Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Tytus, Romek i A'Tomek jako warszawscy Powstańcy 1944, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani - recenzja
17-12-2009, 12:23 | 3297 x przeczytano | Kaiou

Tytus, Romek i A'Tomek to jeden z najważniejszych kamieni milowych polskiego komiksu. Przygody rezolutnej małpy i opiekujących się nią dwóch harcerzy czytali najpierw dziadkowie, później rodzice, na końcu dzieci. Teraz te dzieci czytają swoim pociechom perypetie sympatycznych postaci. Komiks, który debiutował w latach 50-tych na łamach legendarnego Świata Młodych stał się niemal ikoną polskiej popkultury. Jak twierdził sam autor, seria ucząc bawi, a bawi ucząc - na dodatek nawet wśród przeciwników sztuki komiksowej w Polsce ciężko znaleźć kogokolwiek, kto powiedziałby złe słowo o tej serii. Wszystko co dobre ma jednak swój koniec - tym razem bowiem nakładem wydawnictwa Prószyński Media ukazał się ostatni album tego giganta (choć już od niemal dziesięciu lat Papcio Chmiel - jak zwykle nazywa się autora - twierdzi, że danego roku stworzy ostatnią książeczkę - zatem mamy już prawie dziesięć ostatnich).          

Album ten jest oryginalny pod kilkoma innymi względami - przede wszystkim nie jest to komiks w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jest to zbiór kilkudziesięciu jednostronicowych wielkich plansz z dodanym tekstem wyjaśniającym tło zdarzeń i ogólną sytuację panującą na ilustracji. Jest to dość odważny eksperyment, choć chyba można go uznać za udany. Nawiązuje bowiem formą do protokomiksów takich jak choćby Przygody Koziołka Matołka - cofając się w czasie zarówno fabularnie, jak i samą formą przekazu.           

Każda strona to osobny epizod Powstania - pokazujący dramat tamtych zdarzeń, odwagę ludzi oraz to, jak je widzieli sami powstańcy. We wszystko to wplątują się Tytus, Romek i A'Tomek, którzy będąc harcerzami i patriotami dołączają do walk, jednak starając się poradzić sobie z sytuacją na własny sposób. Stają też wobec nowych zagrożeń - do tej pory komiksy o Tytusie były bowiem dość "łagodne", natomiast na kartach najnowszej księgi broń, bombardowania i nienawiść są stałymi bywalcami. Papcio Chmiel podkreśla, że wreszcie spełniło się jego marzenie - umieszczenie postaci w Powstaniu, w którym sam brał udział. Dzięki temu mógł zaprezentować młodszym czytelnikom okrucieństwo wojny.           

Co więcej - wydawca chcąc podkreślić rangę ostatniego (zapowiedzianego) dzieła Papcia Chmiela zaproponował też świetną oprawę - album jest bowiem wydrukowany w wielkim formacie, z twardą okładką i na rewelacyjnej jakości papierze. Co trzeba też zaznaczyć - jak za taką oprawę cena jest dość niska i inni wydawcy mogliby nauczyć się czegoś na tym przykładzie.

Tytus, Romek i A'Tomek jako warszawscy Powstańcy 1944 jest świetnym zwieńczeniem tak zasłużonej dla polskiego komiksu serii. Z jednej z strony jest komiksem, z drugiej albumem z ilustracjami. Do tego jakość wydania budzi szacunek i sprawia, że dzieło to jest pozycją z kategorii "musisz mieć" każdego fana Tytusa.


Autor: Paweł „Kaiou” Olejniczak
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Prószyński Media za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Tytus, Romek i A'Tomek jako warszawscy Powstańcy 1944, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowaniTytuł: Tytus, Romek i A'Tomek jako warszawscy Powstańcy 1944, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani
Scenariusz: Henryk Jerzy Chmielewski
Rysunki: Henryk Jerzy Chmielewski
Wymiary: 345 x 245mm
Liczba stron: 80
Oprawa: twarda
Kategoria: Dla dzieci i młodzieży
Seria: Tytus
ISBN: 978-83-7648-149-4


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Maj 2009
Cena  
36.00 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
70%
 
Ocena końcowa: 70%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.