Valkiria Network - Artykuły > Literatura > Recenzje > www.1939.com.pl - recenzja

http://valkiria.net/index.php?type=review&area=42&p=articles&id=14042


Strona startowa > Artykuły > Literatura > Recenzje >

www.1939.com.pl - recenzja
15-04-2008, 13:26 | 7518 x przeczytano | ARTUT

Okładka książki Marcina Ciszewskiego pt. www.1939.com.pl zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Jest estetyczna, a jednocześnie intrygująca. Zachęca od razu do zagłębienia się w lekturę. Wydawnictw SOL pod tym względem zasługuje na pochwałę, bo nie każdemu udaje się taka sztuczka.

Sama fabuła nie jest wyjątkowo oryginalna, bo pomysł był już użyty w kilku produkcjach filmowych i w innych książkach, jednakże chyba pierwszy raz pojawiła się w oparciu o nasze rodzime realia.

Autor przedstawia dziwne wydarzenia, których głównym bohaterem jest Podpułkownik Jerzy Grobicki, dowódca Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego. Jest rok 2007. Elitarna jednostka NATO ma trafić do Afganistanu. Tymczasem tajemnicze, nowoczesne urządzenie, które przysłali nam Amerykanie, przenosi żołnierzy w czasie do 1939 roku. Właśnie rozpoczęła się kampania wrześniowa i nazistowska armia przekracza granicę. Oczywiście odział dysponujący nowoczesną technologią i sporym zapasem paliwa i amunicji, nie ma zamiaru bezczynnie się temu przyglądać.

Ciszewski pisze naprawdę sprawnie. Książkę czyta się szybko i bezboleśnie. Nie brakuje w niej intrygi, która dodatkowo uatrakcyjnia tort serwowany nam przez autora. Muszę jednak przyznać, że kilka wątków zupełnie mi się nie podobało i trochę zawiodły. Nie chcąc jednak psuć zabawy czytelnikom, nie będę wnikać w szczegóły. Inna sprawa, że każdy ma swój gust i swój rozum. Być może znajdą się tacy, którzy bez zastrzeżeń połkną, co im pod nos podstawią.

Zadaniem recenzenta jest przede wszystkim ocenić książkę, czy warto ją przeczytać. Moją rolą jest bycie świnką doświadczalną, by, jeśli produkt jest wadliwy, oszczędzić cierpienia użytkownikom. Z tej próby najnowsza pozycja wydawnictwa SOL wychodzi bez większego szwanku. Warto sięgnąć po tę lekturę. Nikt nie powinien nastawiać się na bestseller, ale na ciekawe czytadło. Polecam szczególnie miłośnikom historii.

 
Autor: Artur „ARTUT” Machlowski
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu SOL za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.

 
www.1939.com.pl


 
Tytuł: www.1939.com.pl
Autor: Marcin Ciszewski
Oprawa: miękka
Format: A5

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
 SOL
Premiera  
 Marzec 2008
Cena  
29.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
70%
 
Ocena końcowa: 70%
 

 


 
15-04-2008, 16:52 | malisz | Komentarzy w sumie: 22
...się doczekaliśmy :)


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.