Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Powstanie '44 - recenzja
05-01-2009, 11:20 | 5105 x przeczytano | dark kaczuszka

Czym było Powstanie Warszawskie w roku 1944 i po co ono wybuchło? Czy stanowiło symbol Polski walczącej? Może, ale czy dla symbolu ludzie idą na śmierć? A może wynikało ze zbyt porywczych charakterów Warszawiaków? Może, ale czemu aż tylu jej mieszkańców walczyło przez nieprzemyślane decyzje? A może powstanie było częścią misternego planu, który miał nie dopuścić do przejęcia w stolicy Polski władzy przez komunistów? Może. W Polsce mamy do czynienia z nieprzerwanym sporem na ten temat i w zasadzie ciężko jest nam jednoznacznie stwierdzić, czy powstanie było potrzebne czy też nie. Spierają się nie tylko historycy- na przykład mój dziadek jest zdecydowanie źle nastawiony do Powstania Warszawskiego. Nie oznacza to wcale, że jest zatwardziałym komuchem. Po prostu mógł na własnej skórze odczuć jego skutki. Mimo, że mieszkał paręset kilometrów od Warszawy, i on był świadkiem tego, jak Niemcy mścili się na ludności cywilnej za powstanie. Z drugiej strony, gdyby przewrót się udał, może udałoby się uchronić Polskę od „okupacji” komunistycznej. No, ale to już gdybanie.

Powstanie ’44, bardzo pokaźne dzieło Normana Daviesa, wielopłaszczyznowo omawia temat Powstania Warszawskiego. Nie skupia się ono jedynie na działaniach wojennych w stolicy. Dużo miejsca zajmuje obraz ludności cywilnej, czasem autor potrafi skoncentrować się na tylko jednej postaci lub niewielkiej grupce ludzi. Stara się on także wyjaśnić postępowanie mocarstw wobec powstania.

Przyznam szczerze, że mam trochę mieszane uczucia co do książki. Pod wieloma względami przewyższa ona inne, zajmujące się tą samą tematyką. Niestety, ma parę słabych punktów, w odniesieniu do których inne pozycje wydają się lepsze. Do plusów książki należy już przeze mnie wspomniane wielopłaszczyznowe podejście do tematu dzięki któremu mamy na niego szersze spojrzenie. Kolejnym plusem jest styl, w jakim autor napisał ową książkę. Nie czyta się jej jak nudnej rozprawy na temat powstania, zalewającej nas milionami dat, nic nam nie mówiącymi wykresami i natłokiem informacji, której normalny człowiek nie jest w stanie przyswoić. Powstanie’44 zostało napisane w sposób niesamowicie interesujący. Zresztą, Norman Davies zdążył przyzwyczaić swoich czytelników do tego, iż jego opowieści czyta się bardziej jak naprawdę dobrą książkę przygodową, a czasem kryminalną, niż historyczną. Niestety, ma to też swoje minusy, gdyż niektórym ludziom język autora może wydawać się niezbyt fachowy. Nie poleciłbym pozycji jako podręcznika do historii, bo i nie była wydana w takim celu. Autorowi zdarzają się niestety pomyłki (nie pierwszy raz), lecz tu nie rażą one tak, jak w niektórych jego książkach. Inne dzieła o Powstaniu Warszawskim (których dziś nie brakuje) dokładniej opisują nam działania wojenne, często posiłkują się wywiadami z ludźmi, którzy sami brali udział w walkach, co zwiększa ich wartość. No, ale przecież nie można wymagać,  by praca Daviesa przyćmiewała pod każdym względem inne pozycje. Jeszcze jedną zaletą, na pierwszy rzut oka wydającą się bez znaczenia, jest fakt, iż książka nie jest napisana przez Polaka. Dziwne? Nie do końca. Dzięki temu książka jest w stanie w jakimś stopniu obronić się przed zarzutami niepotrzebnego patetyzmu i maniery przeceniania wartości polskich powstańców. Bo po co Walijczyk ma kłamać in plus dla Polaków, mówiąc o powstaniu w obcym kraju? Prawdą jest, że Norman nie ukrywa tego, iż jest wielbicielem polskiej historii i napisał wiele dzieł, których Polska była bądź to głównym tematem, bądź znacząca częścią. Ten argument nie jest więc najmocniejszy. Warto też spojrzeć na fakt, że książka nie jest przeznaczona tylko dla nas - dla Polaków. Adresatem są też ludzie z zagranicy. Więc jest ona niejako głosem o Polsce w świecie.

Nieważne, co sądzi się o Normanie Daviesie. Czy lubi się jego sposób pisania czy nie. Czy zgadza się z jego twierdzeniami czy też nie. Książkę taką, jak Powstanie’44 po prostu warto przeczytać. Zapewniam, że będzie to prawdziwą przyjemnością

 
Autor: Piotrek „dark kaczuszka” Krzystek
Redakcja: Marta „Pasior” Albrecht

Dziękujemy wydawnictwu Znak za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


Powstanie '44Tytuł: Powstanie ‘44
Autor: Norman Davies
Tłumaczenie: Elżbieta Tabakowska
Liczba stron: 958
Oprawa: twarda
ISBN: 83-240-0459-9

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 2004
Cena  
88.00 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.