Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
New British Comics - recenzja
12-05-2009, 13:48 | 3053 x przeczytano | Kaiou

Ostatnimi czasy modne stają się wszelkiego rodzaju antologie komiksowe zbierające różnorakie prace w pewnym ograniczonym zakresie. Tym razem powstała inicjatywa zaprezentowania polskiemu czytelnikowi twórców brytyjskich. Jest to tym ciekawszy pomysł, że dzięki niemu powstały jednocześnie dwie wersje językowe - polska i angielska. Cały zbiorek zawiera trzynaście prac - od jednostronicowych, krótkich i zwartych historii do troszkę dłuższych - zwykle dziewięciostronicowych. Prezentują one przekrój zarówno przez wszelakie tematyki, jak i pokazują wiele rozwiązań graficznych i formalnych stosowanych przez twórców.

Głównym elementem łączącym wszystkie prace (poza czarno - białą stylistyką) jest fatalizm. Wśród zebranych prac często pojawia się wątek zagłady, śmierci oraz występku, a nieszczęśliwe zakończenia nie stanowią tutaj wyjątku. Widać to już w warstwie graficznej - prace większości rysowników są utrzymane w brutalnej, wyrazistej stylistyce, najczęściej w odpowiedni sposób ukazującej przekazywane treści. I tak - nieco szalona opowieść Brownehayes, zgodnie z charakterem historii jest narysowana nieco sarkastycznie i karykaturalnie. Natomiast Pedofil i Szczera prawda, bazując na niedomówieniach i tajemnicy będą narysowane za pomocą plam czerni i bieli, które podkreślą rządzący opowiastką klimat. Za wykonanie należy pochwalić również pracę Nelsona Evergreena, która w dojrzały sposób prowadzi czytelnika przez dziejące się zdarzenia, jednocześnie bazując na atmosferze niczym z filmów Tima Burtona.

Pod względem treściowym również panuje pełna dowolność - można tutaj znaleźć opowieści fantastyczno-naukowe, thrillery obyczajowe, historie grozy czy zahaczające o mistykę. Jeden z komiksów jest również wolnym nawiązaniem do mitologii greckiej. Nie zabraknie też historii fantasy, tak więc pełen przekrój przez tematyki prezentowane przez brytyjskich twórców powinien zadowolić każdego fana komiksu.

Podsumowując - opowieści zawarte w zbiorku nie prezentują bardzo wysokiego poziomu, jednak dają obraz ogólnych tendencji panujących w obecnym komiksie z Wielkiej Brytanii. Stanowią ciekawy przegląd zarówno przez tematykę jak i techniki graficzne. Nie pozwolą się nudzić czytelnikowi, a przede wszystkim - dadzą przeciętnemu polskiemu miłośnikowi komiksów możliwość spojrzenia na dotąd niemal nieznany w naszym kraju komiks z Wysp Brytyjskich. I już za samo to niezależnemu wydawcy należą się wyrazy uznania. Choć trzeba przyznać, że w tym momencie brakuje tu choć drobnej ilości publicystyki na temat sytuacji komiksu i ogólnych trendów w tymże kraju.


Autor: Paweł „Kaiou” Olejniczak
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Karolowi Wiśni za udostępnienie darmowych egzemplarzy do recenzji.


New British Comics #1
Tytuł: New British Comics #1
Scenariusz: Dave Thomson, Malcy Duff, Peter Rogers, Dan White, Paul O'Connell, Daniel Locke, Caroline Parkinson, Lawrence Elwick, Rob Miller, Paul McCann, Leonie O'Moore, Nelson Evergreen, Vanessa Wells
Rysunki: Dave Thomson, Malcy Duff, Tom Walsh, Dan White, Paul O'Connell, Daniel Locke, Caroline Parkinson, Lawrence Elwick, Rob Miller, Paul McCann, Tony Hitchman, Nelson Evergreen, Vanessa Wells
Okładka: Tim Rees, Jarosław Zieliński
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały, offset
Liczba stron: 80
Format: B5
Wydawnictwo: niezależne

Informacje dodatkowe:
 
Premiera  
 Marzec 2009
Cena  
15.00 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
65%
 
Ocena końcowa: 65%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.