Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Moskwa 1941. Największa bitwa II wojny światowej - recenzja
28-01-2009, 09:35 | 4949 x przeczytano | dark kaczuszka

Jaka była największa bitwa drugiej wojny światowej? Stalingrad? Nie. Może Kursk? Bynajmniej. El Alamei lub lądowanie w Normandii? Na pewno nie. Tych którzy myślą że może chodzić o swojskie Lenino też zawiodę. Największą bitwą, jaką widział świat była niezaprzeczalnie bitwa o Moskwę w roku 1941. 7 milionów osób zaangażowanych w walki na terenie o wielkości Francji i ponad dziewięćset tysięcy ofiar po stronie zwycięzcy. Przy tych statystykach bledną wszystkie bitwy zarówno pierwszej jak i drugiej wojny światowej. Dzięki niej serce Rosji nie zostało zdobyte. Choć nie złamała ona potęgi nazistowskich Niemiec, widać to po tym, iż niemieckie wojsko dość swobodnie kontynuowało rajd w głąb ZSRR, to dała ona sygnał, iż karne, niemieckie wojsko można pokonać.

Rodric Braithwaite brytyjski dyplomata i pisarz napisał imponujące dzieło o tej bitwie. Moskwa 1941. Największa bitwa II wojny światowej to ponad 400 stronicowe dzieło, które szczegółowo opowiada o zmaganiach o stolicę ZSRR. Prócz ruchów wojsk, statystyk i tego wszystkiego, co mogą nam zaoferować inne książki historyczne o tej samej tematyce mamy tu dość obszernie przedstawione życie codzienne Moskwian.

Będąc szczerym, książka  przede wszystkim ukazuje losy najzwyklejszych ludzi przed bitwą w trakcie i po niej. Działania militarne wydają się być tylko tłem w życiu Moskwy i jej mieszkańców. I tak widzimy jak Moskwianie przygotowują się do bitwy. Widzimy początkową panikę i późniejsze masowe wstępowanie ochotników do wojska i formowanie się oddziałów pospolitego ruszenia. Gdy mówimy o bitwie o Moskwę nie sposób nie wspomnieć o pozycji Andrew Nagorskiego Największa bitwa: Moskwa 1941-1942. Wydana przez REBIS niewiele wcześniej od książki, którą mam przyjemność recenzować teraz. Ciężko więc ich nie porównywać. Różnic jest sporo. Po pierwsze książka Rodrica Braithwaite’a jest pokaźniejsza i wydaje mi się iż ładniej wydana. Jednak podstawowa jest różnica w treści. Książka Nagorskiego wydaje się bardziej rozmyta, do końca nie wiadomo o czym ona była, można przeczytać dużo o Stalinie i Hitlerze coś tam o działaniach wojennych, trochę o ludności cywilnej etc. Moskwa 1941 jest bardziej ukierunkowana, skupia się przede wszystkim na ludności cywilnej, przez co wydaje się bardziej spójna. Ta szeroko zakrojona relacja jest ukazana w rewelacyjny sposób. Pełne ironii, lekkie pióro autora sprawia, iż książkę czyta się z nieustającym zainteresowaniem.

Znak to Znak. Należy więc oczekiwać wydania na niezwykle wysokim poziomie. Tak właśnie jest. Do rąk dostajemy książkę w twardej oprawie, w środku mamy 32 strony niezwykłych zdjęć, nie brakuje w tekście przypisów, a na końcu znajduje się wykaz źródeł archiwalnych, obszerna bibliografia oraz indeks osób. Jestem zwykle uczulony na tego rodzaju dodatki, jednak tym razem nie mam się do czego przyczepić.

Nie pozostaje mi nic innego jak polecić to kompleksowe dzieło na temat największej bitwy w historii. To, iż tematem przewodnim Moskwy 1941 są zwykli ludzie, dodatkowo zwiększa jej wartość. Serdecznie polecam!


Autor: Piotrek „dark kaczuszka” Krzystek
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Znak za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


Moskwa 1941. Największa bitwa II wojny światowejTytuł: Moskwa 1941. Największa bitwa II wojny światowej
Autor: Rodric Braithwaite
Tytuł oryginału: Moscow 1941
Liczba stron: 420
Oprawa: twarda z obwolutą
Wymiary: 150 x 235 mm
ISBN: 978-83-240-1030-1

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Październik 2008
Cena  
59.00 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
95%
 
Ocena końcowa: 95%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.