Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Iluzja - recenzja
05-07-2013, 23:52 | 3962 x przeczytano | Szutter
Zobowiązanie
Every great magic trick consists of three parts or acts. The first part is called "The Pledge".

Louis Leterrier, znany głównie z reżyserii sensacyjnej serii Transporter, z każdą kolejną produkcją wydaje się zobowiązywać przed publiką (oraz samym sobą), do stworzenia kolejnego, doskonałego filmu rozrywkowego. Nie inaczej było tym razem. W jego najnowszej Iluzji, obfitującej w znane i lubiane nazwiska, znalazło się miejsce na wszystko: suspens, akcję, komedię, romans i tak uwielbiany, a zarazem znienawidzony „pierwiastek Hollywood”. A teraz… patrz nieuważnie, bo im bliżej się przyglądasz, tym mniej zobaczysz.

Grupa iluzjonistów, składająca się z cynicznego Daniela Atlasa, jego byłej asystentki Henley, hipnotyzera Merritta i młodego złodziejaszka Jacka Wildera, zostaje skompletowana w jednym miejscu przez tajemniczego jegomościa, który podrzucił im karty z adresem pewnego mieszkania. Wszyscy zostają wtajemniczeni w trzyczęściową intrygę – jako Czterej Jeźdźcy będą rabować pieniądze, a potem rozdawać je publiczności podczas swoich własnych pokazów. Dylan Rhodes, agent FBI, wraz z przydzieloną mu funkcjonariuszką Interpolu mają za zadanie rozpracować szajkę magików. Jednak jak pokonać kogoś, kto zawsze jest o krok przed tobą...?

Zwroty
The second act is called "The Turn".


Rzeczonych „zwrotów” jest w filmie co nie miara. Pomimo obecności Thaddeusa Bradley’a, speca od demaskowania iluzjonistów i ich sztuczek, Czterej Jeźdźcy za każdym razem zaskakują precyzją kolejnych zagrań. Iluzja ukazuje zasady działania wszelkich trików, tak jak robił to Prestiż. I podobnie jak w produkcji Christophera Nolana, nie tracą one tym samym swojej magii – wciąż ma się ochotę oglądać wyczyny współczesnych czarodziejów i kibicować im. Sceny akcji wgniatają w fotel, a pokazy faktycznie intrygują, pomimo ciągłego wyjaśniania „jak to się naprawdę dzieje”. A jakby za mało Wam było pościgów, bójek, płonących kart i znikających pieniędzy, scenarzyści przygotowali wstawki komediowe i romansowe. Masowa hipnoza Merritta na pewno wywoła na twarzy uśmiech, a niezbyt dogadujący się ze sobą agenci Rhodes i Dray uzupełnią film w iście amerykańskim stylu.

Najmocniejszą stroną Iluzji jest zdecydowanie obsada. Znany z Zombielandu duet Harrelson-Eisenberg działa doskonale, panowie wciąż świetnie współpracują i bawią się na planie, a nawet puszczają raz oczko do fanów ich wyżej wymienionego filmu o chodzących trupach. Mark Ruffalo bardzo dobrze odgrywa niedowierzającego, momentami wręcz fajtłapowatego agenta Rhodesa, a jego filmowa partnerka – Alma Dray, została z właściwym sobie francuskim urokiem i akcentem przedstawiona przez Mélanie Laurent, która niegdyś mściła się na nazistach u Tarantino. Wspaniały pokaz także dają aktorzy starszej daty, stanowiący tutaj drugi plan – jak zwykle doskonały Morgan Freeman w roli Thaddeusa Bradley’a, oraz, tradycyjnie brytyjski Michael Caine, który wciela się w „dobroczyńcę” szajki - Arthura Tresslera.

Jednak nie wypada zapominać o minusach. Wydawałoby się, że jest to perfekcyjnie zrealizowany film rozrywkowy – świetne, dynamicznie zmontowane zdjęcia, efekty specjalne, znakomici aktorzy, scenariusz… no właśnie, scenariusz. Scenariusz, którego wstęp i rozwinięcie wciągają i intrygują, nawet powalają, zaś zakończenie niestety rozczarowuje. Potencjał, jaki niosła ze sobą lwia część filmu, nagle został niewykorzystany i to w karygodnym miejscu – w ostatnich 15 minutach, które powinny dokończyć dzieła i uderzyć widza, z pełną mocą, w twarz, a dają jedynie leciutkiego pstryczka w nos.

Prestiż
Now you're looking for the secret... but you won't find it, because of course you're not really looking. You don't really want to know. You want to be fooled (…) That's why every magic trick has a third act, the hardest part, the part we call "The Prestige".*

Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Louis Leterrier ponownie pokazał, że zna się na rzeczy i potrafi rozkręcić na ekranie takie widowisko, które na długo pozostanie w pamięci. Iluzja w chwili obecnej należy do czołówki moich ulubionych filmów z 2013 roku i ze szczerym sercem polecam je każdemu, kto lubi się rozerwać, pośmiać i pomyśleć, zanim wszystko zostanie wyjaśnione.
_____________________________
*fragmenty cytatów: Prestiż (2006)

Autor: Piotr "Szutter" Żurek
Redakcja: Jakub "Zgred" KrasnyTytuł: Iluzja (Now You See Me)
Scenariusz: Boaz Yakin, Edward Ricourt, Ed Solomon
Reżyseria: Louis Leterrier
Gatunek: Sensacyjny, Kryminalny
Premiera Pl: 28.06.2013
Obsada: Jeske Eisenberg, Woody Harrelson, Mark Ruffalo, Michael Caine, Morgan Freeman


Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   $$5#3... transmisja przerwana...