Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Motocykle II wojny światowej - recenzja
 16-03-2007, 19:15
 Lughard
 9548 x przeczytano


W 2006 roku, za sprawą gdańskiego wydawnictwa L&L, ukazała się na polskim rynku książka Tomasza Szczerbickiego pt. Motocykle II wojny światowej. Jest to publikacja popularyzatorska, przeznaczona przede wszystkim dla czytelników, którzy pragnęliby rozpocząć swoją przygodę z motoryzacją, a szczególnie poznać historię jednośladów wykorzystywanych w armiach państw europejskich (i nie tylko) w czasie II wojny światowej.

Tomasz Szczerbicki jest dziennikarzem motoryzacyjnym, współpracującym od lat z wieloma polskimi i zagranicznymi pismami. Autor szczególnie interesuje się zabytkowymi pojazdami. Prezentowana książka ma wychodzić naprzeciw oczekiwaniom entuzjastów motoryzacji, gdyż, jak autor napisał we wstępie, temat motocykli wojskowych z okresu II wojny światowej jest w Polsce „wciąż bardzo aktualny i... słabo opracowany”.

Praca prezentuje prawie dwieście modeli jednośladów produkowanych przez ponad sześćdziesiąt marek. Autor przedstawił tylko te motocykle, które służyły w siłach zbrojnych wybranych państw w latach 1930-1945 na podstawie oficjalnej decyzji władz wojskowych. Publikacja nie obejmuje zatem zdobyczy wojennych ani pojazdów, które znalazły się w wojskowych taborach w wyniku działań doraźnych, takich jak mobilizacje, rekwizycje. W książce znalazły się opisy jednośladów z wojska: belgijskiego, francuskiego, niemieckiego, polskiego, amerykańskiego, brytyjskiego, włoskiego, radzieckiego, austriackiego, czechosłowackiego, duńskiego, japońskiego, szwajcarskiego oraz szwedzkiego.

Jak już wspomniałem na wstępie, książka ma popularyzatorski charakter, a co za tym idzie nie jest kompendium wiedzy o motocyklach wykorzystywanych w czasie II wojny światowej. Jednak i tak, w mojej ocenie, temat został potraktowany za bardzo ogólnie i opracowanie wielu zagadnień, przede wszystkim zastosowania bojowego, rozczarowuje. Chciałoby się przeczytać znacznie więcej, zarówno o samych maszynach, jak i najsłynniejszych wyczynach oddziałów motocyklowych (chociażby o „zajęciu” Belgradu przez kompanię motocyklową z dywizji SS „Das Reich”). Gdyby nie zawarte pod koniec książki zestawienie danych technicznych wybranych motocykli, w pracy brakowałoby naprawdę wielu szczegółowych informacji.

Dodać jednak należy, iż w książce można spotkać kilka ciekawostek i mało znanych, dla osób nie obeznanych z dziejami motoryzacji, faktów. Moją uwagę przykuł szczególnie fragment, w którym autor opowiada historię zupełnie przypadkowego odnalezienia w 2001 r., w nieuczęszczanych rejonach Bieszczad, pozostawionego od czasów wojny NSU HK 101 Kettenkrad – niezwykle oryginalnego motocykla na gąsienicach. Z książki możemy się też dowiedzieć o pewnych ciekawych innowacjach, na przykład o systemie ogrzewania stóp i dłoni zastosowanym w niemieckich motocyklach Zündapp KS 750 Sahara, które były przeznaczone do służby na terenie Związku Radzieckiego. Niestety, tego rodzaju informacje, szczególnie interesujące dla czytelników, należą w książce do rzadkości.

Przyznać trzeba, iż Motocykle II wojny światowej napisane zostały ze sporą wprawą. Lektura książki jest przyjemna i szybka. W trakcie czytania publikacji zauważyć można wprawdzie sporą schematyczność w prezentowaniu treści, nie czyniłbym jednak z tego poważnego zarzutu. Opisywanie pojazdów mechanicznych, nawet bardzo ogólnikowo, wiąże się nieodparcie z zamknięciem treści w dość sztywnych ramach i trudno jest wykazać się jakąś specjalną oryginalnością.

Jeżeli chodzi o poziom językowy tekstu, to jest on poprawny, acz nie w pełni satysfakcjonujący. Korekta przepuściła całkiem sporą liczbę literówek, a także kilka zdań, co do których można mieć zastrzeżenia. Nie są to jednak, w mojej ocenie, uchybienia, które w znaczący sposób obniżałyby wartość książki.

Wydanie pracy jest bardzo atrakcyjne. Wśród jego największych atutów jest doskonały, kredowy papier oraz ogromna liczba ponad trzystu najwyższej jakości fotografii, zarówno czarno-białych, jak i kolorowych. Ilustracji zamieszczono tak wiele, że można śmiało przyrównać tę publikację do albumu. Ktoś mógłby nawet postawić zarzut, iż jest ich zbyt dużo w stosunku do tekstu. Ja jednak nie podzielam tego zdania. Jestem przekonany, że zdjęcia mają ogromne znaczenie, bo to dzięki nim można poznać sylwetki prezentowanych motocykli i nauczyć się rozróżniać ich poszczególne modele. Wydanie książki ma, według mnie, tylko jedną wadę – zdecydowanie zbyt wygórowaną cenę.

Motocykle II wojny światowej, mimo swoich wad, to książka, którą można ocenić umiarkowanie pozytywnie. Jest to lektura warta polecenia przede wszystkim dla czytelników dopiero zaczynających interesować się motoryzacją i jednośladami lub potrzebujących zupełnie podstawowych informacji na temat motocykli. Natomiast dla znawców tematu oraz osób szukających obszernych i dokładnych charakterystyk pojazdów mechanicznych praca ta może okazać się sporym rozczarowaniem.


Autor: Kamil "Lughard" Walarowski
Redakcja: S.

Dziękujemy wydawnictwu L&L za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji


Motocykle II wojny światowej
Autor: Tomasz Szczerbicki
Tytuł: Motocykle II wojny światowej
Liczba stron: 272
Oprawa: twarda
Wymiary: 180 x 250 mm
ISBN: 83-88595-34-2


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
 L&L
Premiera  
 Październik 2006
Cena  
79.00 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
70%
 
Ocena końcowa: 70%
 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   Witamy w serwisie II Wojna Światowa.

wwii.valkiria.net

* * *

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą aktualizacją serwisu II Wojna Światowa:

"Historia drugiej wojny światowej 1939-1945" - recenzja książki
Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-SklepieCzy zauważyłaś/eś zmianę w szybkości działania serwisu?

Tak. Działa znacznie szybciej.
8  Głosów (36%)
Tak. Jest OK.
3  Głosów (13%)
Nie. Działa tak samo.
2  Głosów (9%)
Nie. Działa wolniej.
4  Głosów (18%)
Nie mam zdania.
5  Głosów (22%)

Ankieta wygasła

Archiwalne

Na służbie:
Żołnierze: 1
chemisessleepwe
Cywile: 27

Statystyki wizyt:
Wizyty: 3326046
Dziś gości: 111
Ten miesiąc: 565
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 137