Valkiria Network - Artykuły > Literatura > Witold Urbanowicz As - recenzja książki

http://valkiria.net/index.php?type=review&area=17&p=articles&id=16540


Witold Urbanowicz As - recenzja książki
Wspomnienia legendarnego dowódcy Dywizjonu 303
 22-06-2017, 14:36
 kajzer
 1890 x przeczytano

Książka "As Wspomnienia Legendarnego Dowódcy Dywizjonu 303", za publikację której odpowiada wydawnictwo Znak, jest pierwszą próbą ujęcia wspomnień Gen. Witolda Urbanowicza w jednym tomie. Książka składa się z trzech części. Pierwsza, "Początek Jutra", skupia się na wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku, a także na długiej i trudnej wędrówce przez Rumunię do Francji, do formujących się tam na nowo Polskich Sił Zbrojnych. Druga część, zatytułowana "Świt Zwycięstwa", obejmuje opis Bitwy o Wielką Brytanię (szerzej znanej jako Bitwa o Anglię). Ostatnia część książki, "Ogień nad Chinami", to relacja Witolda Urbanowicza z walk przeciwko Japończykom na Pacyfiku, widzianych z kokpitu pilota amerykańskiej jednostki "Latające Tygrysy", walczącej u boku żołnierzy chińskich.

Książkę, dzięki lekkiemu i niezwykle sprawnemu pióru gen. Urbanowicza czyta się naprawdę przyjemnie i nie czuć wcale przytłaczającej na pierwszy rzut oka objętości (685 stron plus przypisy i adnotacje np wykaz lotów Gen. Urbanowicza czy kalendarium walk Dywizjonu 303).

W "Początku Jutra", autor oprócz wartkich opisów walk powietrznych, czy opowiadań z przedzierania się do Francji przez Rumunię godnych powieści przygodowych, zawarł także informacje dlaczego polskie lotnictwo, we wrześniu 1939 roku nie stanowiło godnego przeciwnika dla rozszalałej i pijanej krwią niewinnych Luftwaffe.

"Świt Zwycięstwa" zawiera bardzo dobry opis życia polskiej jednostki myśliwskiej w Wielkiej Brytanii oraz wysiłku zbrojnego polskich pilotów. Jest tu również ukazana metamorfoza, jaka nastąpiła w podejściu brytyjskich oficerów do polskich żołnierzy. Od nieufności i traktowania po macoszemu (objawiało się to m.in. tym, że oficerowie RAF nie chcieli przekazać polskim dywizjonom nowych myśliwców Supermarine Spitfire, przez co Polacy musieli przez dłuższy czas latać na gorszych maszynach, takich jak Hawker Hurricane) do szacunku i uznania, nawet w oczach króla Jerzego VI.

Na największą uwagę, zasługuje jednak "Ogień nad Chinami", gdyż jest jedyną relacją polskiego uczestnika walk pomiędzy wojskami Chin i Japonii i jedyną pochodzącą od Polaka, latającego w amerykańskiej jednostce "Latające Tygrysy", walczącej u boku Chińczyków. Znajdują się tu nie tylko dramatyczne relacje z walk przestarzałych amerykańskich myśliwców P-40 z nowoczesnymi japońskimi Mitsubishi A6M, ale także ogólny obraz wojny, zawierający opisy japońskich zbrodni czy życia codziennego chińskich obywateli. Całość uzupełniają liczne anegdoty i wspominki.

Książka "As", zainteresuje na pewno każdego pasjonata walk powietrznych podczas II wojny światowej, ale także i tych, którzy oczekują czegoś więcej niż zwykłe wspomnienia z wojennej zawieruchy. Ponieważ, stwierdzam z dużą dozą prawdopodobieństwa, Witold Urbanowicz był najlepszym pisarzem wśród lotników i najlepszym lotnikiem wśród pisarzy.

Szymon "Kajzer" Kocioł

 


Informacje dodatkowe:
 
Platforma  
 

Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

Wady i zalety:  
 
Wartka akcja
Świetne pióro
Jedyna relacja z frontu chińskiego

 
 
Większych brak

 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.