Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Oskar Ed - recenzja
11-02-2009, 10:41 | 2586 x przeczytano | Kaiou

Życie młodego chłopca nigdy nie jest łatwe. Szczególnie, kiedy cała okolica wie, że jego ojciec został zabrany przez policję i zamknięty w zakładzie odosobnienia. Życie takiego dziecka może być niezwykle samotne i smutne. W poszukiwaniu przyjaciół może posunąć się ono daleko – szczególnie, kiedy jest to dziecko wyjątkowe. Właśnie takim wyjątkowym dzieckiem jest Oskar Ed. Umiejętność ożywiania martwych obiektów z jednej strony jest darem, z drugiej jednak przekleństwem. Żyjąc razem z matką jak wyrzutkowie nie mogą sobie pozwolić na zepchnięcie w jeszcze większy stereotyp „dziwaka”. Jest to ciężkie zadanie, kiedy zwykły przedmiot może niemal w każdej chwili wykazywać oznaki życia. Dlatego wszelcy animowani przyjaciele chłopca niszczeni są przez matkę, a on znowu znajduje się za kurtyną samotności.          

Tak rozpoczyna się komiks Oskar Ed autorstwa Branko Jelinka – słowackiego twórcy komiksów i artysty. Jest to dzieło niebanalne, podejmujące trudne tematy oraz skupiające się nie tylko na tym, co widzą oczy. Akcja rozgrywa się bardziej w psychice głównego bohatera niż na ulicach przedstawionego na rysunkach miasta. Wraz z bohaterem czytelnik będzie „podróżował” przez jego niepewność i strach, by w końcu wyjaśnić wszelkie zagadki i uzyskać odpowiedzi na trudne, filozoficzne pytania. Dla Oskara Eda nie będzie to łatwe zadanie – wymusi ono zwycięstwo nad wątpliwościami i zrozumienie samego siebie. Z czasem może okazać się, że rzeczywistość wcale nie jest tym, na co wygląda, a wspomnienia mogą nie być wcale obiektywne.           

Graficznie komiks Jelinka przypomina dzieła undergroundowe z lat dziewięćdziesiątych – jednak te z najwyższej półki. Prostota kreski łączy się tutaj z pewnego rodzaju chaosem artystycznym. W obrębie jednej historii styl rysunków zmienia się kilkukrotnie – nie na tyle drastycznie, by przeszkadzać w lekturze, lecz na tyle wyraźnie, żeby podkreślić przemiany zachodzące w psychice głównego bohatera. Ascetyczne, osiągnięte za pomocą kilku kresek sugestywne obrazy momentami ustępują miejsca „rozdmuchanym” urbanistycznym widokom, które stylistyką kojarzą się z grafikami takich twórców jak na przykład Katsuhiro Otomo (Akira, Domu). Jelinek potrafi umiejętnie czerpać z różnych stylistyk komiksowych – zarówno z japońskiej widowiskowości, z europejskiej zadumy, jak i z amerykańskiego patosu. Czyni to z wprawą prowadząc czytelnika poprzez skomplikowany scenariusz dzięki wyczuciu w łączeniu treści z obrazem.           

Dzieło to łączy w sobie dojrzałość formy z pewną świeżością wykonania. Podczas lektury czytelnik wielokrotnie ma okazję się o tym przekonać, kiedy Jelinek w świadomy sposób używa niezwykle skomplikowanych zabiegów stylistycznych w samej materii komiksu, jednocześnie okraszając je uroczo przyziemnymi kwestiami bohaterów. Z jednej strony do lektury zachęca fakt, że nie jest się w stanie przewidzieć dalszego ciągu zdarzeń, z drugiej natomiast przyciąga ewidentne dążenie autora do jakiegoś – nieznanego na początku – celu. Świadczy o tym fakt, że Jelinek potrafi doprowadzić do punktu kulminacyjnego, kiedy czytelnik może zauważyć, że wszystko, co było pokazane wcześniej prowadziło go wyznaczoną ścieżką ku zrozumieniu treści i zachowań bohatera.           

Jedynym mankamentem komiksu jest język – korektorzy niestety przeoczyli kilka literówek i napisanych nie po polsku zdań. Są to jednak błędy dość nieistotne i nie przeszkadzają w lekturze. Troszkę szkoda takiej wpadki w przy tak ciekawym i dopracowanym pod każdym względem albumu.           

W efekcie, Oskar Ed okazuje się dojrzałym i kompletnym dziełem, które wydaje się być lekko undergroundową wersją mieszkanki Rorka Andreasa z Akirą Katsuhiro Otomo (którego inspiracji Jelinek nawet nie ukrywa). Dobry, ciekawy – i przede wszystkim inteligentny scenariusz wsparty umiejętnym i sugestywnym rysunkiem sprawia, że jest to naprawdę warta uwagi powieść graficzna. Odradzam każdemu, kto lubi szybką akcję i porażające efekty wizualne – tutaj tego nie ma. Są natomiast niezwykłe wrażenia natury filozoficznej, jak i zagadki stawiające umysł czytelnika w stan ciągłej gotowości. Pod tym względem powinien on przypaść do gustu wszystkim tym, którzy lubią niełatwą i dającą satysfakcję fabułę.


Autor: Paweł „Kaiou” Olejniczak
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Timof i cisi wspólnicy za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


Oskar Ed 
Tytuł: Oskar Ed
Scenariusz: Branko Jelinek
Rysunki: Branko Jelinek
Liczba stron: 272
Wymiary: 165 x 230 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-61081-28-9

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Styczeń 2009
Cena  
60.00 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.