Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Opowieści z meekhańskiego pogranica Pn - Pd
15-02-2012, 18:33 | 2363 x przeczytano | Zgred
Opowieści z meekhańskiego pogranicza Północ - Południe to najlepszy debiut książkowy oraz pozycja o najdłuższym tytule jaką kiedykolwiek miałem w rękach. Robert M. Wegner zrobił na mnie ogromne wrażenie wkraczając do grona artystów zbiorem opowiadań zawierającym 570 stron świetnej treści (mając już w głowie pomysł na kontynuację opiewającą na przeszło 680). Warto też dodać sposób druku wydawnictwa Powergraph, którego czcionka jest mała, a szerokość tekstu wyjątkowo duża.

Niewielu pisarzy, w ostatnich czasach, wydaje tak bogate w treść książki. Opowieści … mimo, iż grube, pochłonąłem w tempie huraganu. Fakt, iż nie mogłem się oderwać od książki Wegnera dodatkowo potęgował ten efekt.

Książka podzielona jest na dwie części: Północ i Południe. Każda z nich przedstawia losy bohaterów z danej granicy Imperium Meekhańskiego. Jak można się domyślić następny, tom podobnie jak pierwszy, składa się z dwóch dużych epizodów: Wschód oraz Zachód. Przez takie umiejscowienie fabuły czytelnik może liczyć na rodzące się tak konflikty.

Północ
Topór i Skała

Północ – to cztery rozdziały. Rozpoczyna się najbardziej do tej pory znanym, uhonorowanym nagrodą im. Janusza Zajdla, opowiadaniem Wszyscy jesteśmy meekhańczykami. Tak jak i cała część, opowiada ono o losach Górskiej Straży, patrolującej granicę. Głównym bohaterem zaś jest młody dowódca Szóstej Kompanii, który wsławił się świetnymi manewrami swojego oddziału oraz wielkim honorem. Kenneth-lyw-Darawyt wolałby umrzeć niż pozwolić zhańbić mundur oznaczony szóstkami, wyszytymi złotą nicią.

Południe
Miecz i Żar

Podobnie jak wcześniej w skład Południa wchodzą cztery teksty. Tym razem jest to cześć opiewająca losy Yatecha – jednego z członków plemienia Issarów, które żyło na ziemiach Imperium setki lat przed nastaniem Meekhańczyków. Charakteryzują ich zakryte twarze - w ten sposób przestrzegają Praw nadanych im tysiące lat wcześniej przez Harudiego. Tak jak w Północy najważniejszą cechą wymienioną w opowiadaniach jest honor. Issarczycy wolą umrzeć niż złamać jakiekolwiek z Praw.
Yatech jest gotów poświęcić swój los, miłość, życie swoich żywicieli byle tylko dobrze wykonać zasady nadane mu przez jego lud.

Pomysł na cykl jest rewelacyjny. Świat wykreowany przez autora, mimo iż nie jest zupełnie oryginalny - to jednak muszę przyznać - jest szalenie ciekawy. Jako, że trudno w opowieści spod znaku magii i miecza cokolwiek nowego wymyślić, to Robert M. Wegner zasłużył na ocenę bardzo dobrą. Jeśli byłbym meekhańczykiem to traktowałbym tę książkę tak jak Polacy traktują Pana Tadeusza, a grecy Iliadę.

Na szczęście zaraz po zamknięciu pierwszego tomu mogłem otworzyć drugi i tak Opowieści z meekhańskiego pogranicza trwają.

Dziękujemy wydawnictwu Powergraph za udostępnienie egzemplarza do recenzji!
Autor: Robert M. Wegner
Seria: Fantastyka z plusem
Wydawca: Powergraph
ISBN: 978-83-61187-08-0
Cena: 32 zł
Objętość: 576 str.
Data wydania: 17 czerwca 2009

Informacje dodatkowe:
 
 

Ocena:
 
Ogólna
100%
 
Ocena końcowa: 100%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.