Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Samotność Anioła Zagłady - recenzja
05-02-2010, 13:14 | 4759 x przeczytano | daft_count

Właściwie całkiem przypadkiem wpadła mi w ręce najnowsza pozycja Roberta J. Szmidta pt. Samotność Anioła Zagłady, wydana przez Fabrykę Słów. Książka opisująca świat po wojnie nuklearnej. Ile razy to już było? Mimo wszystko, zawsze należy mieć nadzieję na nowe podejście do wyjściowego tematu. Moja chęć eksploracji nowych światów zawsze popychała mnie do lektury. Muszę przyznać, że umieszczenie tego autora w serii Asy Polskiej Fantastyki wzmogło jeszcze moją ciekawość, zatem odłożyłem wszystko w sobotni wieczór i zacząłem lekturę. Oto moje, bardzo subiektywne, odczucia PO…

Okładka w porządku, choć bez fajerwerków. Bardzo lubię nową szatę graficzną Fabryki Słów, udało im się unowocześnić stary design, jednocześnie nie tracąc związku z duchem czegoś, co jest już ich marką, rozpoznawalną na księgarskich półkach momentalnie.

Głównym i zarazem właściwie jedynym bohaterem książki jest żołnierz USArmy, Adam Sawyer. Poznajemy go w chwili, gdy obejmuje służbę w podziemnym centrum wyrzutni rakiet, gdzieś pod powierzchnia Kalifornii. Towarzyszy mu Susan, wspólnie tworzą obsługę punktu systemu obrony rakietowej. Nazywają się Aniołami Zagłady, bo to przecież w ich rękach spoczywają losy planety. Odkąd USA nie ma monopolu na broń nuklearną, wszyscy zdają sobie sprawę, że wojna atomowa zagraża całej ludzkości.

Stało się najgorsze, Ameryka została zaatakowana, przez Rosję i Chiny jednocześnie, musi odpowiedzieć ogniem. Adam nie ma wątpliwości, pomaga nawet Susan uporać się z głosem sumienia (swoją drogą bardzo mi się podobała teoria plutonu egzekucyjnego – na tuzin strzelców, tylko trzech, czterech strzela ostrą amunicją i żaden nie wie, czy to akurat on zabił). W kilka minut życie na powierzchni ziemi przestało istnieć. Najnowsze bomby to trineutrino, niszczące wszystkie formy życia, ale pozostawiające infrastrukturę w całości. Adam otwiera tajne instrukcje na wypadek wojny i dowiaduje się o projekcie Arka, który ma zapewnić przetrwanie ludzkiego gatunku – kilka tysięcy wybrańców spędzi najbliższą dekadę w hibernacji w bunkrach na terenie Stanów. Będą mieli zapasy, nasiona roślin i w ogóle wszystko do odtworzenia życia. Zważywszy na sytuacje, przyszłość rysuje się niemalże w różowych barwach.

Coś jednak idzie źle, maszyny szwankują. W trzy lata po wojnie Adam zostaje wybudzony, aby odkryć, że Susan nie żyje. Zostaje sam. Aby przetrwać musi przedostać się na Wschodnie Wybrzeże, gdyż to tam znajduje się centrum programu Arka. Zaczyna podróż przez wymarłą Amerykę…

Bardzo, bardzo ciekaw byłem, jaka też ta podróż będzie. Dostajemy przecież wizję kompletnie wyludnionego ogromnego kraju - miasta widma i wszelkie dobra, które nagle stały się kompletnie bezużyteczne. Nie ma też nikogo, z kim można by je spożytkować. Przyznaję, autor przekonał mnie do kupienia swego pomysłu. To naprawdę brzmi w środku głowy, coś w nas porusza i sprawia, że zaczyna wciągać.

Chcę zapewnić każdego, że Samotność Anioła Zagłady czyta się naprawdę dobrze, mimo braku dialogów. Opisy są dość zwięzłe i ciągle posuwają akcję do przodu, nie ma właściwie dłużyzn. Można oczywiście narzekać na poziom niektórych żartów lub nieco pogmatwane rozważania na temat wyboru jakieś trasy, ale to tylko jakieś pomniejsze potknięcia. Nie spotkałem błędów także w opisach lokacji, możemy dokładnie zobaczyć wszystko, dokładnie tam, gdzie jest (było???).

Krótko mówiąc, to dobra książka. Moim zdaniem najlepsza w dorobku tego autora. Polecam nie tylko fanom postapokaliptycznych wizji.

 
Autor: Krzysztof „daft_count” Mroczko
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski
 

Samotność Anioła Zagłady


Tytuł: Samotność Anioła Zagłady
Autor: Robert J. Szmidt
Wymiary: 125 x 195 mm
Liczba stron: 336
Oprawa: miękka
Seria: Asy polskiej fantastyki
ISBN-13: 978-83-7574-114-8


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Listopad 2009
Cena  
28.99 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
75%
 
Ocena końcowa: 75%
 

 


 
05-02-2010, 14:07 | Sharn | Komentarzy w sumie: 1070
Ulalala. Ja zabieram się za Anioła zaraz jak skończę Wylęgarnię #2, ale już mi cieknie ślinka.
Wyczekujcie drugiej recenzji.


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.