Valkiria Network | Galeria Koszulek | Gry komputerowe i konsolowe | Gry fabularne | Film | Literatura | Komiks | Planszówki | Karcianki | Bitewniaki | Konwenty
Oneiros - Świat Mroku
  
Wykiwani - recenzja
 10-07-2009, 10:29
 Kaiou
 413 x przeczytano

"The Tricks" było jednym z wielkich objawień muzycznych na scenie rockowej. To zespół, który w ekspresowym tempie dotarł ze swoimi przebojami na szczyty list przebojów zdobywając liczne rzesze fanów, a sami muzycy stali się niemal bożyszczami. Tym większe zaskoczenie fanów, kiedy zespół po krótkim okresie działalności rozpadł się, a każdy z artystów zaczął działalność solową. Jednym z nich był twórca piosenek, a zarazem wokalista - Ray Beam, główny twórca sukcesu "The Tricks".          

Minęły już cztery lata od kiedy wydał swój pierwszy solowy album i cztery lata odkąd posucha panuje nie tylko w sklepach, lecz również w jego wyobraźni. Ray stracił całą wenę i mimo desperackich prób nie jest w stanie wymyślić żadnych ciekawych utworów. Zawiedzeni fani tracą już powoli nadzieję na to, że ich idolowi uda się powrócić na scenę. Wszystko potoczyłoby się po równi pochyłej, gdyby nie przypadkowe spotkanie Raya z jedną z pracownic jego biura - Lily. Okazuje się, że to krótkie spotkanie zainspirowało wyczerpanego twórcę i przywróciło mu swobodę tworzenia. To jedno z wielu przypadkowych zdarzeń, jakie zmieniają czyjeś życie…

Wykiwani to pierwszy w Polsce, a trzeci w ogóle, album Alexa Robinsona - jednego z królów amerykańskiego komiksu obyczajowego. Mnogość wątków, ich poziom skomplikowania oraz wartka fabuła świadczą, że takie określenie nie jest przesadą. Autor w umiejętny sposób splata to, co na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać nie ma na siebie wpływu. W piękny sposób obrazuje, jak urywki życia ludzi mogą wpływać na innych, w drastyczny sposób zmieniając ich sytuację życiową bądź spojrzenie na świat. Komiks nie jest bynajmniej jednostronny - przedstawia zarówno plusy jak i minusy w życiu bohaterów, a dzięki ukazaniu ich wad i zalet uzyskuje efekt "głębokości" postaci, które wydają się normalnymi, czującymi istotami. Robinson w żaden sposób nie wartościuje ich zachowań, pokazuje je z zimnych wyrachowaniem, ocenę pozostawiając czytelnikowi.           

Fabuła prowadzona jest przez autora bardzo konsekwentnie i z rozmysłem, dążąc do finałowej kulminacji i rozwiązania akcji. Ta konsekwencja widoczna jest niemal w każdej scenie i na każdym kroku - bohaterów splatają coraz silniejsze więzy, a całość dąży do momentu, kiedy ich losy wreszcie się zetkną w nierozerwalny sposób. Jednak i tutaj autor nie siada na laurach i nie każdy będzie w stanie przewidzieć zakończenie, choć można by się takowego spodziewać już od dość wczesnych faz historii.           

Nie tylko fabuła stanowi siłę Wykiwanych. Robinson pokazując z pozoru proste wydarzenia posługuje się niezwykle subtelnym językiem komiksu. Z wielką rozwagą i wyczuciem używa środków stylistycznych, które w świetny sposób oddają nie tylko naturę dziejących się zdarzeń, lecz również idealnie dopasowują się do charakterów postaci. Jest to element, który w jeszcze większym stopniu pozwala zrozumieć motywy ich działań, współczuć im, czy poczuć pewną empatię. Wszystko to z zachowaniem świadomości, że są to tylko postaci zmyślonej historii.           

