Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Galeony Wojny #2 - recenzja
 09-02-2008, 06:24
 Islam Gerej III
 7194 x przeczytano

Galeony powracają. Królowie mórz i oceanów ponownie zawitają w rodzime strony stając do walki o Dominium Maris Baltici. Jacek Komuda kontynuuje swoją opowieść o czarcim nasieniu – lewiatanie, jego pogromcy admirale Dickmanie oraz zmagającym się z mroczną przeszłością imć Jakimowskim. W końcu znów powrócimy na Długi Targ, do Dworu Artusa i innych osobliwości Gdańska gdzie czekać nas będzie multum atrakcji, to jest awantur i swawoli.

Akcja drugiego tomu mknie z szybkością kuli wystrzelonej z falkonetu a wątki są niczym rozbryzgany kartacz – liczne i ciekawe (nich mi ktoś powie, że dla neutralnego obserwatora widok masakrowanej kartaczem załogi jest nieciekawy!). Do Gdańska wpływa kolejny okręt widmo, efekt działalności rzekomo unicestwionej bestii. Holender zostaje pozbawiony okrętu oraz łask a panika na nowo wybucha w jedynym polskim „oknie na świat”. Jedyna nadzieja w pokpieniu sobie z prawa i na własną rękę zniszczeniu piekielnego monstrum czy też przebiegłego szwedzkiego kapra. Rozpoczyna się więc misja przejętego okrętu „Amsterdam”, na którym ma dojść do ostatecznego rozwiązania kwestii diabelskiej. Swoje trzy talary wtrąci też kapitan przejętej krypy oraz wyjątkowo okrutna maszoperia z wybrzeża. Czy aby na pewno wszystko ułoży się po myśli polskiego admirała i jego szlacheckiego kompana? Tę kwestię przemilczę dla dobra czytelników i z obawy przed ich zemstą w razie wyjawienia sekretów książki.

Na olbrzymiej ośmiornicy z piętnastoma mackami, plującej jadem i pożerającej w całości dużą pinkę świat się jednak nie kończy i należyte miejsce w powieści zajmuje Victoria Oliwska. Ta przedstawiona bardzo plastycznie, nader szczegółowo, stwarza dokładny obraz tego, co wydarzyło się 27 listopada 1627 roku. Mamy abordaż Wodnika, zażarte walki na pokładzie flagowego Tigerna, salwy z Solona i śmierć obu dowódców. Powietrze notorycznie przeszywają granaty i siekańce ze szturmaków. Naprawdę autor pokazał klasę na stu stronach, opisujących polsko-szwedzką batalię. Najważniejsze jest to, że po lekturze dostrzegam wreszcie cenę, jaką zapłacono za wygraną, doceniam ofiarę krwi i… zazdroszczę kaszubskim marynarzom harców na zdobywanych galeonach.

Drugi tom konsumuje się ze smakiem, notorycznie trzeba więc zbierać ślinę z podłogi. Zwłaszcza, że ludzie przekładający ociekające posoką sceny batalistyczne nad karczemną popijawę mają czego szukać w II tomie. Całość jak zwykle upiększają klimatyczne, niekiedy rodem z horrorów rysunki imć Huberta Czajkowskiego. Szkoda tylko, że Fabryka Słów nie zdecydowała się wydać obu tomów w całości albo chociaż pokusić się o wersję „LUX”, czyli jakiś zestaw obu części w nieco atrakcyjniejszej cenie. Wieczna chwała Jackowi za przybliżenie nam w dwóch tomach realiów rodzimego morza i jego władców, a także dopingujące brawa w trakcie wyczekiwania na zapowiadane opowiadania w zbiorze Czarna bandera! Całkiem prawdopodobne, że za dziesięć lat w podstawówce, miast Wyspy skarbów dzieciaki będą czytać Galeony Wojny.

 
Autor: Łukasz „Islam Gerej III” Wrona
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski
 

Galeony Wojny #2


 
Autor: Jacek Komuda
Tytuł: Galeony Wojny #2
Wymiary: 125 x 195 mm
Liczba stron: 296
Oprawa: miękka
Seria: Bestsellery polskiej fantastyki
ISBN-13: 978-83-60505-88-5
 

Zobacz recenzję #1 - Galeony Wojny #1
Zobacz recenzję #2 - Galeony Wojny #1
Zobacz recenzję #3 - Galeony Wojny #1
Zobacz recenzję #1 - Galeony Wojny #2


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Styczeń 2008
Cena  
28.99 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
95%
 
Ocena końcowa: 95%
 

Komentarze:


 
12-02-2008, 20:44 | Van Skyler | Komentarzy w sumie: 2
Galeony Wojny - Tego było brak Waszmościowie. Imć heretyk Gutenberg umiślił pismo jakoweś drukowane ino po to aby Jego Królewska Mość nas maluczkich olśnić łaskawie raczyła, wspaniałościami morskich historyi. Czapki z głów i na kolana...


 
09-02-2008, 10:20 | Stilgar | Komentarzy w sumie: 78
Kolejna recenzja wychwalająca owa książkę a ja musze cierpieć bo jej jeszcze nie przeczytalem!

Milo sie ta recenzje czyta ("nich mi ktoś powie, że dla neutralnego obserwatora widok masakrowanej kartaczem załogi jest nieciekawy") :DSkomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

* * * * *

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria! Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy miłego dnia!


* * * * *

Kwatermistrz poleca!

Hajda na Dzikie Pola!
Złap Waszmość za szablę i ruszaj z nami na Dzikie Pola. To już druga edycja najbardziej sarmackiej gry na świecie!

* * * * *

Arena Gier do ataku!

Zachęcamy do odwiedzin w naszym nowym terminalu o kodowym oznaczeniu Arena Gier, w którym znajdziecie informacje o grach komputerowych i tematach pokrewnych

gry.valkiria.net


* * * * *

Kwatermistrz poleca!

Jeszcze dziś zamów nową Neuroshimę 1,5! Nie czekaj na apokalipsę!


* * * * *

Żołnierzu! Dokonując zakupów w V-Sklepie i niezależnych placówkach handlowych rozmieszczonych w całej Galaktyce nie zapominaj o wiernych sojusznikach Militarnej Sieci Valkiria!

Alianci Valkirii
Intel Polska
Cinema City
HP


Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-Sklepie
Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 56

Statystyki wizyt:
Wizyty: 3515792
Dziś gości: 21
Ten miesiąc: 2426
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 108