Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Widma - recenzja
 31-03-2012, 17:49
 Zgred
 3110 x przeczytano

Historia alternatywna to gatunek literacki lub filmowy zaliczany do fantastyki, którego akcja dzieje się w świecie, gdzie historia potoczyła się innym torem niż w rzeczywistości; pod tym względem alternatywna historia odpowiada na pytanie "co by było, gdyby...?".
- Wikipedia

Z historią alternatywną II wojny światowej miałem do czynienia już kilkakrotnie. Pierwsze moje kontakty z tym gatunkiem wiązały się z czytaniem pewnego popularnonaukowego pisma, a dokładnie rzecz ujmując z lekturą artykułu, w którym to Hitler podpisuję pakt z aliantami. Zainteresowanie tematem spowodowało, iż sięgnąłem po książki takie jak Krzyżacki Poker – Spychalskiego, Ragnarok 1940 – Mortki czy wreszcie Xavras Wyżrn – Jacka Dukaja. W każdej z nich historia największego konfliktu XX wieku drastycznie różni się od rzeczywistego nurtu, jakim popłynęły losy wojny.

Kolejnym przystankiem w mojej alternatywnej podróży wokół II wojny światowej były Widma. Powieść kontrowersyjna, w której nie wybucha Powstanie Warszawskie, a jeden z najważniejszych i najbardziej utalentowanych polskich poetów Krzysztof Kamil Baczyński nie umiera, a jego wiersze nie wzbudzają wielkich emocji. Żeby tego było mało nie jest on nieskazitelnym herosem i mimo, iż kocha swą żonę i dziecko, górę biorą jego żądze i frustracja z racji nieudanej kariery poetyckiej.

1 sierpnia 1944. Wśród wielu młodych warszawiaków panuje napięcie i podniecenie. Główny bohater – Krzyś - także jest ciekawy jak powiedzie się akcja, której początek planowany jest na godzinę 17. Dzieje się jednak coś, czego nikt nie był w stanie przewidzieć. Broń po stronie Polaków jak i Niemców odmawia posłuszeństwa. Na terenie całej warszawy nie słychać odgłosu żadnego wystrzału ani wybuchu granatu. Powstanie przeradza się nieregularną walkę na kamienie, kije, to, co dobrze „leży” w dłoni oraz najprościej jak się da – na gołe pięści. W czasie bijatyk dochodzi do dziwnego zjawiska – w chmurach odbywa się regularna bitwa żołnierzy mknących na fantastycznych stworzeniach. Skutkiem całej akcji Warszawa nie zostaje zniszczona, a jedynie usłana bezużytecznymi karabinami i amunicją. Rzeczywistość jednak nie jest łaskawa dla Polaków i w kilka dni później Armia Czerwona zaczyna pleść swoją komunistyczną sieć.

Akcja diametralnie się zmienia w jedenaście lat po Cudzie Dnia Pierwszego (jak przez komunistów zostaje nazwany 1 VII ’44). W Warszawie zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Znikają budynki, giną ludzie – wybucha wszechobecna panika i chaos. Całe zdarzenie korzenie ma w legendzie opisanej w czasie niedoszłego powstania, kiedy to żona Krzysia (Baczyńskiego) – Hania – otrzymuje pudełko, którego za nic nie może otworzyć. W zamian za to, co roku otrzymuję znaczną sumę pieniędzy. Jak możemy się tylko domyślać symboliczna Puszka Pandory zostaje otwarta.

W Widmach wiele elementów przeraża. Zarówno bezsilność warszawiaków wobec tragedii, jak i rzeczywistość, która ich otacza. Autor nie szczędzi sobie krwawych i bardzo szczegółowych opisów, przez co powieść jest bardzo brutalna. Nie znaczy to jednak, iż powieść nie jest realistyczna. Otóż jest. I to bardzo! Warszawa Orbitowskiego jest brudna, śmierdzi i uderza beznadzieją. Nie będę osamotniony w stwierdzeniu, iż to właśnie miasto jest głównym bohaterem powieści.

