Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Heroes & Generals

Jeśli tak jak ja lubisz klimat II wojny światowej to koniecznie zainstaluj tę grę! Jestem pewien, że się na niej absolutnie nie zawiedziesz.

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
New British Comics - recenzja
12-05-2009, 13:48 | 2703 x przeczytano | Kaiou

Ostatnimi czasy modne stają się wszelkiego rodzaju antologie komiksowe zbierające różnorakie prace w pewnym ograniczonym zakresie. Tym razem powstała inicjatywa zaprezentowania polskiemu czytelnikowi twórców brytyjskich. Jest to tym ciekawszy pomysł, że dzięki niemu powstały jednocześnie dwie wersje językowe - polska i angielska. Cały zbiorek zawiera trzynaście prac - od jednostronicowych, krótkich i zwartych historii do troszkę dłuższych - zwykle dziewięciostronicowych. Prezentują one przekrój zarówno przez wszelakie tematyki, jak i pokazują wiele rozwiązań graficznych i formalnych stosowanych przez twórców.

Głównym elementem łączącym wszystkie prace (poza czarno - białą stylistyką) jest fatalizm. Wśród zebranych prac często pojawia się wątek zagłady, śmierci oraz występku, a nieszczęśliwe zakończenia nie stanowią tutaj wyjątku. Widać to już w warstwie graficznej - prace większości rysowników są utrzymane w brutalnej, wyrazistej stylistyce, najczęściej w odpowiedni sposób ukazującej przekazywane treści. I tak - nieco szalona opowieść Brownehayes, zgodnie z charakterem historii jest narysowana nieco sarkastycznie i karykaturalnie. Natomiast Pedofil i Szczera prawda, bazując na niedomówieniach i tajemnicy będą narysowane za pomocą plam czerni i bieli, które podkreślą rządzący opowiastką klimat. Za wykonanie należy pochwalić również pracę Nelsona Evergreena, która w dojrzały sposób prowadzi czytelnika przez dziejące się zdarzenia, jednocześnie bazując na atmosferze niczym z filmów Tima Burtona.

Pod względem treściowym również panuje pełna dowolność - można tutaj znaleźć opowieści fantastyczno-naukowe, thrillery obyczajowe, historie grozy czy zahaczające o mistykę. Jeden z komiksów jest również wolnym nawiązaniem do mitologii greckiej. Nie zabraknie też historii fantasy, tak więc pełen przekrój przez tematyki prezentowane przez brytyjskich twórców powinien zadowolić każdego fana komiksu.

Podsumowując - opowieści zawarte w zbiorku nie prezentują bardzo wysokiego poziomu, jednak dają obraz ogólnych tendencji panujących w obecnym komiksie z Wielkiej Brytanii. Stanowią ciekawy przegląd zarówno przez tematykę jak i techniki graficzne. Nie pozwolą się nudzić czytelnikowi, a przede wszystkim - dadzą przeciętnemu polskiemu miłośnikowi komiksów możliwość spojrzenia na dotąd niemal nieznany w naszym kraju komiks z Wysp Brytyjskich. I już za samo to niezależnemu wydawcy należą się wyrazy uznania. Choć trzeba przyznać, że w tym momencie brakuje tu choć drobnej ilości publicystyki na temat sytuacji komiksu i ogólnych trendów w tymże kraju.


Autor: Paweł „Kaiou” Olejniczak
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Karolowi Wiśni za udostępnienie darmowych egzemplarzy do recenzji.


New British Comics #1
Tytuł: New British Comics #1
Scenariusz: Dave Thomson, Malcy Duff, Peter Rogers, Dan White, Paul O'Connell, Daniel Locke, Caroline Parkinson, Lawrence Elwick, Rob Miller, Paul McCann, Leonie O'Moore, Nelson Evergreen, Vanessa Wells
Rysunki: Dave Thomson, Malcy Duff, Tom Walsh, Dan White, Paul O'Connell, Daniel Locke, Caroline Parkinson, Lawrence Elwick, Rob Miller, Paul McCann, Tony Hitchman, Nelson Evergreen, Vanessa Wells
Okładka: Tim Rees, Jarosław Zieliński
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały, offset
Liczba stron: 80
Format: B5
Wydawnictwo: niezależne

Informacje dodatkowe:
 
Premiera  
 Marzec 2009
Cena  
15.00 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
65%
 
Ocena końcowa: 65%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.