Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Trylogia Czarnych Kamieni #1: Córka Krwawych - recenzja
23-01-2009, 14:01 | 4316 x przeczytano | husieu

W Mrocznym Królestwie, kreowanym przez Anne Bishop w Trylogii Czarnych Kamieni, dominującą płcią jest żeńska. Władzę sprawują tu bezlitosne i okrutne Czarownice o sadystycznych skłonnościach. O randze postaci i jego umiejętnościach magicznych decydują posiadane kamienie, a im ciemniejszą mają barwę - tym lepiej. Autorka Córki Krawych podkreśla, że trylogia wykluła się z ciemnej strony fantazji, mrocznych fascynacji i pragnień.

Początkowo trudno jest zrozumieć zasady rządzące światem Krwawych, gdyż Anne Bishop podaje jedynie strzępki informacji o Królestwie oraz panujących prawach i zależnościach. Wkrótce jednak wszystko zaczyna się układać w efektowną całość. Mroczne Królestwo uwodzi czytelnika, jest coś zmysłowego w opisywanej rzeczywistości. Wszechobecny mrok nosi tu elegancki garnitur i nasycony jest erotyzmem.

Gdy poznajemy Córkę Krwawych (Jaenelle), okazuje się, że jest ona nieco naiwną dziewczynką, która nie rozumie potęgi swojej mocy, zdolności używa instynktownie. Jej pojawienie się było jednak zapowiedziane, zgodnie z przepowiednią mała czarownica może zagrozić panującej Królowej. Nikt nie może się równać z magiczną potęgą Jaenelle, zwłaszcza, że jej ojcem i nauczycielem jest sam Wielki Lord Piekła.

Fabuła Córki Krwawych jest ciekawie prowadzona, książka wyróżnia się malarskością wizji. Autorka uzyskuje prawdziwie magiczny klimat, opisywana rzeczywistość jest barwna i intrygująca.

Postaci, kreowane przez Anne Bishop, są wyraziste i fascynujące. Interesujące są zwłaszcza kreacje mężczyzn. Uskrzydleni Krwawi są arystokratycznie przystojni, jest w nich też coś z dzikiego kota. We wszystkich bohaterach jest głębia i pewien tragizm. Płeć męska nie ma łatwo w Mrocznym Królestwie. Krwawi noszą złote Pierścienie Posłuszeństwa na organach, są zmuszani do zaspokajania erotycznych pragnień Czarownic (tak jest na przykład z Daemonem, słusznie zwanym też Sadystą). Zasady rządzące tym światem są  dosyć pokręcone, jednak jest coś intrygującego w tej perwersji. Równie soczyste i dwuznaczne jest poczucie humoru autorki.

Wszystkie okładki trylogii są niesamowite, choć grafika na Córce Krwawych może wprowadzać w błąd. Gdy pierwszy raz zobaczyłam ową książkę, skojarzyłam ją z powieścią młodzieżową, a nic bardziej mylnego. Lektura obfituje w wyszukane erotyczne podteksty, sceny sadomasochistyczne, tortury polegające na wycinaniu organów męskich, czy wątki homoseksualne.

Córka Krwawych to powieść o intrygach i namiętnościach, dużo tu pasji i emocji. Gdy wkroczysz w ten mroczny świat, nie będziesz mógł się oderwać, ta rzeczywistość jednocześnie fascynuje i niepokoi. Trylogia zaczyna się świetnie, z niecierpliwością czekam na kolejne tomy!


Autorka: Urszula „Husieu” Jakuć
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu INITIUM za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


Trylogia Czarnych Kamieni #1: Córka KrwawychTytuł: Trylogia Czarnych Kamieni #1: Córka Krwawych
Autorka: Anne Bishop
Tytuł oryginału: Daughter of the Blood
Tłumaczenie: Jakub Szacki
Oprawa: miękka
Liczba stron: 368
Seria: Czarne Kamienie
ISBN: 978-83-927322-0-4


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Październik 2008
Cena  
39.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
95%
 
Ocena końcowa: 95%
 

 


 
23-01-2009, 14:47 | Sharn | Komentarzy w sumie: 1071
Faktycznie, patrząc na okładkę spodziewałem się fantasy dla młodzieży, a tu niespodzianka. Trzeba będzie zakolejkować książkę do przeczytania na emeryturze, bo teraz żywcem nie ma czasu ;]


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.