Autor konsekwentnie ukazuje, iż wkroczenie Armi Czerwonej było nieuniknione. Na szczęście nie bawi się w tworzenie cukierkowej rzeczywistości Wielkiej Polski uratowanej przez herosa. Mimo, że jest to historia alternatywna i pojawia się w niej wiele wątków fantastycznych, autor skutecznie przekonuje, iż warto zadać sobie pytanie: „Co by było gdyby powstanie warszawskie nie wybuchło?”

Widma to powieść wielowymiarowa. Występuje w niej sporo wątków psychologicznych, symbolicznych, kryminalnych a akcja nasycona jest ironią. Łukasz Orbitowski, stąpając po niebezpiecznym gruncie, jakim jest tożsamość narodowa Polaków oraz przywiązanie do ważnych bohaterów, wydarzeń czy miejsc, w rewelacyjny sposób bawi się słowem i konwencją. Obok tragedii życia w czasie katastrofy serwuje nam tytuły powojennych dzieł Krzysia: „Liczba bestii”, „Siódmy syn siódmego syna”, czy „Strach przed ciemnością”. Fani heavy-metalu nie muszą długo się zastanawiać, co one, przełożone na język angielski, dla nich znaczą.

Powieść Orbitowskiego jest bardzo eklektyczna. Autor tworząc swoje przeszło 600-stronicowe dzieło puścił wodze fantazji mieszając przeróżne motywy literackie, elementy socjalistycznej codzienności i współczesnej popkultury. Jednym z najmocniejszych punktów lektury jest epizod, w którym jeden z bohaterów – Janek - próbuje odebrać w Belwederze życie Bierutowi, równocześnie zmagając się ze swoimi psychicznymi wizjami. Wypisz wymaluj – Kordian. A to tylko igła w stogu siana, wśród pomysłów, jakie przygotował pisarz.

Warta uwagi jest również klamrowa budowa powieści. Zaczyna się od legendy o dziewczynce bawiącej się nad rzeką. Spotyka ona tajemniczego mężczyznę i jest świadkiem jak on przemienia kijankę w żabę. Początkowo wydaje się, iż jest to niezwiązany z treścią lektury epizod. W trakcie czytania można się jednak zorientować, o kim mowa we wstępie. Powieść kończy się, gdy dorosła już kobieta ponownie „Patrzyła na strumień i czekała, aż zapadnie noc”.

Podsumowując - polecam wszystkim, którzy liczą na dużą dawkę mocnych wrażeń i chcą spędzić kilka wieczorów z kawałem dobrej literatury.

Dziękujemy Wydawnictwu Literackiemu za udostępnienie egzemplarza do recenzji!

Autor: Jakub "Zgred" Krasny
Redakcja : Wojtek "diedia" Dziedzic

Autor:  Łukasz Orbitowski
Tytuł: Widma
Data premiery: marzec 2012
Oprawa: broszurowa
ISBN: 978-83-08-04774-3

Informacje dodatkowe:
 
 

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   Witamy w serwisie II Wojna Światowa.

wwii.valkiria.net

* * *

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą aktualizacją serwisu II Wojna Światowa:

"Historia drugiej wojny światowej 1939-1945" - recenzja książki
Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-SklepieCzy zauważyłaś/eś zmianę w szybkości działania serwisu?

Tak. Działa znacznie szybciej.
8  Głosów (36%)
Tak. Jest OK.
3  Głosów (13%)
Nie. Działa tak samo.
2  Głosów (9%)
Nie. Działa wolniej.
4  Głosów (18%)
Nie mam zdania.
5  Głosów (22%)

Ankieta wygasła

Archiwalne

Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 19

Statystyki wizyt:
Wizyty: 3090904
Dziś gości: 87
Ten miesiąc: 1814
Rekord gości: 11493
Gości wczoraj: 411