Wykiwani to niewątpliwie jedna z lepszych obyczajowych powieści graficznych jakie ukazały się na naszym rynku i śmiało może stać na półce obok takich dzieł jak Black Hole czy Blankets. Skomplikowanie fabuły idzie w parze ze skomplikowaniem formy, co sprawia że każdy, nawet najbardziej wybredny fan dobrego komiksu powinien czuć się w pełni ukontentowany. Mimo dość wysokiej ceny, Wykiwani warci są zainteresowania i z całego serca polecam ich wszelkim miłośnikom ciekawej treści i wyrafinowanych sposobów jej przekazywania.


Autor: Paweł „Kaiou” Olejniczak
Redakcja: Marcin Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Timof i cisi wspólnicy za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Wykiwani



Tytuł: Wykiwani
Scenariusz: Alex Robinon
Rysunki: Alex Robinon
Tłumaczenie: Robert Lipski
Oprawa: miękka
Wymiary: 168 X 245 mm
Liczba stron: 352
Kolory: czerń i biel

Informacje
 
Wydawca  
Premiera  
 Czerwiec 2009
Cena  
75.00 PLN
 

Głosów:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

Skomentuj
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

* * * * *

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria. Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy miłego dnia!


* * * * *

Kwatermistrz poleca!

Hajda na Dzikie Pola!
Złap Waszmość za szablę i ruszaj z nami na Dzikie Pola. To już druga edycja najbardziej sarmackiej gry na świecie!

* * * * *

Arena Gier do ataku!

Zachęcamy do odwiedzin w naszym nowym terminalu o kodowym oznaczeniu Arena Gier, w którym znajdziecie informacje o grach komputerowych i tematach pokrewnych

gry.valkiria.net


* * * * *

Kwatermistrz poleca!

Jeszcze dziś zamów nową Neuroshimę 1,5! Nie czekaj na apokalipsę!


* * * * *

Żołnierzu! Dokonując zakupów w V-Sklepie i niezależnych placówkach handlowych rozmieszczonych w całej Galaktyce nie zapominaj o wiernych sojusznikach Militarnej Sieci Valkiria!

Alianci Valkirii
Intel Polska
Cinema City
HP


Konto
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Zapomnieliście hasła taktycznego?
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-Sklepie

Warhammer FB: The Island of Blood

Warhammer FB: The Island of Blood posiada wszystko, co potrzebujesz aby...
300.00
245.00 PLN

Warhammer FB: Warhammer Paint Set

Warhammer Paint Set jest świetnym zestawem dla początkujących. Znajdziesz...
90.00
78.00 PLN

Warhammer 40000 Paint Set

Warhammer 40000 Paint Set jest świetnym zestawem dla początkujących....
90.00
78.00 PLN

LOTR SBG: Lord of the Rings Paint Set

Lord of the Rings Paint Set jest świetnym zestawem dla początkujących....
90.00
78.00 PLN

VETO! #2: Warchoły i Pijanice: Zestaw dodatkowy - Do Szabel! x 24 szt.

Paczka 24 boosterów najnowszego dodatku do Szlacheckiej Gry Karcianej VETO.
265.00
240.00 PLN

VETO! #2: Warchoły i Pijanice: Zestaw dodatkowy - Do Szabel!

Najnowszy dodatek do Szlacheckiej Gry Karcianej VETO.
12.00
11.00 PLN

Posypka Citadel: Static Grass

Posypka Citadel: Static Grass to idealny materiał imitujący trawę.
27.00
23.00 PLN

Warhammer FB: Battle Magic

Warhammer FB: Battle Magic to 56 wielkoformatowych kart magii.
30.00
23.50 PLN

Warhammer FB: Warhammer Rulebook 2010

Przygotuj się do walki, szykuj się na rzeź i niekończącą się wojnę....
225.00
159.90 PLN

Citadel Shining Gold Paint Pots 12 ml

Citadel Shining Gold Paint Pots 12 ml to jeden pojemnik ze złotą farbką.
13.00
10.00 PLN




Na służbie
Żołnierze: 2
Rijel, Shinjo
Cywile: 27


Sojusznicy





Copyright © 1998-2010 Valkiria Network
Powered by Intel Servers & koobi pro 4.3.0 DREAM4 hosted by home.pl
nota prawna | reklama | pomoc
Organizacja eventów