Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
MTG - Duels of the Planeswalkers 2013 - recenzja
 06-08-2012, 10:31
 Johny
 4460 x przeczytano




Fani gier karcianych od 1993 roku mogą rozkoszować się rozrywką w najlepszym wydaniu kolekcjonując talie i grając w Magic: The Gathering, jedną z najpopularniejszych karcianek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w sprzedaży. Od kilku lat twórcy MTG wydają także jej wersje elektroniczną, dającą możliwość zabawy klikając w pecetową klawiaturę i myszkę, manewrując konsolowym padem lub – od tego roku – kręcąc palcem po ekranie iPada. Przed miesiącem ukazała się najnowsza wersja gry: Magic: The Gathering - Duels of the Planeswalkers 2013. Jak się prezentuje?

Niewątpliwie Magic: The Gathering- Duels of the Planeswalkers 2013 przeznaczona jest przede wszystkim dla dwóch grup odbiorców: wielkich fanów serii oraz osób, których gry karciane już zainteresowały, ale nie na tyle, żeby wydać kilkaset złotych na nowe talie i potrzebują czegoś, co przekona ich, że jednak powinni to zrobić. MTG w wersji elektronicznej wydaje się więc jednym z elementów kampanii marketingowej firmy (kosztuje ok. 40 zł) mającej zachęcać do sięgnięcia głębiej do kieszeni i zakupienia kilku pokaźnych deków, nie oznacza to jednak, że jest to gra słaba lub nieudana. Wręcz przeciwnie.

Przede wszystkim MTG: TG-DotP 2013 naprawdę pomaga zrozumieć ideę gier karcianych, a także poznać reguły rządzące rozgrywką. Już pierwszy, wprowadzający filmik wyjaśnia podział kolorów i związany z nim podział mocy, a pierwszym pytaniem, jakie zadaje nam gra, jest to dotyczące naszej znajomości MTG. Jeśli wybierzemy poziom niezaawansowany, gra będzie pomagać nam w trakcie zabawy. Najlepiej jednak, jeśli gracz nie ma pojęcia o MTG, zacząć od samouczkia, który krok po kroku wyjaśni reguły gry oraz zaznajomi ze wszystkimi zasadami Magica.

Jak już gracz uzna, że jest z MTG za pan brat, może ruszyć w podbój rozgrywki w trybie Single Player. Tutaj czeka go kampania, której formuła podobna jest do tej znanej z wcześniejszych wersji gier, niemniej, dla początkujących graczy może być wymagająca. Trzeba zaznaczyć, że AI graczy komputera stoi na wysokim poziomie i niekiedy naprawdę trzeba się nagłówkować, żeby pokonać przeciwnika. Jest tak zwłaszcza w nowym trybie Wyzwania, którego specyfika tkwi w tym, że, aby go ukończyć gracz musi uporać się z pewną konkretną, zwykle niełatwą, zagadką. Ukończenie danego poziomu daje możliwość odblokowywania nowych talii kart, które używać można w kolejnych etapach. Warto tutaj nadmienić, że wciąż nie ma możliwości dowolnego układania deków, o co wielokrotnie dopominali się gracze. Wynika to zapewne z chęci ułożenia gry na wzór rozgrywki turniejowej, w której to gracze otrzymują talie „z góry”, a także (a może przede wszystkim) ze wspomnianego już marketingowego charakteru gry, która ma przecież zachęcać do nabycia, a nie zastępować zakupu i zabawy rzeczywistymi taliami.

Zarówno samouczek, jak i tryb Single Player są zaledwie treningiem i rozgrzewką przed prawdziwą rywalizacją, jaka czeka na graczy w trybie rozgrywki sieciowej. To tutaj tak naprawdę można przetestować swoje umiejętności i sprawdzić, czy świat gier karcianych może być naszym drugim domem. Zabawa w sieci w kilku opcjach (każdy na każdego, kooperacja i Planechase) lub wraz ze znajomym przed ekranem telewizora dostarczy z pewnością wielu godzin bardzo interesującej rozrywki.

Jeśli chodzi o interfejs i grafikę to gra prezentuje się przyzwoicie. Jedno i drugie skonstruowane jest tak, aby ładnie wyglądać i nie przeszkadzać graczom w zabawie. Poprawiono błędy obecne we wcześniejszych wersjach, a także wprowadzono kilka „upiększeń”, ale – umówmy się – to wciąż gra karciana, a więc nie musi olśniewać grafiką 3D w HD…

Magic: The Gathering- Duels of the Planeswalkers 2013 to gra solidna, dobra, a więc spodoba się każdemu fanowi elektronicznych gier karcianych. Niestety, nie różni się w sposób znaczący od wcześniejszych wersji, a więc może zawieść graczy, którzy oczekują fajerwerków i nowości. Z pewnością zadowoli jednak największych miłośników serii, a dla początkujących graczy będzie wspaniałym wprowadzeniem w świat karcianek. Czy warto ją kupić? Jak jesteś zielony, ale ambitny to tak. Jak jesteś zakręcony na punkcie Magica to tak. Jak posiadasz inne, wcześniejsze wersje gry to, według mnie, niekoniecznie.

Autor:
Jan „johny” Lelito









Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria. Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy owocnej służby!!

* * *

BACZNOŚĆ!
W lewym menu jest dostępna sekcja "Szkolenie", w której znajdziecie podstawowe informacje na temat serwisu Valkiria Network oraz instrukcje dotyczące publikowania na jego łamach Waszych prac (wieści, artykułów itp.)

* * *
Żołnierzu! Koniecznie zaloguj się na Oficjalną Polską Stronę gry Warhammer: Mark of Chaos
* * *
Gdy zostaniesz ranny na polu bitwy, pamiętaj by wzywać Podsystem Medyczny tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia wszystkich funkcji życiowych. Nieuzasadnione wezwania będą karane!

* * *
Wrogą propagandę należy zwalczać! Do tego najlepiej nadaje się rakieta naprowadzana VX456.

* * *
Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj





Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 28

Statystyki wizyt:
Wizyty: 2932556
Dziś gości: 13
Ten miesiąc: 3089
Rekord gości: 2237
Gości wczoraj: 178