Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Heroes & Generals

Jeśli tak jak ja lubisz klimat II wojny światowej to koniecznie zainstaluj tę grę! Jestem pewien, że się na niej absolutnie nie zawiedziesz.

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Wojny Świata Wynurzonego #2: Dwie wojowniczki - recenzja
17-11-2008, 10:01 | 2870 x przeczytano | husieu

Dubhe – bohaterka znana z pierwszej części Wojen Świata Wynurzonego Licii Troisi, to Dziecko Śmierci, wprawiona Zabójczyni, choć nie do końca pogodzona ze swoim przeznaczeniem. Morderstwo popełnione w dzieciństwie zadecydowało o całym jej życiu, skazało na samotność i niezrozumienie. W pierwszej części serii pt. Sekta zabójców rzucono na bohaterkę klątwę i od tego czasu dziewczyna zmaga się z zaklętą w niej bestią – żądną krwi i śmierci.

W Dwóch wojowniczkach Dubhe po raz pierwszy zyskuje towarzysza podróży. Bohaterka wraz z czarodziejem Lonerinem ma wyruszyć  na poszukiwania legendarnego Sonnara, który to, jako jedyny, może uratować Świat Wynurzony. W pościgu za Dubhe wyrusza Rekla - „dziewczyna z głową pełną loków i miłą twarzyczką upstrzoną piegami wokół nosa”. Ta niepozorna kobietka jest w istocie bezwzględną, zaślepioną nienawiścią morderczynią.

Równolegle śledzimy losy Ido. Mężczyzna musi ochronić swojego wnuka – półelfa – przed Gildią Zabójców. Sekta pragnie bowiem wykorzystać chłopca jako naczynie dla Tyrana. Historia Ido, a także jego ckliwe wspomnienia łączą treści Kronik Świata Wynurzonego i Wojen Świata Wynurzonego.

W książce Licii Troisi śledzimy dwa równoległe, nieco podobne do siebie pościgi, oraz to, co się dzieje między bohaterami. Jesteśmy świadkami ewolucji i rozkwitu ich emocji. Warto tu podkreślić, że autorka pięknie pisze o elementarnych uczuciach, dobrze znanych każdemu. Relacja między Dubhe a Lonerinem jest skomplikowana, gdyż jej podłoże stanowi jednocześnie współczucie, chęć opiekowania się, wzajemna troska, ale również i nienawiść.

Pościg dodaje powieści wiele dynamizmu, jednak już w okolicy połowy książki zaczyna doskwierać monotonia owej gonitwy – Dubhe ucieka, jest łapana przez Reklę, znowu ucieka i znowu jest łapana itd… Licia Troisi uatrakcyjnia treści przez opowiadanie wydarzeń z wielu punktów widzenia (na rzeczywistość patrzymy oczami Dubhe, Hekli oraz Ido). Ponadto, atutem powieści Dwie wojowniczki jest fakt, że rozgrywa się w barwnym otoczeniu. Bohaterowie przemierzają dziką i niezwykłą puszczę, mierzą się z śmiercionośną florą i innymi mieszkańcami nieprzeniknionych kniei.

Uogólniając, mamy do czynienia z typową powieścią fantasy. Jest to książka o czarodziejach i smokach. To, co wyróżnia powieść Licii Troisi to pierwszoplanowe bohaterki. Autorka stwierdza, ze nie chce pokazywać „bohaterów typu Conan Barbarzyńca”, a pragnie dać głos twardym dziewczynom. Główne postaci w książce to drobne kobietki, silne i jednocześnie kruche, delikatne. One nie mówią, one mruczą. Poza tym doceniam szczerość stylu pisania autorki, a także jej zdolność do kreowania bohaterów prawdziwych – z krwi i kości.

Mimo, iż z całego drugiego tomu Wojen Świata Wynurzonego wynika niewiele treści, to i tak powieść w pewien magiczny sposób wciąga. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Dwie wojowniczki Licii Troisi to lekka, nieskomplikowana lektura, raczej dla niewymagających i zdecydowanie młodszych czytelników.


Autorka: Urszula „Husieu” Jakuć
Redakcja: Michał „Wiewiór” Musiał 

Dziękujemy wydawnictwu Videograf II za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


Wojny Świata Wynurzonego #2: Dwie wojowniczkiTytuł: Wojny Świata Wynurzonego #2: Dwie wojowniczki
Autorka: Licia Troisi
Oprawa: miękka
Liczba stron: 404
ISBN: 978-83-7183-583-4 

Zobacz recenzję: Wojny Świata Wynurzonego #1: Sekta zabójców


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Październik 2008
Cena  
34.50 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
75%
 
Ocena końcowa: 75%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.