Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Samozwaniec: Moskiewska Ladacznica - recenzja książki
Warto też dodać, że pomimo, iż Moskiewska Ladacznica należy do cyklu Samozwaniec, to książka zgodnie z zamysłem autora napisana jest tak, że śmiało można rozpocząć od niej lekturę, nie czytając poprzednich części.
 22-09-2017, 10:59
 ARTUT
 2908 x przeczytano

Jacka Komudę znam już od wielu, wielu lat. Nie ukrywam tego, że uwielbiam jego książki. Jego szalenie barwne opisy, zgodność historyczna a przede wszystkim lekkie pióro są zdecydowanie największą zaletą. Wiele jego powieści i zbiorów opowiadań czytałem po kilka razy. Po prostu lubię do nich wracać.

Jego najnowszy cykl (żeby nie powiedzieć saga), czyli Samozwaniec, opowiada o XVII wiecznych wyprawach Rzeczpospolitej na Moskwę i awanturze o carski tron.
 


22 września 2017 miała miejsce premiera najnowszej części cyklu pt. Moskiewska Ladacznica.

Muszę przyznać, że tym razem autor przeszedł samego siebie. Ten tom połyka się niczym pijanica, któremu podano kufel zimnego, wareckiego piwa. Wartka akcja, malownicze opisy moskiewskiej ziemi, świetne dialogi czy szkice batalistyczne są po prostu fenomenalne! Jacek wie dobrze, o czym pisze i nawet mało uważny czytelnik jest w stanie to zauważyć. Komuda fechtuje szablą, jeździ konno, biesiaduje po sarmacku w żupanie przepasanym tkanym pasem i z orężem przy boku. To da się odczuć na kartach jego powieści.

W Moskiewskiej Ladacznicy znajdziemy kilka równoległych wątków opisujących zarówno kluczowe postaci całego dramatu, jak i te mniej ważne, ale budujące za to ciekawą historię. Nie chcę zdradzać szczegółów, bo osobiście uważam, że za publikowanie spoilerów powinni wieszać, ale przyznaję, że fragmenty poświęcone Aleksandrowi Lisowskiemu i jego lisowczykom szczególnie przypadły mi do gustu. To postać bardzo wyjątkowa i nieszczególnie można ją nazwać pozytywną, ale na pewno za to jest szalenie ciekawa.

Komuda z pewnością musiał spędzić wiele godzin, badając źródła historyczne i włożyć w to wiele, wiele pracy. Warto było jednak to zrobić, bo pochłaniając kolejne strony, czytelnik ma głębokie poczucie, że nie jest oszukiwany, ani że nic nie jest tu udawane.

Sam przyznaję, że kolejne strony mocno działały na moją wyobraźnię i autentycznie widziałem te wszystkie sceny, które malował przede mną autor. I tu kolejny głęboki ukłon dla Komudy, bo niewielu pisarzom się to udaje.


Moskiewska Ladacznica może być określana przez niektórych powieścią antyrosyjską czy antymoskiewską. Rzeczywiście na jej kartach niejednokrotnie autor prezentuje mieszkańców jako kreatury dość nikczemne, zdradzieckie i bezwolne. Mając na uwadze jednak to, że XVII wieczny polski szlachcic żył w kompletnie innej rzeczywistości niż dowolny poddany Cara (choćby był to bojar czy wojewoda), to trzeba zrozumieć te dwa przeciwstawne bieguny i polityka chyba nie ma tu znaczenia.

Na osobne ukłony zasługuje oczywiście wydawnictwo Fabryka Słów, które jest chyba liderem, jeśli chodzi o piękne wydania swoich książek. Okładkowa ilustracja autorstwa Mariusza Kozika jest wręcz wybitna, a rysunki Huberta Czajkowskiego jak zawsze aż kipią od sarmackiego klimatu. Nie wyobrażam sobie innych ilustratorów dla Komudy, tak samo, jak nie wyobrażam sobie by kto inny niż Andrzej Łaski miał rysować Jakuba Wędrowycza dla Andrzeja Pilipiuka.

Na koniec ze smutkiem muszę napisać, że serce aż boli, że na kanwie tej powieści nie powstał serial telewizyjny. To genialny materiał na taką produkcję, choć trzeba przyznać, że budżet na taki cykl musiałby być przeogromny. Ale kto wie?

Warto też dodać, że pomimo, iż Moskiewska Ladacznica należy do cyklu Samozwaniec, to książka zgodnie z zamysłem autora napisana jest tak, że śmiało można rozpocząć od niej lekturę, nie czytając poprzednich części, których w zasadzie wszystkie wątki zostały zamknięte. To jakby nowa powieść, choć wciąż w tych samych realiach i dotycząca wciąż wielkiej polskiej awantury w Moskwie.

Artur “ARTUT” Machlowski


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Dystrybutor  
Platforma  
Cena  
29,90 zł
Możliwość zakupu  
 

Ocena:
 
Ogólna
95%%
 
Ocena końcowa: 95%
 

Wady i zalety:  
 
wierna realiom historycznym,
barwne i żywe opisy,
świetnie zilustrowana,

 
 
brakuje mapy miejsc z powieści,

 

Powiązane linki:
 
Fabryka Słów

 
Komentarze:


 
22-09-2017, 13:06 | ARTUT | Komentarzy w sumie: 4706
Szczerze polecam! Książka jest wyborna!Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

* * * * *

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria! Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy miłego dnia!


* * * * *

Kwatermistrz poleca!

Hajda na Dzikie Pola!
Złap Waszmość za szablę i ruszaj z nami na Dzikie Pola. To już druga edycja najbardziej sarmackiej gry na świecie!

* * * * *

Arena Gier do ataku!

Zachęcamy do odwiedzin w naszym nowym terminalu o kodowym oznaczeniu Arena Gier, w którym znajdziecie informacje o grach komputerowych i tematach pokrewnych

gry.valkiria.net


* * * * *

Kwatermistrz poleca!

Jeszcze dziś zamów nową Neuroshimę 1,5! Nie czekaj na apokalipsę!


* * * * *

Żołnierzu! Dokonując zakupów w V-Sklepie i niezależnych placówkach handlowych rozmieszczonych w całej Galaktyce nie zapominaj o wiernych sojusznikach Militarnej Sieci Valkiria!

Alianci Valkirii
Intel Polska
Cinema City
HP


Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-Sklepie
Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 50

Statystyki wizyt:
Wizyty: 3487922
Dziś gości: 1350
Ten miesiąc: 20042
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 847