Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Pierwsza Brygada #1: Warszawski pacjent - recenzja
26-09-2008, 06:17 | 2629 x przeczytano | Kaiou

Co by było gdyby wędrując przez Syberię Józef Piłsudski poznał Stanisława Tarkowskiego? I to gdyby ten drugi wyszedł z rozbitego latającego, metalowego balonu? I gdyby razem ze swoim czarnym kompanem – Kalim i generałem Korczyńskim działał na rzecz wyzwolenia Polski? Zapewne uznany by został za szaleńca i zamknięty w zakładzie odosobnienia. Bo i co w tym dziwnego? Wróg polityczny, który uważa, że kilku Polaków postanowiło wyzwolić swój kraj spod rozbiorów, niesamowite latające maszyny (kiedy wszyscy wiedzą, że taki obiekt wznieść się w powietrze by nie mógł) i inne wymysły w sposób ewidentny świadczą o obłąkaniu osobnika... A może...?

Co by było gdyby historia potoczyła się troszkę inaczej? Gdyby maszyny parowe osiągnęły wysoki stopień rozwoju i już na początku XX wieku możliwe było konstruowanie wielkich metalowych balonów, robotów, niesamowitych pojazdów i wielu innych maszyn? I gdyby okazało się, że bohaterowie wielu książek nie byli postaciami fikcyjnymi, a rzeczywistymi, które żyły swoim życiem?

Za pomysł i umiejętne użycie postaci zarówno historycznych jak i literackich scenarzystom Pierwszej Brygady należy się medal. Umiejscowienie ich na przełomie wieków i wplątanie w wielką polityczną aferę jest czymś, co dodaje im nowej świeżości i pozwala spojrzeć na czytane podręczniki i lektury w innym świetle. Możemy zobaczyć jak rozwinęły się znane nam postaci i kim mogły się stać. Za pomysł zdejmijmy czapki z głów.

Co się zaś tyczy grafiki... Mój pierwszy kontakt z Pierwszą Brygadą wyglądał tak, że otrzymałem go z innymi komiksami i rzucając pobieżnie okiem stwierdziłem, że musi to być jakiś dobrze narysowany komiks zachodni. Jakie było moje zaskoczenie, kiedy na okładce zobaczyłem znane nazwiska polskich twórców i zrozumiałem, że tak ciekawy graficznie album stworzyli Polacy. Gdyby tylko nie był tak silnie osadzony kulturowo w polskości, mógłby bez problemu osiągnąć na Zachodzie sukces podobny Esencji Janusza i Gawronkiewicza.           

Stronę graficzną podkreśla też jakość wydania – Kultura Gniewu pokazała, że można rodzimy komiks wydać tak, że nie powstydziłby się tego żaden wydawca. Dobry druk, świetny papier i dobrze klejona, twarda oprawa sprawiają, że patrzy się na niego z wielką przyjemnością. Jest to przysłowiowa kropka nad „i”, która dopełnia dzieła i sprawia, że całość tworzy ciekawą, wciągającą i udaną graficznie opowieść, przy której każdy – nie tylko fan steam-punk’u – powinien się dobrze bawić.

 
Autor: Paweł „Kaiou” Olejniczak
Redakcja: Marcin” Sharn” Byrski


Pierwsza Brygada #1: Warszawski pacjent


 
Tytuł: Pierwsza Brygada #1: Warszawski pacjent
Scenariusz: Krzysztof Janicz, Tobiasz Piątkowski
Rysunki: Janusz Wyrzykowski
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 978-83-60915-09-7

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Grudzień 2007
Cena  
32.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.