Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Dym - Pablopavo - wywiad graficzny - recenzja
 15-06-2016, 06:05
 Sharn
 2071 x przeczytano

Jakże dziwnie jest skonstruowany ten świat. Niby człowiek ze mnie światły, otwarty na otaczające go okoliczności, z drugiej zaś mocno ograniczony muzycznie. Do tego stopnia nawet, że nie kojarzę praktycznie wcale sceny polskich wykonawców (oprócz kapel z ciężkim brzmieniem) poruszających się po szerokim spektrum gatunków. Owszem, gdzieś w tyle czaszki zakołacze czasami jakieś nazwisko / nazwa, którą jestem w stanie dopasować do konkretnego utworu, ale to przypadki bardzo sporadyczne. W związku z moim nieobeznaniem tematu, do komiksu Dym podchodziłem z dystansem i lekką niechęcią. Dlaczego?

Ano dlatego, że Dym jest graficznym wywiadem przeprowadzonym z Pawłem Sołtysem - Pablopavo - wokalistą reggae i reggamuffin (cokolwiek to znaczy), dziennikarzem muzycznym i autorem tekstów piosenek. Z góry założyłem, że album będzie nudny, bo w tematach zupełnie mi obcych i gdyby środkiem przekazu nie była powieść graficzna, pewnie przez następne lata nie usłyszałbym o takowym artyście. Jednak forma komiksu zrobiła swoje i ciekawość wzięła górę nad niechęcią.

Całość jest drogą od lat wczesnej młodości muzyka aż po czas obecny. Co ciekawe, sentymentalna podróż do dziecięcych wspomnień urzeka od samego początku, kręcąc łezkę wszystkim czytelnikom w średnim wieku. Przykład Pawła Sołtysa z przełomu zmian ustrojowych mógłby być szablonem młodości wielu obecnych 40-latków, którzy spędzali swoje dzieciństwo głównie na podwórku, a nie przed ekranem komputera / tableta / telefonu. Później oczywiście pojawiają się wybory i artysta podąża swoją, indywidualną ścieżką, która poprowadzi go przez całe życie, ale odnaleziony "wspólny mianownik" na początku lektury sprawił, że moja nieufność do albumu stopniała w mgnieniu oka.

Na blisko 200 stronach obserwujemy artystę nie tylko w różnych sytuacjach życiowych, wydarzeniach ważnych i ważniejszych, które doprowadziły do teraźniejszości, ale także możemy poruszać się w kłębowisku myśli, spowitych tytułowym dymem w środku jego głowy. Twarda rzeczywistość miesza się z  filozoficznymi rozważaniami, ukazując wrażliwość autorską Pablopavo. Przez kolejne stronice przewijają się teksty utworów samego artysty lub takie, które wywarły na niego wpływ. Od czasu do czasu na poszczególnych kadrach miga obrazek z przeprowadzanego wywiadu, na którym oprócz bohatera rozmowy można dojrzeć twórców komiksu. Całość skleja się w idealną kompozycję.

Kunszt twórczy Marcina Węcławka (scenariusz) i Marcina Podolca (rysunki) jest bezdyskusyjny. Autorzy serwują wizję, po której czytelnik płynie z odrobiną sentymentu, szczyptą "haju" i dużą ilością zaciekawienia. Utrzymane w kolorze sepii rysunki, z kreską przypominającą czasami twarze w starszych japońskich bajkach, doskonale obrazują wydarzenia opowiadane na poszczególnych stronach. Duża ilość kadrów wtłacza w czytelnika emocje, dźwięki i wszelkie zmiany za pomocą tła, które zdaje się żyć własnym życiem. Na kolejno obracanych kartkach, oglądanych z pełną uwagą, cały czas coś się dzieje - od początku, aż do samego końca, bez chwili wytchnienia.

Album sprawia naprawdę niesamowite wrażenie, zarówno pod względem przekazu treści, jak i formy jej zobrazowania. Fani twórczości Pawła Sołtysa muszą sięgnąć po to dzieło bezdyskusyjnie i obowiązkowo, bez żadnych wymówek. Miłośnicy komiksów także nie powinni przechodzić nad Dymem obojętnie, niezależnie czy kojarzą o kim w ogóle traktuje brany właśnie do rąk album (przecież na naukę i poszerzanie horyzontów nigdy nie jest za późno). Pozostałym zaś polecam z czystym sumieniem, bo to kawał porządnie wykonanej i wciągającej pracy.


Autor: Marcin "Sharn" Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: Dym
Scenariusz: Marcin „Flint” Węcławek
Rysunki: Marcin Podolec
Objętość: 192 strony
Format: 165 × 230 mm
Oprawa: miękka
Papier: Amber Graphic
Druk: kolorowy
Wydawca: Karrot Kommando i kultura gniewu
ISBN: 978-83-64858-32-1

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Kwiecień 2016
Platforma  
Cena  
49.90 PLN
Kategoria  
 Komiks
 

Ocena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

* * * * *

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria. Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy miłego dnia!


* * * * *

Kwatermistrz poleca!

Hajda na Dzikie Pola!
Złap Waszmość za szablę i ruszaj z nami na Dzikie Pola. To już druga edycja najbardziej sarmackiej gry na świecie!

* * * * *

Arena Gier do ataku!

Zachęcamy do odwiedzin w naszym nowym terminalu o kodowym oznaczeniu Arena Gier, w którym znajdziecie informacje o grach komputerowych i tematach pokrewnych

gry.valkiria.net


* * * * *

Kwatermistrz poleca!

Jeszcze dziś zamów nową Neuroshimę 1,5! Nie czekaj na apokalipsę!


* * * * *

Żołnierzu! Dokonując zakupów w V-Sklepie i niezależnych placówkach handlowych rozmieszczonych w całej Galaktyce nie zapominaj o wiernych sojusznikach Militarnej Sieci Valkiria!

Alianci Valkirii
Intel Polska
Cinema City
HP


Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 26

Statystyki wizyt:
Wizyty: 2932556
Dziś gości: 13
Ten miesiąc: 3089
Rekord gości: 2237
Gości wczoraj: 178

Sojusznicy