Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Mały świat Golema - recenzja
29-04-2009, 11:35 | 3375 x przeczytano | Kaiou

Po długim okresie oczekiwania, wreszcie polski czytelnik ma okazję przeczytać we własnym języku kolejny komiks niezwykle utalentowanego twórcy – Joanna Sfara. Kot Rabina jego autorstwa wielkimi literami wpisał się wśród najlepszych dzieł gatunku, po nim jednak nastąpił długi okres posuchy, przerwany przez nowopowstałe wydawnictwo Mroja Press, które zaprezentowało jedno z wcześniejszych dzieł tego autora, a mianowicie Mały świat Golema z 1998 roku.          

Historia w nim zawarta jest zbiorem krótkich przypowiastek, których ciąg logiczny miał swój początek w jednym niepozornym zdarzeniu. Zaraz po nim nastąpiła cała lawina przygód, które łączą się nie tylko ciągiem przyczynowo-skutkowym (choć ten nie zawsze występuje), ale też bohaterami. Ci również stanowią gigantyczną zaletę tego komiksu. Mimo, że często pojawiają się tylko na chwilę, są niezwykle bogatymi i pełnymi postaciami. Okazuje się bowiem, że są na tyle ciekawe, iż autor z czasem postanowił stworzyć komiksy poświęcone poszczególnym z nich. Mały świat Golema stanowi świetny punkt wyjściowy stanowiąc początek świata, w którym żyją bohaterowie.           

Mały świat Golema obfituje w wiele niecodziennych zdarzeń i równie niezwykłych rozwiązań akcji. Czytelnik, mimo że komiks nie jest szczególnie obszerny, powinien być w pełni ukontentowany zawartością. Sfar z wielkim wyczuciem łączy pozornie nie mające ze sobą związku elementy i scala je w jedną zwartą logiczną całość. Przebieg akcji ani na chwilkę nie zwolni tempa, a zaciekawienie odbiorcy ani na moment nie osłabnie. Nawet po zakończeniu lektury będzie chciał znać inne przygody występujących tutaj bohaterów.           

Postaci i ciekawy scenariusz, obfitujący w wiele nieoczekiwanych zdarzeń nie są jedynymi zaletami tego komiksu. Kolejna z nich widoczna jest już na pierwszy rzut oka - jest nią bowiem świetna kreska autora. Delikatna i zwiewna jest jednocześnie niezwykle wymowna i klimatyczna. Sfar w zależności od potrzeby przechodzi od stylu, w którym używa masę szczegółowych kresek i wysokiego stopnia skomplikowania, do momentów, gdzie rysunek jest wręcz symboliczny i składa się z plam światła bądź cienia. Robi to tak umiejętnie, że bez wątpliwości można zaliczyć Mały świat Golema do grona najlepiej narysowanych komiksów, jakie ukazały się na naszym rynku. Tym bardziej jest to fascynujące, że to jeden z wcześniejszych tworów tego autora.           

Cóż więcej pozostaje do dodania? Jest to komiks, który broni się każdym elementem - ciekawa fabuła, w której uczestniczą interesujące i pełne postaci, przedstawiona w rewelacyjny graficznie sposób powinny zadowolić nawet najbardziej wybrednego fana komiksu. Polecam zatem wszystkim miłośnikom dobrych historii obrazkowych, którzy chcieliby doświadczyć wielkiej przyjemności z lektury.


Autor: Paweł „Kaiou” Olejniczak
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Mroja Press za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


Mały świat GolemaTytuł: Mały świat Golema
Scenariusz: Joann Sfar   
Rysunki: Joann Sfar
Tłumaczenie: Magdalena Kurzyna
Oprawa: miękka
Liczba stron: 72
Wymiary: 165 x 240 mm   
Odbiorcy: Wszyscy
ISBN: 978-83-61081-99-9

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Marzec 2009
Cena  
32.00 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.