Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Wojny Świata Wynurzonego #3: Nowe Królestwo - recenzja
18-02-2009, 10:00 | 3024 x przeczytano | husieu

Wojny Świata Wynurzonego to seria powieści fantasy kierowana do młodzieży. Autorka, Licia Troisi, jest wielką „gwiazdą” włoskiej literatury, a jej cykl z 2004 roku – Kroniki Świata Wynurzonego – ma doczekać się adaptacji filmowej. Pisarka czerpie inspiracje ze świata pop kultury, np. z gier komputerowych, poza tym mówi o sprawach ważnych dla młodzieży (miłość, przyjaźń, konflikt z rodzicami). Wszystko to, ubrane w kostium fantastyki, zadecydowało o sukcesie serii.

Nowe Królestwo to powieść wieńcząca cykl. Bohaterom przyjdzie ostatecznie zmierzyć się z niebezpiecznym wrogiem. Sekta Zabójców pragnie wskrzesić Tyrana, co oznaczałoby koniec Świata Wynurzonego. Naprzeciw podłym planom sił zła i nienawiści wystąpi niepozorna, młodziutka dziewczyna – wojowniczka Dubhe.

Wspomniana wyżej główna bohaterka jest tak zwanym Dzieckiem Śmierci. W dzieciństwie wyznaczono jej rolę mordercy. Dubhe znalazła się w szeregach Gildii Zabójców i to właśnie owa Sekta zahartowała dziewczynę w boju, uczyniła z niej narzędzie śmierci i zniszczenia. Na wojowniczkę nałożono pieczęć, powodującą „rozrastanie się najnikczemniejszych instynktów oraz wynoszenie na powierzchnię pragnienia krwi”. Bohaterka wcale jednak nie chce zabijać, jej jedynym celem w życiu jest zdjęcie klątwy oraz zemsta na Gildii Zabójców.

Fabuła Nowego Królestwa opowiadana jest z perspektywy kilku osób. Urozmaiceniem treści miały być również dygresje o przeszłości bohaterów. Wtrącenia te, moim zdaniem, są zbędne i doprowadzają do przerysowań. Czytelnik mógłby sam domyślić się wielu spraw. Kiedy wszelkie niedopowiedzenia są wyjaśniane, historia traci swoją głębię.

Ponadto, treści książki zdają się być nieco zmodyfikowaną historią, opowiedzianą w drugim tomie. Podobnie jak w Dwóch wojowniczkach, bohaterowie parami wyruszają w podroż. Równolegle śledzimy poczynania Dubhe z Theaną, Ido z Sanem, Sennara z Lonerinem. Treści były mniej ekscytujące, bo już raz przeżywaliśmy analogiczne perypetie.

Główne bohaterki w trzecim tomie są wyjątkowo nieudolne. Brak im siły, są bezradne, poniewierane, wpadają w żałosne tarapaty. Brakowało im wyrazistości. Losy dziewczyn nie intrygowały i nie przykuwały mojej uwagi.

Nowe Królestwo jest typową powieścią fantasy, ale jednocześnie opowieścią o zwykłych ludzkich sprawach. Bohaterowie doświadczają uczuć bezradności i osamotnienia, bywają zakochani, maja złamane serca, dzielą się z nami swoimi żalami do rodziców, poszukują zrozumienia i przyjaźni. Jest to rzeczywistość bliska i znajoma dla młodszego czytelnika. Książka może się podobać i może fascynować, jednak ja czułam niedosyt i uważam, że ostatni tom nie wzniósł się ponad przeciętność; nie takiego zwieńczenia cyklu oczekiwałam.


Autorka: Urszula „husieu” Jakuć
Redakcja: Michał „Wiewiór” Musiał

Dziękujemy wydawnictwu Videograf II za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


Wojny Świata Wynurzonego #3: Nowe Królestwo


Tytuł: Wojny Świata Wynurzonego #3: Nowe Królestwo
Autorka: Licia Troisi
Tytuł oryginalny: Guerre del Mondo Emerso: Un nuovo regno
Tłumaczenie: Zuzanna Umer
Liczba stron: 456
Wymiary: 140 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7183-584-1

Zobacz recenzję: Wojny Świata Wynurzonego #1: Sekta zabójców
Zobacz recenzję: Wojny Świata Wynurzonego #2: Dwie wojowniczki


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Styczeń 2009
Cena  
34.50 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
65%
 
Ocena końcowa: 65%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.