Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Demony - recenzja
11-08-2008, 12:27 | 5475 x przeczytano | Sharn

Wydawnictwo Red Horse od jakiegoś czasu zaczyna stawiać na młodych autorów poruszających się w tematyce grozy. Najpierw były dwie części antologii horroru – Trupojad i Pokój do wynajęcia, gdzie zebrano prace konkursowe, potem pojawiły się Błędy Jakuba Małeckiego (jego druga książka jest już w przygotowaniu), a teraz – dokładnie w październiku pojawią się Demony Łukasza Śmigla, którego opowiadania mogliśmy znaleźć do tej pory jedynie w prasie lub internecie.

W opisie pozycji na stronie Wydawnictwa przeczytać można, że to 12 opowiadań, niczym 12 nowych odcinków Strefy Mroku. Zgadzam się z tym całkowicie, chociaż t o odcinki cyklu – każdy inny, każdy ciekawy, każdy kończący się w mniej lub bardziej, aale zarskakujący sposób. Rozrywka na całego.

Największą zaletą Demonów jest właśnie to, że mamy w nich do czynienia z ogromną różnorodnością. Niby wszystkie utrzymane w konwencji grozy, ale tematyka poruszana przez Śmigla jest niejednorodna. Od zwykłego kryminału, poprzez światy alternatywne, podróże w czasie, aż do typowego horroru z przedwiecznym Złem w roli głównej. Niektóre historie potrafią przygnębić, inne rozbawić, ale wszystkie wciągają. Chcemy poznać zakończenie każdej opowieści, bo wiemy, że przeważnie czeka nas na końcu niespodzianka. Nie ma w tych opowiadaniach nudy, autor wie dokładnie, ile zaserwować odbiorcy i kiedy przerwać.

Łukasz Śmigiel ma lekkie pióro oraz dobry styl, chociaż prosty i bez słownej ekwilibrystyki. Czasem zdarzy się drobny błąd stylistyczny, ale nie przeszkadza to żadną miarą w odbiorze. Opowiadania pisane są barwnie, tak że przed oczami przewijają nam się obrazy, niczym kadry filmu. Biorąc do ręki Demony i rozpoczynając ich lekturę, czytelnik od razu wie, że będzie to książka lekka, bez próby poruszania jakichś wyższych wartości. Ale o to właśnie w tej antologii chodzi – aby człowiek mógł spokojnie usiąść, czy to w domu czy w tramwaju jadącym do pracy i na chwilę odciążyć swój umysł od spraw codziennych. Żeby zagłębił się w opowiadania z czystą przyjemnością, licząc na dobrą zabawę. Tym właśnie raczy nas Śmigiel.

Cóż mogę dodać na końcu? Ano może tyle, że jak tylko Demony pojawią się w księgarniach (10 października), to warto po nie sięgnąć. To naprawdę dobra, lekka lektura, która dostarczy Wam wiele rozrywki. Fani Strefy Mroku i Po tamtej stronie powinni zaopatrzyć się w tę pozycję obowiązkowo. Pozostałym także polecam, bowiem dla lepszego samopoczucia potrzebne jest, aby ktoś czasami opowiedział nam historię, a może nawet 12 historii.

 
Autor: Marcin „Sharn” Byrski
Redakcja: Michał „Wiewiór” Musiał

Dziękujemy wydawnictwu Red Horse za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


DemonyTytuł: Demony
Autor: Łukasz Śmigiel
Wymiary: 125 x 195 mm
Liczba stron: 328
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-60504-64-2

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 10.10.2008
Cena  
29.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

 


 
18-08-2008, 21:02 | Łukasz Śmigiel | Komentarzy w sumie: 8
Druga część słuchowiska na podstawie opowiadania "Wesołych drzew" już na stronie wydawnictwa Red Horse: http://www.redhorse.pl/index.php?strona=aktualnosc&id=506

Zapraszam do słuchania


 
12-08-2008, 19:43 | Ardelin | Komentarzy w sumie: 189
Pozostaje tylko czekać do października... :)


 
12-08-2008, 12:42 | Łukasz Śmigiel | Komentarzy w sumie: 8
Więcej informacji znajdziecie na moim blogu http://goodstuff.bloog.pl/ Zapraszam do odwiedzin i dzięki za maile, pozdrawiam.


 
11-08-2008, 20:45 | Łukasz Śmigiel | Komentarzy w sumie: 8
Dzięki za wszelkie uwagi. Mam nadzieję, że książka sprawi sporo frajdy. Jeśli chodzi o Strefę Mroku, to moje ulubione odcinki opowiadają o płanetniku oraz o żyjących manekinach:-) Ostatnią antologią opowiadań grozy, przy której bawiłem się równie dobrze, co oglądając SM, była książkowa "999" w dwóch tomach. Warta polecenia. Pozdrawiam.


 
11-08-2008, 15:18 | Sharn | Komentarzy w sumie: 1071
No właśnie. Sam nie mogę uwierzyć. Ale najbardziej bałem się porównania wydawcy do Strefy Mroku, którą uwielbiałem jako dziecko, a później oglądałem Po tamtej stronie. I faktycznie każde opowiadanie przypomina odcinek tej świetnej serii. Ta książka nie wymaga od czytelnika, żeby myślał, zastanawiał się nad sensem istnienia. Tutaj chodzi o dobrą zabawę, odprężenie i to się Śmiglowi udało.


 
11-08-2008, 13:04 | Wiewiór | Komentarzy w sumie: 942
Lekko o demonach? Jakoś nie mogę uwierzyć ;-) Ale jeśli to prawda, to będę musiał spróbować ;]


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.