Valkiria Network - Artykuły > Literatura > Recenzje > Banita - recenzja

http://valkiria.net/index.php?type=review&area=23&p=articles&id=15465


Banita - recenzja
 03-03-2010, 13:56
 ARTUT
 14980 x przeczytano

Jacek Komuda to niekwestionowany król polskich easternów. W tematyce książek przygodowych w XVII-wiecznych realiach jest bezwzględnie bezkonkurencyjny! Niektórzy nasi rodzimi pisarze próbowali również zabłysnąć na tym polu. Próby Jacka Piekary i jego Charakternika czy Roberta Forysia Za garść czerwońców były niestety bardzo nieudane.

I tak w przerwie oczekiwania między pierwszym a drugim tomem Samozwańca, Komuda uraczył swych czytelników dość krótką powieścią pt. Banita. Jest to podobno pożegnanie z najpopularniejszym bohaterem, którego wykreował pisarz. Chodzi oczywiście o niezrównanego Jacka Dydyńskiego, pierwszą szablę ziemi przemysko-sanockiej, który hulał samojeden i ze swawolną kupą po całej Rusi.

Banita to jak już wspominałem wcześniej powieść bardzo krótka. To dość nietypowa rzecz u Komudy, który zwykle popełnia grube tomiszcza. Okładka prezentuje się arcyzacnie. Wyszła spod ręki znanego i cenionego Piotra Cieślińskiego. Autorem ilustracji w książce jest oczywiście Hubert Czajkowski.

Cóż można by rzec o nowej pozycji z sarmackiej biblioteki Fabryki Słów? Prawdę mówiąc, to o dziwo niewiele. Jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników prozy Komudy oraz klimatów z Dzikich Pól i basta! Sama fabuła nie jest może zbytnio porywająca, ale za to tak mocno przesycona nieśmiertelnym duchem szabli i gąsiora miodu, że nie sposób oderwać swego wzroku od kolejnych pagin. Wszystkie postaci u Komudy są żywe, prawdziwe i wyraziste. Dialogi i wszelkie motywy ściśle nawiązują do kultury i obyczajów tamtych dni. Autor niczego nie udaje i nie stylizuje by przypominało sarmatyzm. Ot i cała śpiewka!


Autor: Artur „ARTUT” Machlowski
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Banita 
Tytuł: Banita
Autor: Jacek Komuda
Wymiary: 125 x 195 mm
Liczba stron: 240
Oprawa: miękka
Seria: Bestsellery polskiej fantastyki
ISBN-13: 978-83-7574-159-9

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 19.03.2010
Cena  
27.99 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

Komentarze:


 
06-10-2011, 15:17 | Zgred | Komentarzy w sumie: 70
Zacna, ale krótka ;(


 
28-09-2010, 00:09 | Rosita | Komentarzy w sumie: 3
Wiedząc iż ta pozycja ma być pożegnaniem Jacka Dydyńskiego na kartach książek, niczym chart buszowałam po bibliotece by ją dorwać.
Kończę książkę z żalem, bo zbyt krótka, bardziej w swej konstrukcji przypominająca opowiadanie, nie mniej jak powiadają ":lepszy wróbel w garści niż głąb na dachu" a więc cieszę się iż ją czytam, i polecam innym.


 
05-03-2010, 00:04 | daft_count | Komentarzy w sumie: 14
czekam niecierpliwie. tak samo jak na kontynuację "Samozwańca"Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.