Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Najlepsi wrogowie - recenzja
01-01-2014, 10:52 | 4132 x przeczytano | dark kaczuszka

Nie trzeba być historykiem czy człowiekiem interesującym się jakoś specjalnie polityką, by wiedzieć, że stosunki Stanów Zjednoczonych i krajów Bliskiego Wschodu są bardziej niż napięte. Co jakiś czas docierają do nas informacje o kolejnych incydentach. Na przykład o tym, że jakiś niezrównoważony amerykański żołnierz zabija bądź poniża muzułmanów, a to znowu rozwścieczony tłum na Bliskim Wschodzie pali amerykańskie flagi i napada na obywateli USA. Amerykanie angażują się cały czas w sprawy Bliskiego Wschodu. Wspierają różne strony konfliktu a czasem sami są jedną z nich. Starają się za wszelką cenę „eksportować” demokracje i przede wszystkim zabezpieczyć się energetycznie, poszerzając wpływy w regionie bardzo bogatym w złoża. Dziś mam arcy ciekawy komiks, który porusza temat wzajemnych relacji między USA a Bliskim Wschodem. Nosi on tytuł Najlepsi wrogowie. W podtytule dowiemy się wszystkiego o czym będzie komiks. Brzmi on Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem. Część pierwsza 1783-1953. Autorami komiksu są Jean- Pierre Filiu oraz David B.

Jean-Pierre Filiu i David B. to twórcy pochodzący z Francji. Pierwszy jest ekspertem od spraw Bliskiego Wschodu. Drugi uznanym już rysownikiem i scenarzystą komiksowym. W jego dorobku są takie dzieła jak Uzbrojony ogród i inne historie oraz jeden z lepszych komiksów jakie miałem okazję czytać Rycerze świętego Wita.

Komiks jest pierwszym tomem opowieści o relacjach między Amerykanami a ludnością Bliskiego Wschodu. Jak można domyśleć się z podtytułu, obejmuje lata od 1783 do 1953. We wstępie jednak cofniemy się do jeszcze wcześniejszych lat, mianowicie do czasów jeszcze sprzed narodzenia Chrystusa. Ujrzymy epos o Gilgameszu. Ten dla dokończenia swojej świątyni postanowił udać się do krainy Cedrów by zdobyć drewno na dach. Krainę tę strzegł potężny demon o imieniu Humbaba. Wbrew rozkazom bogów, Gilgamesz wraz ze swoim przyjacielem Enkidu zabija demona i musi ponieść za to konsekwencje. Wstęp wprowadza ciekawy zabieg - porównuje słowa bohaterów eposu ze współcześnie żyjącymi amerykańskimi politykami, oraz zdjęcie Stelli Sępów ze sławnym już zdjęciem amerykańskich żołnierzy znęcających się nad więźniami w Abu Ghraib. Czytając kolejne strony opowiadania zobaczymy między innymi walki Stanów Zjednoczonych o wpływy w tamtych rejonach przez kolejne lata. Rosnące zainteresowanie ropą z tamtego, czy próby przejmowania władzy. 

Przyznam, że komiks zrobił na mnie całkiem spore wrażenie. Dość duża ilość faktów jest przedstawiona w taki sposób, że nie nudzi czytelnika, a takiego jak ja może dodatkowo zainteresować. Czyta się bardzo ciekawie, a przy okazji takiej lektury naprawdę sporo można się dowiedzieć o relacjach Stany Zjednoczone - Bliski Wschód. Niezwykle intrygująca jak zawsze w przypadku komiksów Davida B. jest kreska. Komiks rysowany jest niemal w identycznym stylu jak chociażby wspomniani już wcześniej Rycerze świętego Wita i trudno nie mieć skojarzeń  z tym dziełem. Wszystko rysowane jest na czarno-biało, zwykle w sposób bardzo symboliczny. Trzeba przyznać, że komiks ma swój interesujący klimat.

Bardzo chciałbym polecić wszystkim czytelnikom ten komiks. Nie tylko tym którzy zainteresowani są polityka czy historią. Czyta się go z niesłabnącym zainteresowaniem, a przy okazji można dowiedzieć się ciekawych rzeczy.

Autor: Piotr „dark kaczuszka” Krzystek
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Tytuł: Najlepsi wrogowie
Autor: Jean-Pierre Filiu, David B
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: Październik 2013
Cena: 39,90 zł

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.