Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Wojny Świata Wynurzonego #2: Dwie wojowniczki - recenzja
17-11-2008, 10:01 | 2923 x przeczytano | husieu

Dubhe – bohaterka znana z pierwszej części Wojen Świata Wynurzonego Licii Troisi, to Dziecko Śmierci, wprawiona Zabójczyni, choć nie do końca pogodzona ze swoim przeznaczeniem. Morderstwo popełnione w dzieciństwie zadecydowało o całym jej życiu, skazało na samotność i niezrozumienie. W pierwszej części serii pt. Sekta zabójców rzucono na bohaterkę klątwę i od tego czasu dziewczyna zmaga się z zaklętą w niej bestią – żądną krwi i śmierci.

W Dwóch wojowniczkach Dubhe po raz pierwszy zyskuje towarzysza podróży. Bohaterka wraz z czarodziejem Lonerinem ma wyruszyć  na poszukiwania legendarnego Sonnara, który to, jako jedyny, może uratować Świat Wynurzony. W pościgu za Dubhe wyrusza Rekla - „dziewczyna z głową pełną loków i miłą twarzyczką upstrzoną piegami wokół nosa”. Ta niepozorna kobietka jest w istocie bezwzględną, zaślepioną nienawiścią morderczynią.

Równolegle śledzimy losy Ido. Mężczyzna musi ochronić swojego wnuka – półelfa – przed Gildią Zabójców. Sekta pragnie bowiem wykorzystać chłopca jako naczynie dla Tyrana. Historia Ido, a także jego ckliwe wspomnienia łączą treści Kronik Świata Wynurzonego i Wojen Świata Wynurzonego.

W książce Licii Troisi śledzimy dwa równoległe, nieco podobne do siebie pościgi, oraz to, co się dzieje między bohaterami. Jesteśmy świadkami ewolucji i rozkwitu ich emocji. Warto tu podkreślić, że autorka pięknie pisze o elementarnych uczuciach, dobrze znanych każdemu. Relacja między Dubhe a Lonerinem jest skomplikowana, gdyż jej podłoże stanowi jednocześnie współczucie, chęć opiekowania się, wzajemna troska, ale również i nienawiść.

Pościg dodaje powieści wiele dynamizmu, jednak już w okolicy połowy książki zaczyna doskwierać monotonia owej gonitwy – Dubhe ucieka, jest łapana przez Reklę, znowu ucieka i znowu jest łapana itd… Licia Troisi uatrakcyjnia treści przez opowiadanie wydarzeń z wielu punktów widzenia (na rzeczywistość patrzymy oczami Dubhe, Hekli oraz Ido). Ponadto, atutem powieści Dwie wojowniczki jest fakt, że rozgrywa się w barwnym otoczeniu. Bohaterowie przemierzają dziką i niezwykłą puszczę, mierzą się z śmiercionośną florą i innymi mieszkańcami nieprzeniknionych kniei.

Uogólniając, mamy do czynienia z typową powieścią fantasy. Jest to książka o czarodziejach i smokach. To, co wyróżnia powieść Licii Troisi to pierwszoplanowe bohaterki. Autorka stwierdza, ze nie chce pokazywać „bohaterów typu Conan Barbarzyńca”, a pragnie dać głos twardym dziewczynom. Główne postaci w książce to drobne kobietki, silne i jednocześnie kruche, delikatne. One nie mówią, one mruczą. Poza tym doceniam szczerość stylu pisania autorki, a także jej zdolność do kreowania bohaterów prawdziwych – z krwi i kości.

Mimo, iż z całego drugiego tomu Wojen Świata Wynurzonego wynika niewiele treści, to i tak powieść w pewien magiczny sposób wciąga. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Dwie wojowniczki Licii Troisi to lekka, nieskomplikowana lektura, raczej dla niewymagających i zdecydowanie młodszych czytelników.


Autorka: Urszula „Husieu” Jakuć
Redakcja: Michał „Wiewiór” Musiał 

Dziękujemy wydawnictwu Videograf II za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


Wojny Świata Wynurzonego #2: Dwie wojowniczkiTytuł: Wojny Świata Wynurzonego #2: Dwie wojowniczki
Autorka: Licia Troisi
Oprawa: miękka
Liczba stron: 404
ISBN: 978-83-7183-583-4 

Zobacz recenzję: Wojny Świata Wynurzonego #1: Sekta zabójców


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Październik 2008
Cena  
34.50 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
75%
 
Ocena końcowa: 75%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.