Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Heroes & Generals

Jeśli tak jak ja lubisz klimat II wojny światowej to koniecznie zainstaluj tę grę! Jestem pewien, że się na niej absolutnie nie zawiedziesz.

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Wojny Świata Wynurzonego #3: Nowe Królestwo - recenzja
18-02-2009, 10:00 | 2985 x przeczytano | husieu

Wojny Świata Wynurzonego to seria powieści fantasy kierowana do młodzieży. Autorka, Licia Troisi, jest wielką „gwiazdą” włoskiej literatury, a jej cykl z 2004 roku – Kroniki Świata Wynurzonego – ma doczekać się adaptacji filmowej. Pisarka czerpie inspiracje ze świata pop kultury, np. z gier komputerowych, poza tym mówi o sprawach ważnych dla młodzieży (miłość, przyjaźń, konflikt z rodzicami). Wszystko to, ubrane w kostium fantastyki, zadecydowało o sukcesie serii.

Nowe Królestwo to powieść wieńcząca cykl. Bohaterom przyjdzie ostatecznie zmierzyć się z niebezpiecznym wrogiem. Sekta Zabójców pragnie wskrzesić Tyrana, co oznaczałoby koniec Świata Wynurzonego. Naprzeciw podłym planom sił zła i nienawiści wystąpi niepozorna, młodziutka dziewczyna – wojowniczka Dubhe.

Wspomniana wyżej główna bohaterka jest tak zwanym Dzieckiem Śmierci. W dzieciństwie wyznaczono jej rolę mordercy. Dubhe znalazła się w szeregach Gildii Zabójców i to właśnie owa Sekta zahartowała dziewczynę w boju, uczyniła z niej narzędzie śmierci i zniszczenia. Na wojowniczkę nałożono pieczęć, powodującą „rozrastanie się najnikczemniejszych instynktów oraz wynoszenie na powierzchnię pragnienia krwi”. Bohaterka wcale jednak nie chce zabijać, jej jedynym celem w życiu jest zdjęcie klątwy oraz zemsta na Gildii Zabójców.

Fabuła Nowego Królestwa opowiadana jest z perspektywy kilku osób. Urozmaiceniem treści miały być również dygresje o przeszłości bohaterów. Wtrącenia te, moim zdaniem, są zbędne i doprowadzają do przerysowań. Czytelnik mógłby sam domyślić się wielu spraw. Kiedy wszelkie niedopowiedzenia są wyjaśniane, historia traci swoją głębię.

Ponadto, treści książki zdają się być nieco zmodyfikowaną historią, opowiedzianą w drugim tomie. Podobnie jak w Dwóch wojowniczkach, bohaterowie parami wyruszają w podroż. Równolegle śledzimy poczynania Dubhe z Theaną, Ido z Sanem, Sennara z Lonerinem. Treści były mniej ekscytujące, bo już raz przeżywaliśmy analogiczne perypetie.

Główne bohaterki w trzecim tomie są wyjątkowo nieudolne. Brak im siły, są bezradne, poniewierane, wpadają w żałosne tarapaty. Brakowało im wyrazistości. Losy dziewczyn nie intrygowały i nie przykuwały mojej uwagi.

Nowe Królestwo jest typową powieścią fantasy, ale jednocześnie opowieścią o zwykłych ludzkich sprawach. Bohaterowie doświadczają uczuć bezradności i osamotnienia, bywają zakochani, maja złamane serca, dzielą się z nami swoimi żalami do rodziców, poszukują zrozumienia i przyjaźni. Jest to rzeczywistość bliska i znajoma dla młodszego czytelnika. Książka może się podobać i może fascynować, jednak ja czułam niedosyt i uważam, że ostatni tom nie wzniósł się ponad przeciętność; nie takiego zwieńczenia cyklu oczekiwałam.


Autorka: Urszula „husieu” Jakuć
Redakcja: Michał „Wiewiór” Musiał

Dziękujemy wydawnictwu Videograf II za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


Wojny Świata Wynurzonego #3: Nowe Królestwo


Tytuł: Wojny Świata Wynurzonego #3: Nowe Królestwo
Autorka: Licia Troisi
Tytuł oryginalny: Guerre del Mondo Emerso: Un nuovo regno
Tłumaczenie: Zuzanna Umer
Liczba stron: 456
Wymiary: 140 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7183-584-1

Zobacz recenzję: Wojny Świata Wynurzonego #1: Sekta zabójców
Zobacz recenzję: Wojny Świata Wynurzonego #2: Dwie wojowniczki


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Styczeń 2009
Cena  
34.50 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
65%
 
Ocena końcowa: 65%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.