu, pod postacią pięknych, skrzydlatych dziewic, powodując polucje. Sperma, która nie znalazła się w jedynym słusznym miejscu, tj. łonie kobiety, należeć miała do Lilith, która, według niektórych przekazów, spożywała ją.
 W Starym Testamencie Lilith zostaje wymieniona w Księdze Izajasza: „Zdziczałe psy spotkają się z hienami i kozły przyzywać będą się wzajemnie, tam Lilith przycupnie i znajdzie sobie miejsce na spoczynek” (Iz.34:14). Zachodzi tu jednak wątpliwość, gdyż hebrajskie słowo „lilith” oznacza również sowę.
Niektórzy dopatrują się wzmianki o istnieniu „pierwszej żony Adama” w pewnej nieścisłości zawartej w Księdze Stworzenia. Otóż jest tam mowa o tym, że Bóg stworzył mężczyznę i kobietę z prochu ziemi, a dopiero kilka wersów niżej podany jest opis, jak Bóg stworzył Ewę z żebra Adama. Ową pierwszą kobietą stworzoną przed Ewą, równocześnie z Adamem, miała być właśnie Lilith.
Wreszcie „Sefer Hasidim” podaje, że Lilith mieszka w drzewach, które krwawią.
Mity podobne do tego o Lilith rozsiane są po całej Europie. Najczęściej utożsamiany z Lilith jest starogrecki mit o Lamii. Lamia była młodą dziewczyną z Libii, w której zakochał się Zeus. Posiadł ją wielokrotnie, jednak za każdym razem, kiedy Lamia wydawała na świat dziecko, Hera – zazdrosna żona Zeusa – zabijała je. Lamia, oszalała z rozpaczy, porywała cudze niemowlęta i pożerała je. Lamiami nazywano też żeńskie demony wysysające krew młodych mężczyzn.
Z Lilith możemy kojarzyć też strzygi – pochodzące z mitów latyńskich skrzydlate demony kobiece uzbrojone w szpony drapieżnych ptaków, odżywiające się krwią i wnętrznościami niemowląt. Wszak „strix” to po łacinie „sowa”- a więc zwierzę przypisywane Lilith!
W szwedzkiej prowincji Norrland znane jest podanie, jakoby pierwsza (przed Ewą) żona Adama nosiła imię Lucia. Lucia nie była zadowolona ze swego męża (ciekawe czy znów chodziło o sferę seksualną...). Za karę Bóg uczynił ją i jej potomstwo niewidzialnymi. Jedna z córek Lucii była żoną Kaina, z ich związku miały zrodzić się gnomy. Mit ten ciekawy jest ze względu na analogię do mitu o Lilith – co przypisywać trzeba dalekim wpływom hebrajskim. Lucia, potem zamieniona na Świętą Łucję, była w kręgu kultury skandynawskiej dobrą boginią światła.
Z kolei w Danii mówi się, że pierwsza żona Adama, tu nazywana Lilis, umiała zarówno pływać jak i latać. Rodziła naraz dziesięcioro dzieci. Były one elfami, a ich imiona, od imienia matki, zaczynały się wszystkie na literę„l”.
Na Rusi znane są duchy wzniecające wichury, zwane również podobnie do „Lilith”, bo litunami. Lituny to nic innego, jak inna nazwa na upiry i wąpiry(!), które, jak podaje Bruckner, były początkowo duchami powietrznymi, latającymi, być może odpowiedzialnymi za wianie dokuczliwych wiatrów, a dopiero później stały się w wierzeniach ludowych potworami wysysającymi krew.
W mitach o Lilith zauważycie wiele podobieństw. Nie dziwią one, są skutkiem przenikania się kultur ,wszak kultura żydowska wywodzi się z asyryjsko – babilońskiej, a z judaizmu wywodzi się chrześcijaństwo, wraz z szerzeniem się którego wizerunek Lilith trafił do Europy i towarzyszy nam po dziś dzień. Przedstawił ją Goethe w „Fauście” („To Lilith, Adama pierwsza żona, miej się przed wdziękiem włosów tych w straży, co jej za wszelkie starczą stroje”), przedstawiali malarze różnych epok (m.in. Dante Gabriel Rosetti, Gustav Klimt).

Korekta: MMochocki

Informacje dodatkowe:
 
 

Ocena artykułu:
Ten artykuł jak dotąd oceniło 5 żołnierzy, średnia ocena: 5.


 
15-12-2005, 16:41 | Armand de Morangias | Komentarzy w sumie: 434
uważają Lilith za matkę wszystkich nadnaturali, a więc magów też.


 
14-12-2005, 20:59 | Ufnal | Komentarzy w sumie: 44
HA! Mam cię, Armandzie! Napisałeś we wstępie "zarówno magowie, jak i wampiry uważają swoje nadnaturalne zdolności za dar Lilith". Znajdź mi tradycję albo cech, która/y uznawał(a)by Lilith za dawczynię mocy?


 
09-12-2005, 03:52 | Armand de Morangias | Komentarzy w sumie: 434
... jakże bym śmiał twierdzić inaczej? Ja również doceniam. Czy nie to właśnie napisałem?


 
08-12-2005, 10:18 | Tuethan | Komentarzy w sumie: 15
Wiedza nie boli. Ale jak komuś sie nie chce, to nikt go wołami nie ciągnie. Niektórzy jednak docenili :)


 
08-12-2005, 09:43 | autojacek | Komentarzy w sumie: 270
Lubię takie teksty. Dzięki :)


 
07-12-2005, 22:17 | Armand de Morangias | Komentarzy w sumie: 434
To jest artykuł raczej do Komandorii Mitologii (gdyby takowa istniała), ale jeszcze żadnemu wampirowi nie zaszkodziło trochę wiedzy wchłonąć. Zobaczycie, o ile łatwiej będzie odgrywać te kropki w okultyzmie ;)


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

  • Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088

    Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088
   $$5#3... transmisja przerwana...