Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Vreckless Vrestlers - recenzja
28-01-2016, 16:28 | 5470 x przeczytano | Sharn
Lubicie mieć, potocznie mówiąc, "zryty beret"? Ogarnia was czasem chęć na obcowanie z czymś totalnie absurdalnym, tak "odjechanym", że aż "zajefajnym"? Jeżeli tak, to powinniście sięgnąć po Vreckless Vrestlers Łukasza Kowalczuka, wydane przez Kulturę Gniewu...

Odległa przyszłość. Świat żyje zawodami zapaśniczymi, do których zawodników dobiera The Manager - podróżnik w czasie i przestrzeni - kompletujący najgorszych degeneratów z całego wszechświata. Zmierzą się oni w walce na ringu, gdzie jedyną zasadą jest totalny brak zasad, a nagrodą będzie pojedynek z Bullgodem - niepokonanym mistrzem wrestlingu, który dwunastokrotnie obronił już tytuł, za każdym razem dezintegrując przeciwnika.

Na ponad stu pięćdziesięciu stronach ciężko znaleźć dużo tekstu. W zasadzie jedynymi wyjątkami są prezentacje poszczególnych postaci stających w ringu. Zawodnicy nie gadają - zawodnicy walczą. A walczą tak, że każde spotkanie zapiera dech w piersiach. Pełne dynamiki i niespodziewanych efektów pojedynki przyciągają oko czytelnika i popychają go w coraz większe opary szaleństwa, by przerzuć i wypluć jako bezrozumną papkę. Nie ma tu miejsca na sentymenty, brak jakiegokolwiek klucza do rozwiązania, który z zapaśników dotrwa do końca, dlatego emocje sięgają zenitu.

Łukasz Kowalczuk przygotował swoje małe dzieło w dość ciekawy sposób - oprócz braku dialogów, w zasadzie przez cały komiks towarzyszą nam rysunki biało-czarno-zielone (może dobrze, że autor nie używa koloru czerwonego, gdyż jucha wychlapywałaby z kartek na ściany). Walki wydają się nieco chaotyczne, ale po kilkukrotnym przewertowaniu opowieści, poszczególne elementy, odkrywane za każdym razem, wskakują na miejsce. Jest mocno, jest brutalnie, jest ostro!

Oprócz fabuły - prostej niemiłosiernie, ale jakże efektownej, Vreckless Vrestlers "ubrani" są jeszcze w otoczkę marketingowej pulpy. Wylewające się z poszczególnych stron nawiązania do biznesu "okołozapaśniczego", obecnego praktycznie w każdej formie codziennego życia - od zabawek po "żarcie", wyśmiewają przywary współczesnego świata. Po emocjonujących rozgrywkach z zaskakującym finałem, czytelnik bombardowany jest okładkami niczym z zeszytów komiksowych (już w pełnym kolorze), zapowiadającymi poszczególne walki oraz rozmaitymi gadżetami, które każdy fan zapasów powinien mieć w swojej kolekcji.

Całość prezentuje się znakomicie. Opowieść graficzna Łukasza Kowalczuka potwierdza, że siłą komiksu nie muszą być świetnie skonstruowane dialogi, nie muszą to być także rewelacyjne rysunki (bo autorowi daleko do kreski wybitnych mistrzów). Liczy się pomysł, przebojowość, dynamika i odrobina szczęścia, aby porwać fanów absurdalnych historii. A jeśli do tego trafi się na miłośników niegdysiejszego programu w MTV - Zapasy na śmierć i życie, to przepis na sukces murowany. Niestety wadą jest ograniczona liczba "odjechanych" czytelników, ale to już ich problem...


Autor: Marcin "Sharn" Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Tytuł: Vreckless Vrestlers
Scenariusz: Łukasz Kowalczuk
Rysunki: Łukasz Kowalczuk
Objętość: 152 strony
Format: 148 × 205 mm
Oprawa: miękka
Papier: Amber Graphic
Druk: kolorowy
Wydawca: kultura gniewu
ISBN: 978-83-64858-17-8

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Kategoria  
 Komiks
Platforma  
Cena  
44.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
 

 


 
18-05-2016, 12:23 | klaudiakijora | Komentarzy w sumie: 7
Nie czytałem jeszcze nic od Kowalczuka, ale chyba będę musiał, bo ocena jest wysoka :D


 
03-02-2016, 08:37 | ARTUT | Komentarzy w sumie: 4706
Fajna kreska :)


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.