Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Anima Vilis - recenzja
18-05-2010, 05:42 | 4606 x przeczytano | thculhu

Zombie, poprzednie wcielenia, Ufo, niespokojne dusze i wiele innych ciekawostek można odnaleźć w zbiorze opowiadań Krzysztofa Dąbrowskiego Anima Vilis. Brzmi trywialnie czy wręcz głupio? Możliwe, ale zapewnić mogę, że tak nie jest. Przynajmniej nie do końca. Ta wybuchowa mieszanka mogłaby być kolejną idiotyczną książką, którą po dwóch stronach rzuca się w kąt. Dlaczego jest inaczej? Znalazłam na to wiele argumentów. Jedni powiedzą, że podoba im się groza, innych rozśmieszy cięty humor.

Dla mnie najważniejsze są te elementy, które potrafiły poruszyć. To właśnie one najbardziej w Anima Vilis zaskakują. Niespodziewane, ciepłe, wzruszające. Wierna psia miłość, naiwność dziecka, obojętność dorosłych. Dąbrowski pisze to dosyć przejmująco, bez napuszenia się czy filozofowania. Pewnie dlatego, pomimo podejmowanych przez niego niełatwych tematów,  książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Nie jest to jednak horror, przynajmniej ja tego tak nie odebrałam. To dobry zbiór z mniej lub bardziej nietypowymi historiami zabarwionymi lekkim dreszczykiem i sprawnie poprowadzoną narracją. Mamy pradawne słowiańskie stwory, magię oraz różnorodne krajobrazy, nieprzychylne dla nieostrożnych, nieproszonych gości.

Warto dodać, że opowiadania są ciekawie zbudowane z kilku, dość oryginalnych punktów widzenia. Mamy świat ukazany oczami dziecka, nastolatków, dorosłych, psa a nawet zombiaka czy innych istot. Dąbrowski łatwo wszedł w skórę każdego z nich i jeszcze przyprawił to odrobiną czarnego humoru.

Bohaterowie są sympatyczni, z którymi łatwo możemy się identyfikować. Nieważne w jakim są wieku, gdyż ich problemy wydają nam się bliskie. Większość z postaci luźno i nienachlanie, łączy się ze sobą w kolejnych opowiadaniach.

Cóż mogę jeszcze dodać? Książkę oczywiście polecam i trzymam kciuki za autora. Oby jego następne opowiadania (albo kto wie, może powieść?) były równie dobre.


Autor: Katarzyna „thculhu” Barańska
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski 

Dziękujemy wydawnictwu INITIUM za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Anima Vilis 
Tytuł: Anima Vilis
Autor: Krzysztof T. Dąbrowski
Liczba stron: 288
Wymiary: 148 x 210 mm
Oprawa: miękka z tłoczeniami
ISBN: 978-83-927322-6-6

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 19.05.2010
Cena  
31.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.